To kotki ogłaszają "wiosnę"

Śpiewają :) odgłosem przypominającym płacz dziecka

Gdy słyszymy dźwięki podobne do płaczu dziecka przechodzącego w przeciągłe miałczenie, oznacza to, że samiczka jest samotna i potrzebuje natychmiastowego pocieszenia w ramionach samca. Następnie można usłyszeć krótkie miałknięcie, czyli odpowiedź potencjalnego ojca jej kociąt.
Objawami rui u kotek jest dziwne zachowanie, domaganie się pieszczot, charakterystyczne wyginanie grzbietu tak aby tylna część ciała była w górze. Można zauważyć bardzo częste ocieranie się zwierzęcia o różne przedmioty i o właściciela a także wzmożone „mycie” w okolicach intymnych. Gdy ruja wchodzi w kulminacyjny moment, kotka zaczyna „śpiewać”, nawołując partnerów.
Najczęściej odbywa się to w nocy, co uniemożliwia wypoczynek opiekunom kokietki. Wówczas także zaczyna się znaczenie terenu hormonami, czyli posikiwanie w kontach domu czy mieszkania ale także wokół drzwi, okien, butów, kurtek czy torebek noszących zapachy spoza domu.
Rujka może trwać od 3 do 14 dni i powtarzać się 2-4 razy w roku, jednak domowe zwierzęta (niewychodzące na zewnątrz) mogą mieć ją dużo częściej. Ciągła burza hormonów nie jest zdrowa dla kotki. Częste rujki bez pokrycia, a mogą się zdarzyć nawet 2 razy w miesiącu, mogą doprowadzić do wielu poważnych chorób m.in. ropomacicza czy nowotworów sutka. Dodatkowo przebywanie w towarzystwie permanentnie zakochanej kotki jest nieprzyjemne i męczące dla domowników. Rozwiązaniem tego problemu może być sterylizacja wykonana przed pierwszą rujką, lub antykoncepcja hormonalna, która niestety nie jest w stanie ochronić zwierzcia przed chorobami.
Marcowanie kocura
Kocury zaraz po osiągnięciu dojrzałości płciowej, są gotowe do aktywności seksualnej praktycznie do końca swojego życia. To, czy zostaną ojcami zależy od rui wybranki. Wiosną w ich krwi krąży więcej testosteronu, który napędza kocury nie tylko do miłosnych igraszek, ale powoduje też odpowiedni wzrost poziomu agresji potrzebny do walk pomiędzy innymi rywalami. Testosteron produkowany w jądrach, odpowiada za samcze zachowania i w dużych ilościach pojawia się u dorosłych kotów (od 6 m. ż.). Od tego czasu zaczyna się znaczenie terenu moczem, kocury pokazują tym swój „nietykalny” obszar, gdzie rządzą.
Wzmożona aktywność znakowania odbywa się wiosną i latem, kiedy kocur nie tylko pokazuje gdzie jest jego miejsce, ale odstrasza rywali od samicy.
https://www.kar-ma.pl/blog/marcowanie-kotow.html