Zagadka Wielbłąda, jak tam sobie ktoś żył, to miał srogą niespodziankę.

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
2 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Zagadka Wielbłąda, jak tam sobie ktoś żył, to miał srogą niespodziankę.

Lothar.
W październiku 2020 roku astronomowie wykryli ogromną eksplozję rozrywającą galaktykę, znajdującą się kilka miliardów lat świetlnych od Ziemi. Wybuch pojawił się znikąd, osiągnął szczyt jasności w ciągu kilku dni, a po około miesiącu zniknął. Naukowcy podejrzewają, że doszło wtedy do wydarzenia kosmicznego na ogromną skalę - narodzin czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej.

Takie nagłe jasne wybuchy jak ten z października 2020 roku astronomowie określają terminem fast blue optical transients, w skrócie FBOT. Ten konkretny wybuch nazwano Wielbłądem (ang. Camel). Skąd taka nazwa? To gra słów od technicznej nazwy obiektu - ZTF20acigmel. Podobnej eksplozji, wykrytej w 2018 roku i oddalonej od Ziemi o około 200 milionów lat świetlnych, nadano nazwę Krowa, podczas gdy inny FBOT z 2020 roku nazwano Koalą.

FBOT to prawdziwa elita wśród wybuchów kosmicznych. W przeciwieństwie do typowych supernowych - eksplozji na niewyobrażalną skalę, do których dochodzi wtedy, gdy gwiazdom kończy się paliwo i zapadają się w sobie - FBOT wydają się pojawiać i znikać w ciągu kilku tygodni, a nie lat.
Zagadka Wielbłąda

Nawet po tym, kiedy światło widzialne FBOT znika, nadal są one potężnymi źródłami promieniowania. Jak wynika z badania opublikowanego 13 października w bazie preprintów arXiv, czyli wstępnych publikacji naukowych, astronomowie zbadali Wielbłąda w zakresie długości fal z całego spektrum elektromagnetycznego. Dokonali tego, by uzyskać wgląd w część niewidzialnej "rzezi" rozgrywającej się w trakcie wstępnej fazy wybuchu.

Zespół odkrył, że początek eksplozji Wielbłąda został zarejestrowany w częstotliwościach radiowych. To sugeruje, że wybuch przedzierał się przez kosmos z niezwykłą szybkością - prawdopodobnie 160 milionów kilometrów na godzinę. Takie jasne emisje radiowe zwykle mają swoje źródło w promieniowaniu synchrotronowym. Powstaje ono, gdy naładowane cząstki przebijają się przez pole magnetyczne z prędkością ułamka prędkości światła.

Specjaliści odkryli, że Wielbłąd emitował promieniowanie rentgenowskie długo po tym, gdy jego światło widzialne zanikło. Podobnie jak w przypadku Krowy, ten strumień promieniowania rentgenowskiego sugeruje, że coś potężnego, np. czarna dziura lub gwiazda neutronowa, napędzało intensywną emisję Wielbłąda.

Naukowcy podejrzewają, że FBOT-y ujawniają rzadko spotykany moment kosmicznej kreacji - wybuchy mające miejsce w momencie implozji starej gwiazdy, która na naszych oczach rozpada się w masywną czarną dziurę lub szybko wirującą gwiazdę neutronową.

Autor:dd/map

Źródło: livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech

https://tvn24.pl/tvnmeteo/nauka/cos-bardzo-waznego-wydarzylo-sie-w-kosmosie-dowodem-jest-superszybki-i-superjasny-wielblad-5476406
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Zagadka Wielbłąda, jak tam sobie ktoś żył, to miał srogą niespodziankę.

Lothar.




Astronomowie wykryli ogromną eksplozję, która może być narodzinami czarnej dziury
Zanna Ayers 31 października, 2021 2 min read

Opublikowany:

31 października 2021 03:21 GMT

Zjawisko to pojawiło się z Ziemi w październiku 2020 r., osiągnęło maksymalną jasność w ciągu kilku dni i zniknęło w ciągu zaledwie miesiąca.

Zespół astronomów opublikował niedawno plik badanie w którym ujawniają odkrycie pliku ogromna stara eksplozja które miały miejsce w galaktyce znajdującej się w Kilka miliardów lat świetlnych od Ziemi. Zjawisko to pojawiło się z Ziemi w październiku 2020 roku, osiągnęło maksymalną jasność w ciągu kilku dni i zniknęło w ciągu zaledwie miesiąca.

Te nagłe, jasne rozbłyski są znane jako szybkie niebieskie optyczne transjenty (FBOT, ze względu na jego akronim w języku angielskim). Pierścień odkryty w 2020 r. został nazwany „Wielbłądem” (gra o technicznej nazwie wydarzenia ZTF20acigmel) i, jak wykazano w najnowszym badaniu, nadal generowano silne fale promieniowania. Nawet po miesiącach Widoczne światło wyblakło.

Naukowcy odkryli, że wielbłąd świecił również jasno na częstotliwościach radiowych, co wskazuje, że eksplozja przeszła przez przestrzeń kosmiczną z dużą prędkością, być może większą niż 160 milionów kilometrów na godzinę. To właśnie te strumienie rentgenowskie wskazują astronomom, że „wielbłąd” był poważne wydarzenie kosmiczneI Jak powstanie czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej.

„Nasza praca wskazuje, że emisja światła w milimetrach i promieniach oraz promieniowanie rentgenowskie jest ogólną właściwością stanów nieustalonych (FBOT) o szybkich, jasnych krzywych fotonicznych” – zauważyli autorzy badań, którzy doszli do wniosku, że „aktywne rozbłyski w gęstych środowiskach może reprezentować duża populacja transgalaktycznych transjentów”.
Zanna Ayers