Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
15 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Lothar.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Lothar.
Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”) – umowny termin określający zasady prowadzenia wojny nowej generacji, opisanej w 2013 r. przez Walerija Wasiljewicza Gierasimowa, szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Wykład i publikacja
Walerij Gierasimow w 2017 r.

9 listopada 2012 r. Gierasimow został mianowany przez Putina szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. 25 stycznia 2013 r. zaproszono go jako prelegenta na konferencję Akademii Nauk Wojskowych w Moskwie, podczas której wygłosił wykład o wojnach przyszłości i zreferował koncepcję wojny nowej generacji[1].

Kluczowe tezy z wykładu Gierasimow zawarł w artykule „Wartość nauki [tkwi] w przewidywaniu. Nowe wyzwania wymagają ponownego przemyślenia form i metod prowadzenia wojny” (ros. „Ценность науки в предвидении. Новые вызовы требуют переосмыслить формы и способы ведения боевых действий”). Tekst został opublikowany 27 lutego 2013 r. w gazecie „Kurier Wojskowo-Przemysłowy” (ros. „Военно-промышленный курьер”), następnie w serwisie internetowym gazety (vpk-news.ru)[2].
Streszczenie artykułu

Główne tezy Gierasimowa[2]:

    Wydarzenia Arabskiej wiosny pokazują, że prawidłowo funkcjonujące państwo może w krótkim czasie, nawet kilku dni, pogrążyć się w chaosie, stać areną walki, obcej interwencji, wojny domowej i katastrofy humanitarnej.
    Wojna nowej generacji różni się od tradycyjnych konfliktów zbrojnych.
    Metody pozamilitarne (ekonomiczne, polityczne, informacyjne) mogą być równie dobre, a być może nawet skuteczniejsze od tradycyjnego ataku. Można wykorzystać również potencjał protestującej ludności, walkę informacyjną, działania służb specjalnych, a sił wojskowych używać pod pozorem utrzymania pokoju i opanowania kryzysu w zdestabilizowanym regionie.
    Przewagę przeciwnika można zniwelować dzięki wewnętrznej opozycji, sterowanej przez służby specjalne, która utworzy przyjazny front na terenie wrogiego państwa.
    Jedną z form wykorzystania sił zbrojnych za granicą może być operacja pozornie pokojowa, a faktycznie militarna (prowadzona jako: humanitarna, ratunkowa, kordon sanitarny, ewakuacja itp.).

Gierasimow przywołał radzieckiego stratega Aleksandra Swieczina, który stał na stanowisku, że każda wojna wymaga indywidualnej analizy oraz osobnej metodologii i zgodził się z jego opinią. Ponadto przytoczył książkę „Nowe formy walki” (ros. „Новые формы борьбы”) autorstwa radzieckiego teoretyka wojskowości, naczelnika sztabu 7 Armii i wykładowcę Akademii Wojennej Sztabu Generalnego pułkownika Gieorgija Samojłowicza Issiersona (ros. Георгий Самойлович Иссерсон), która została wydana w 1940 roku[3]. Gierasimow chwalił autora za spostrzeżenia dotyczące nowego sposobu prowadzenia wojen bez ich wypowiedzenia, które nie spotkały się z aprobatą ówczesnych dowódców. Nazwał Issiersona „prorokiem”, niezrozumianym w swojej ojczyźnie[2].
Koncepcja wojny nowej generacji

Podstawowa różnica między tradycyjną wojną i wojną nowej generacji, opisaną przez Gierasimowa, polega na uwzględnieniu ważnej roli, jaką w konflikcie zajmują działania takie jak: dezinformacja, chaos, destabilizacja regionu. Określił je mianem strategii działań pośrednich (ros. стратегия непрямых действий) i użyciem środków pozamilitarnych, dosłownie „niewojskowych” (ros. невоенные средства)[2].

Pozostałe różnice to[2]:
Tradycyjna wojna Wojna nowej generacji
Agresję militarną rozpoczyna się po wypowiedzeniu wojny. Agresję rozpoczyna się w czasie pokoju.
Bezspornie wiadomo, który kraj wypowiedział wojnę, zaatakował oraz kto i dlaczego został napadnięty. Wojny w ogóle się nie wypowiada. Nie wiadomo kto zaatakował. W działaniach udział biorą grupy paramilitarne o nieokreślonej lub sprzecznej przynależności państwowej i równie niejasnych celach.
Najpierw atakuje się granice kraju, a wojska stopniowo zajmują terytorium wroga. Atakuje się precyzyjnie strategiczną infrastrukturę wojskową i cywilną na całym terytorium wroga, a pierwszy atak może wystąpić w dowolnym miejscu.
Działania wojenne prowadzą żołnierze, których można jednoznacznie przypisać do konkretnej armii. Działania prowadzą siły specjalne, mieszane grupy złożone z wojskowych i cywilów, grupy paramilitarne, nieokreślone oddziały podlegające nieznanemu dowództwu oraz nowoczesny sprzęt bezzałogowy, który nie wymaga siły żywej.
Ataki następują falami (etapami). Atakuje się jednocześnie wojska i obiekty przeciwnika na całym jego terytorium.
Działania toczą się na lądzie, morzu i w powietrzu. Działania wojenne toczą się również w sferze informacyjnej.
Wojskiem dowodzi się w sposób scentralizowany. Wojskiem dowodzi się w sposób zdecentralizowany, a centralne, skoordynowane dowództwo obejmuje kontrolę nad sferą informacyjną.
Wojsko oficjalnie ogłasza wkroczenie na teren obcego kraju w celu prowadzenia wojny. Wojsko może ogłosić dowolny cel, w tym udzielanie pomocy humanitarnej lub prowadzenie akcji ratunkowej.
Istnieje wyraźna różnica między czasem wojny i pokoju. Sprawa nie jest jednoznaczna.
Zastosowanie

Za przykłady zastosowania taktyki wojny nowej generacji podawane są: aneksja Krymu przez Rosję oraz rozpętanie wojny w Donbasie[1][4][5][6]. Metody użyte podczas aneksji Krymu, takie jak: bliżej niesprecyzowane oddziały, ogólny chaos, dezinformacja i żołnierze wroga, których nie sposób było zidentyfikować (tak zwane zielone ludziki), pasują do opisanych przez Gierasimowa[7]. Jednak żadna z nich nie była przełomowa w sztuce wojennej[7].

W publikacjach rosyjskojęzycznych można znaleźć przywoływanie doktryny Gierasimowa w kontekście: postępowania Rosji wobec niektórych byłych republik Związku Radzieckiego[8], aneksji Krymu[9][10][11] i wojny w Donbasie[12], przy zaznaczeniu, że metoda nie zadziałała podczas inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r.[13][14]
Kwestia autorstwa
Schemat pochodzący z artykułu Gierasimowa, przetłumaczony na angielski, prezentujący działanie środków pozamilitarnych.

Nazwa doktryny sugeruje, że Gierasimow jest autorem i pomysłodawcą wszystkich rozwiązań. Faktycznie wymienione przez niego pozamilitarne sposoby wspierania lub wywoływania wojen są znane i stosowane od czasów starożytnych. Gierasimow podczas wykładu w Akademii Nauk Wojskowych powołał się na Sztukę wojenną Sun Zi, spisaną w VI wieku p.n.e. i zawartą w niej koncepcję wygrywania wojny bez działań bojowych[15]. Z kolei w artykule przywołał książkę Issiersona z 1940 r. w kontekście prowadzenia wojny bez jej wypowiedzenia[2], co również nie było nowym zjawiskiem z perspektywy Issiersona, gdyż w taki sposób Związek Radziecki zaatakował Polskę rok przed wydaniem jego publikacji.

W XX wieku rosyjscy wojskowi opisali koncepcję „małej wojny” (badania nad nią prowadził Boris Smysłowski) oraz „wojny buntowniczej” (opisaną przez Jewgienija Messnera)[16]. Analizowano również zagadnienie „asymetrycznych odpowiedzi” wojennych[16]. Powyższe koncepcje zawierają wiele elementów wspólnych z wojną nowej generacji opisaną przez Gierasimowa, np.: brak formalnego wypowiedzenia wojny, chaos w formacjach zbrojnych, niemożność przypisania formacji do konkretnego państwa, chaos na linii frontu lub jej zupełny brak, działania militarne prowadzone wewnątrz państwa lub z dala od granic, zatarcie różnic między okresem wojny i pokoju[16].

W maju 2013 r., jeszcze przed opublikowaniem artykułu Gierasimowa, podobną wizję przedstawił Igor Girkin, który stał na stanowisku, że: „Podstawą sukcesu w wojnach nowego typu są prewencyjne operacje specjalne, a nie operacje wojskowe na dużą skalę”[17].

Płk Mirosław Banasik zakładał, że Gierasimow nie jest autorem koncepcji, ponieważ przedstawił ją po zaledwie trzech miesiącach pełnienia stanowiska i nie zajmował się wcześniej analizą taktyki wojennej, zaś faktycznym pomysłodawcą mógł być Nikołaj Makarow, poprzedni szef Sztabu Generalnego[18]. Michael Kofman (Wilson Center, dyrektor Studiów Rosyjskich w NCA[19]) stał na stanowisku, że Gierasimow specjalizuje się w wojnie pancernej, a opracowanie taktyki wojskowej wymaga skoordynowanej pracy sztabu ludzi[20]. Dlatego zakładał, że Gierasimow zreferował dyskutowane w kręgach wojskowych, powszechnie znane założenia, przywołując myśli różnych analityków i autorów, przy czym część postulatów ma charakter tak ogólny, że można je zastosować praktycznie do każdego konfliktu[20].
Nazwa koncepcji

Sam Gierasimow nie określił swoich przemyśleń mianem „doktryny”. Ten termin (ang. Gerasimov Doctrine) pojawił się w zachodnich publikacjach i upowszechnił, kiedy powiązano koncepcję z wojną hybrydową[21][7][22]. Z uwagi na kluczową rolę dezorganizacji i destabilizacji używano również określenia „teoria chaosu”[23][24][25].

Określenia „doktryna Gierasimowa” jako pierwszy użył Mark Galeotti 6 czerwca 2014 r. na swoim blogu „In Moscow’s Shadows”[22]. W 2018 r. Galeotti przeprosił za to na łamach „Foreign Policy” w artykule pod tytułem: „Przepraszam za stworzenie Doktryny Gierasimowa”[26]. Wyjaśnił, że przetłumaczony na angielski tekst Gierasimowa otrzymał od Roberta Coalsona, dziennikarza Radia Wolna Europa i opublikował na swoim blogu z komentarzami. Wpis celowo opatrzył chwytliwym tytułem, przy czym wiedział, że koncepcja nie stanowi sensu stricto doktryny, zaś Gierasimow nie jest autorem zawartych w niej pomysłów[26]. Po aneksji Krymu sformułowanie stało się popularne i wprowadzało w błąd, co Galeotti chciał sprostować[26]. W kolejnym artykule z 2018 r. Galeotti zanegował zarówno autorstwo Gierasimowa, jak i nazywanie koncepcji „doktryną”[27].
Interpretacje

Z faktu opublikowania artykułu w ogólnodostępnej gazecie należy wnioskować, że Gierasimow nie referował informacji niejawnych lub strategicznie ważnych planów rosyjskich sił zbrojnych. W 2015 r. Michał Wojnowski wyjaśniał, że koncepcja przedstawiona przez Gierasimowa nie jest innowacyjna, nawiązuje do znanych od stuleci rosyjskich zasad sztuki wojennej, a jedyny wyjątek stanowią metody wynikające z zastosowania nowej technologii[16]. Nagłośnienie koncepcji przez rosyjskie, a następnie zachodnie media interpretował jako możliwą chęć demonstracji krajom zachodnim posiadania przez Rosję nowej strategii, nieznanej w innych państwach[16]. Podobnego zdania był Jacek Meissner z Wojskowej Akademii Technicznej, który stał na stanowisku, że łączenie metod wojskowych i niewojskowych jest znane od dawna, a Rosja nie różni się pod tym względem od innych krajów[28]. W jego opinii: „Gierasimow niewątpliwe przedstawił wizję nowoczesnego konfliktu, ale przypisywanie temu zjawisku unikalności oraz przesadnego sprawstwa może poniekąd służyć wsparciu rosyjskiej narracji”[28].
Oficjalna doktryna wojenna Rosji

Oficjalna doktryna wojenna Federacji Rosyjskiej (ros. Военная доктрина Российской Федерации) ma charakter jawny, opisuje ogólne zasady działania sił zbrojnych, ogłaszana jest cyklicznie i zatwierdzana dekretem prezydenta. Publikacja Gierasimowa nie miała na nią wpływu. 25 grudnia 2014 r. Putin zatwierdził dekretem nową doktrynę wojenną Federacji Rosyjskiej[29], która w istocie rzeczy nie odbiegała od zatwierdzonej cztery lata wcześniej[30].
Przypisy

Добиться превосходства над остальным человечеством, Новая газета, 28 stycznia 2038 [dostęp 2023-03-29] (ros.).
Ценность науки в предвидении, ВПК.name [dostęp 2023-03-29] (ros.).
ВОЕННАЯ ЛИТЕРАТУРА – [Военная мысль] – Иссерсон Г.С. Новые формы борьбы, militera.lib.ru [dostęp 2023-03-29].
Co oznacza nominacja Gierasimowa? Implikacje przetasowań w wojskowej „wierchuszce” [Komentarz], defence24.pl [dostęp 2023-03-29] (pol.).
Martin Murphy, Understanding Russia’s Concept for Total War in Europe, The Heritage Foundation [dostęp 2023-03-29] (ang.).
Doç Dr Şafak OĞUZ, Struggle on Gerasimov Doctrine: War on Information and Propaganda, ANKASAM | Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi, 15 lutego 2022 [dostęp 2023-03-29] (ang.).
The Gerasimov Doctrine, Berlin Policy Journal - Blog, 28 kwietnia 2020 [dostęp 2023-03-29].
Российская метода ассиметричной войны против экс-партнеров по СССР, © Turan News Agency [dostęp 2023-03-29] (ros.).
В 26 раз беднее Шойгу. Чем владеют глава российского Генштаба и его жена, Настоящее Время [dostęp 2023-03-29] (ros.).
Теория хаоса и гибридной войны. Рассказываем о доктрине, которую придумал новый командующий армией России в Украине Герасимов, Зеркало, 13 stycznia 2023 [dostęp 2023-03-29] (ros.).
Крым как война другими средствами, Ведомости [dostęp 2023-03-29] (ros.).
Владимир Журавлев, «Доктрина Герасимова»: дубль два, Gaidar [dostęp 2023-03-29] (ros.).
Теория хаоса и гибридной войны, Зеркало, 13 stycznia 2023 [dostęp 2023-03-29] (ros.).
Герасимов утопил войну, Новая газета Европа, 17 lipca 2019 [dostęp 2023-03-29].
ОК, Гибридная война и доктрина Герасимова, ИнВоен Info, 2 lipca 2019 [dostęp 2023-03-29] (ros.).
Michał Wojnowski, Mit „wojny hybrydowej”. Konflikt na terenie państwa ukraińskiego w świetle rosyjskiej myśli wojskowej XIX–XXI wieku, „Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego”, Warszawa 2015, ISSN 2080-1335.
Michał Marek, Ewolucja hybrydowych metod rosyjskich operacji informacyjno-psychologicznych, CBWSB, 12 sierpnia 2022 [dostęp 2023-03-29] (pol.).
Mirosław Banasik, Bezpieczeństwo w aspekcie zagrożeń hybrydowych, „Obronność – Zeszyty Naukowe Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej”, 3 (19), 2016, ISSN 2299-2316 [dostęp 2023-03-29] (pol.).
Michael Kofman | Wilson Center, www.wilsoncenter.org [dostęp 2023-03-29] (ang.).
Майкл Кофман, Миф о «доктрине Герасимова», Известия, 30 stycznia 2018 [dostęp 2023-03-29] (ros.).
„Bankructwo tzw. doktryny Gierasimowa”. Ekspert o kondycji armii rosyjskiej – Polskie Radio 24 – polskieradio24.pl, polskieradio24.pl [dostęp 2023-03-29] (pol.).
The ‘Gerasimov Doctrine’ and Russian Non-Linear War, In Moscow’s Shadows, 6 lipca 2014 [dostęp 2023-03-29] (ang.).
Doktryna Gierasimowa, czyli rosyjski sposób na wojnę: chaos, a nie bomby, Onet Wiadomości, 6 września 2017 [dostęp 2023-03-29] (pol.).
Теория хаоса в гибридной войне (Доктрина Герасимова), Самый сок! [dostęp 2023-03-29].
Доктрина Герасимова: Новая российская теория хаоса в политической войне, Фраза [dostęp 2023-03-29] (ros.).
Mark Galeotti, I’m Sorry for Creating the ‘Gerasimov Doctrine’, Foreign Policy [dostęp 2023-03-29] (ang.).
Mark Galeotti, The mythical ‘Gerasimov Doctrine’ and the language of threat, „Critical Studies on Security”, 7 (2), 2019, s. 157–161, DOI: 10.1080/21624887.2018.1441623.
Jacek Meissner, Rosyjska koncepcja wojny nowej generacji w świetle pierwszych doświadczeń z wojny w Ukrainie, „Roczniki Nauk Społecznych”, 50 (4), 2022, s. 133–148, DOI: 10.18290/rns22504.12 [dostęp 2023-03-29] (pol.).
Военная доктрина Российской Федерации, Российская газета [dostęp 2023-03-29].

    Указ Президента РФ от 05.02.2010 N 146 „О Военной доктрине Российской Федерации” \ КонсультантПлюс, www.consultant.ru [dostęp 2023-03-29].

Kategorie:

    Nauki wojskoweHistoria wojskowości
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Lothar.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Amigoland
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.
"Działania prowadzą siły specjalne, mieszane grupy złożone z wojskowych i cywilów, grupy paramilitarne, nieokreślone oddziały podlegające nieznanemu dowództwu oraz nowoczesny sprzęt bezzałogowy, który nie wymaga siły żywej."
Czyli sabotażyści Na Ukrainie robił to Girkin i jego zielone ludziki. To już były siły specjalne, które weszły po załatwieniu roboty przez zwykłych sabotażystów, którzy mieli broń schowaną
Zrobić sabotaż w Donbasie było bardzo łatwo, wszyscy mówili tym samym językiem, była większość rosyjska, którą zmanipulowano i przeciągnięto na stronę Rosji
Obecnie już nie ma Donbasu nie ma kopalni, a górników wysłano na front i tam giną...Za Rosję
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Amigoland
Ups. Było tam coś o sprzęcie bezzałogowym Kacapy wkroczyli na Ukrainę bez żadnego sprzętu bezzałogowego. Czyt. Drony. Bayraktary były dla nich szokiem. Taka to druga armia świata Dopiero po chyba pół roku wprowadzili swoje drony typu Lancet...
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Amigoland
Zobacz strategię wojskową Gerasimowa Jego nauczycielami byli oficerowie wojny ojczyźnianej. Nic tylko idą i idą, jak walec
Nie liczą się ze stratami...
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Lothar.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Amigoland
Amigoland napisał/a
Ups. Było tam coś o sprzęcie bezzałogowym Kacapy wkroczyli na Ukrainę bez żadnego sprzętu bezzałogowego. Czyt. Drony. Bayraktary były dla nich szokiem. Taka to druga armia świata Dopiero po chyba pół roku wprowadzili swoje drony typu Lancet...
Jakie drony Andrzeju? Już ich nie ma >;)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Amigoland
Lothar. napisał/a
Amigoland napisał/a
Ups. Było tam coś o sprzęcie bezzałogowym Kacapy wkroczyli na Ukrainę bez żadnego sprzętu bezzałogowego. Czyt. Drony. Bayraktary były dla nich szokiem. Taka to druga armia świata Dopiero po chyba pół roku wprowadzili swoje drony typu Lancet...
Jakie drony Andrzeju? Już ich nie ma >;)
Nie wiem o jakie ci chodzi?
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Lothar.
Było 86 a ruscy się nauczyli je niszczyć i kupiliśmy za bajońskie dudy pozłacane g....
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Amigoland
Lothar. napisał/a
Było 86 a ruscy się nauczyli je niszczyć i kupiliśmy za bajońskie dudy pozłacane g....
Podciągnęli zagłuszarki i tyle Tylko że te zagłuszarki zagłuszają także swoje drony, łączność, a nawet mogą spowodować awarię systemu elektronicznego swojego samolotu. Także to dosyć niewygodna broń. Bayraktar cały czas się rozwija i te co zakupili Polacy, mogą być na pewno zmodernizowane. Dobranoc Wojtek, dobranoc Duszki.
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Lothar.
To wyścig bez końca Andrzeju. Dobranoc >;)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Amigoland
Lothar. napisał/a
To wyścig bez końca Andrzeju. Dobranoc >;)
Jak sobie przypominam...Tak zawsze było...Cześć Wojtek.
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Lothar.
Cześć Andrzeju, wchodzą zupełnie autonomiczne drony i roje dronów jakoś ten pomysł z Terminatora szybko się sprawdza >;)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Amigoland
Lothar. napisał/a
Cześć Andrzeju, wchodzą zupełnie autonomiczne drony i roje dronów jakoś ten pomysł z Terminatora szybko się sprawdza >;)
No zobaczymy
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Doktryna Gierasimowa (ros. Доктрина Герасимова, ang. Gerasimov Doctrine, zwana również „teorią chaosu”)

Lothar.
Andrzeju to dane "reklamowe" od dawna jedne drony, polują na drony i ludzi >;) Świat się zmienia na naszych oczach :)