Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
18 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Lothar.
ewne emocje, mieszkają w nas niczym potwory, które stale nas prześladują. Wydostają się na zewnątrz w najmniej oczekiwanych momentach i uwidaczniają się jako poczucie winy, strach, pycha, egoizm czy zazdrość… Niełatwo jest zupełnie wyeliminować negatywne emocje. Możliwe jest jednak ich zaakceptowanie bądź przejęcie nad nimi kontroli.

Czasami to dość skomplikowane wyzbyć się  poczucia winy lub pozostać nieustraszonym w obliczu sytuacji, która nas przeraża.

    “Emocje są jak dzikie konie. Nie są wyjaśnieniem, które pomoże nam iść do przodu, to raczej zadanie do rozwiązania dla naszej silnej woli.”

    -Paulo Coelho-

potwór morski

Rozpoznawanie emocji

Wszyscy możemy się nauczyć jak identyfikować oraz radzić sobie z naszymi emocjami, ale również możemy rozpoznawać je u innych wykorzystując naszą inteligencję emocjonalną. W ten sposób jesteśmy w stanie wyczuć co przeżywa druga osoba poprzez czytanie z jej słów, gestów oraz sposobu wyrażania się.

Karol Darwin twierdził, że wszystkie zwierzęta (włączając ludzi) mają szeroki zakres emocji, i że te emocje posiadają funkcję społeczną, jako że służą procesowi adaptacji do otoczenia.

Istnieje sześć podstawowych emocji i każda z nich ma odmienną funkcję…

    Strach. Odczuwamy go kiedy mierzymy się z niebezpieczeństwem, czy jest on realny, czy wyimaginowany. Strach skłania nas do chronienia siebie oraz wyostrzenia czujności.
    Zdziwienie. Odczuwane jest w wyniku nieoczekiwanego wydarzenia, pozytywnego lub negatywnego. Zdziwienie pozwala nam się orientować, kiedy znajdujemy się w nowej sytuacji.
    Wstręt. To obrzydzenie wywołane czymś, co nas odrzuca.
    Gniew. Uczucie irytacji. Występuje kiedy mierzymy się z sytuacją, która nam przeszkadza. Gniew to negatywny oraz destrukcyjny rodzaj emocji.
    Radość. Euforia wyrażana, kiedy coś czyni nas szczęśliwym oraz zapewnia nam uczucie bezpieczeństwa i dobrobytu.
    Smutek. To uczucie wytwarzane przez negatywne sytuacje. Smutek prowadzi nas do przezwyciężenia danej sytuacji oraz uwolnienia naszych emocji.

Emocje – jak sobie z nimi radzić

Jeśli chodzi o emocje, istnieje kilka technik kontrolowania ich oraz radzenia sobie z nimi…
Techniki natychmiastowego kontrolowania emocji

Te metody stosowane są, aby kontrolować nasze emocje w momencie, kiedy się pojawiają.

Generalnie, chodzi o zarządzanie naszą uwagą. To wysiłek mający na celu unikanie wyrażania negatywnych emocji, kiedy nadchodzą oraz powstrzymywanie się od uniesienia.
Techniki na odkrywanie przyczyn naszych emocji

To grupa technik, skierowanych na zrozumienie co sprawia, że w danej sytuacji reagujemy w określony sposób oraz znalezienie sposobu, który pomoże nam zareagować lepiej.

Powodem niewłaściwej reakcji może być niskie poczucie własnej wartości, niewłaściwa ocena sytuacji, strach, itd.

    “Nie jesteśmy odpowiedzialni za nasze emocje, ale odpowiadamy za to, co z nimi uczynimy.”

    -Jorge Bucay-

Techniki stałej emocjonalnej zmiany

Te metody współpracują z głębią naszej istoty, skłaniają się w kierunku rozwoju osobistego. Ich celem jest nauczenie nas reagowania w pożądany sposób.
oko

Jak zaakceptować potwory

Nie możemy uniknąć odczuwania negatywnych emocji, ale możemy nauczyć się jak je akceptować, aby już więcej nas nie krzywdziły. Oto kilka wskazówek na to jak zarządzać swoją inteligencją emocjonalną oraz jak owe potwory kontrolować:
1. Pamiętaj o swoich zaletach i sukcesach

Wszyscy posiadamy wiele wad, ale również wiele zalet, dzięki którym się między sobą różnimy. Czyni nas to również wyjątkowymi.

Wydaje się być tradycją, że stale mówimy o sobie w negatywnym świetle: Jestem w tym taki kiepski!, Jestem w poniewierce!, Jestem zawsze spóźniona!, itd. Ale nigdy nie zastanawimy się nad wszystkimi zaletami, które posiadamy i nad tym, co zawsze robimy dobrze, nad naszymi codziennymi sukcesami.
2. Skup swoją uwagę na czymś konkretnym

Kiedy dziecko płacze, pierwszą rzeczą, jaką robimy aby przestało jest odwrócenie jego uwagi.

Nie pozwól, aby Twój umysł błądził w chmurach. Kiedy Twoja ukochana osoba mówi Ci, że nie jest pewna waszego związku, nie myśl o tym, że Cię zostawi, ale skup się nad książką, którą właśnie czytasz.
3. Pomyśl o niedalekiej przyszłości

Czasami negatywne emocje skłaniają nas do zastanowienia się nad długoterminowymi konsekwencjami. Lepiej jednak pomyśleć o niedalekiej przyszłości. W ten sposób będziemy bardziej realistyczni oraz zachowamy samokontrolę.
4. Regularnie medytuj

Zostało udowodnione, że medytacja pomaga unikać negatywnych emocji, nie tylko wtedy, kiedy mają się pojawić, ale też w odległej przyszłości.

Medytacja oraz prawidłowe oddychanie może pomóc w złagodzeniu nerwowości oraz innych zbędnych emocji, które czasem zdają się nami rządzić.
5. Pomyśl o najgorszej rzeczy, jaka może się wydarzyć

Jeżeli wyobrazisz sobie najgorszą rzecz, jaka mogłaby się zdarzyć, nauczysz się jak spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy, jak je porównywać oraz jak radzić sobie z emocjami.

    “99% rzeczy, którymi zamartwiają się ludzie, albo nigdy się nie wydarzyły, albo nigdy się nie wydarzą.”

    -Emilio Duró-

https://pieknoumyslu.com/negatywne-emocje-ujarzmij-je/
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Lothar.

Emocje: czym są i jak na nas wpływają? Rodzaje emocji
2019-01-17

Emocje - są nimi zarówno radość, podniecenie, jak i strach, gniew czy złość. Z całą mocą można stwierdzić, że emocje odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim życiu – wskazują nam choćby to, co jest dla nas dobre, a co już niekoniecznie. Przeczytaj, jakie emocje przeżywają ludzie, dowiedz się, czym te emocje właściwie są i sprawdź, dlaczego podkreśla się rolę emocji w związkach międzyludzkich.

Emocje - teoretycznie każdy z nas wie, czym są, jednak gdyby poprosić poszczególne osoby o wymienienie jakichś przykładów emocji albo przez bardzo długi czas musiałyby się zastanawiać, albo byłyby w stanie wymienić zaledwie kilka z nich. Prawda jest z kolei taka, że emocji wyróżnia się wręcz setki – są nimi bowiem wszelkie uczucia, które towarzyszą nam na co dzień. Jedne emocje bywają przelotne, inne z kolei towarzyszą nam przez zdecydowanie dłuższy czas.

Spis treści

    Czym są emocje?
    Emocje a mózg
    Rodzaje emocji
    Jak emocje na nas wpływają?
    Emocje w związku
    Niedojrzałość emocjonalna
    Jak pracować nad emocjami?
    Niedługo maszyny będą rozpoznawać emocje lepiej niż człowiek

Czym są emocje?

Emocje można nazwać uczuciami, które towarzyszą nam w danej chwili. Czytając bardzo ciekawą książkę, możemy odczuwać zaintrygowanie, oglądając horror – strach. Wtedy, gdy zdamy bardzo trudny egzamin, czujemy radość, w sytuacji zaś, gdy mamy arachnofobię i zauważymy obok siebie pająka, pojawia się u nas lęk.

Wszystkie wymienione są emocjami. Charakterystyczną ich cechą jest to, że pojawiają się nagle i są z czymś powiązane – tym czymś może być jakieś wydarzenie, ale i myśli skoncentrowane wokół jakiejś tematyki. Emocje wywołują w nas również otaczający nas ludzie. Można więc powiedzieć, że emocje są odpowiedziami na to, co spotykamy na swojej drodze.

Niektórzy porównują je do drogowskazów: w końcu gdy widzimy, że za oknem zbierają się burzowe chmury, pojawiać się może u nas strach skutkujący tym, że nie opuścimy domu – w takim przypadku emocja, którą jest właśnie strach, sugeruje nam bezpieczne rozwiązanie, którym jest unikanie przebywania na otwartej przestrzeni w czasie burzy.

Emocje są również bezapelacyjnie ważne w kontaktach międzyludzkich. Zdarza się, że idziemy na randkę w ciemno i już po zaledwie pierwszych minutach takiego spotkania zaczynamy odczuwać niechęć do naszego towarzysza – emocje sugerują więc nam, aby trzymać się od tej osoby z daleka.

W psychologicznym ujęciu emocje określa się jako procesy psychiczne, które nadają wrażeniom subiektywną wartość oraz jakość. Emocje typowo powiązuje się z psychiką, prawda jest jednak taka, że wpływają one również i na funkcjonowanie ciała. Jako przykłady można tutaj podać towarzyszące strachowi przyspieszenie czynności serca oraz wzmożenie potliwości, jak i występujące podczas zawstydzenia rozszerzenie naczyń krwionośnych, prowadzące do zaczerwienienia.
Emocje a mózg

Skoro emocje są bezpośrednio związane z psychiką, to wydawałoby się, że powinny one pojawiać się właśnie "w głowie". Rzeczywiście, jak najbardziej tak jest – już Hipokrates przekonywał, że emocje rodzą się w mózgu.

Czy istnieje jednak jakaś konkretna część układu nerwowego, która odpowiada za pojawianie się tych uczuć u ludzi? Jednej, konkretnej struktury mózgowia wyróżnić w tym przypadku nie można, ogólnie jednak najczęściej powiązywany z emocjami jest układ limbiczny.
Rodzaje emocji

Zakres możliwych emocji jest naprawdę duży – z tego względu najprościej będzie je wymienić, grupując je w pewne kategorie:

    emocje związane ze strachem: niepokój, przerażenie, onieśmielenie;
    emocje związane z radością: szczęście, rozkosz, satysfakcja czy duma;
    emocje związane z miłością: akceptacja, ufność, uwielbienie;
    emocje związane ze zdziwieniem: zdumienie, oszołomienie;
    emocje związane ze wstydem: zażenowanie, wyrzuty sumienia, upokorzenie;
    emocje związane ze smutkiem: przygnębienie, żal;
    emocje związane ze złością: gniew, wściekłość, irytacja.

Prawda jest jednak taka, że ani powyższy, ani żaden inny podział emocji nie jest doskonały – możliwe stany emocjonalne przenikają się i chociażby żal może być powiązany zarówno z miłością, jak i ze smutkiem.

Jeden jednak podział zdecydowanie jest nieprawidłowy – mowa tutaj o podziale emocji na pozytywne i negatywne. W rzeczywistości jest bowiem tak, że każda emocja, o ile zostanie dobrze odczytana, jest dla nas cenna.
Jak emocje na nas wpływają?

Emocje, jak już wspomniano o tym wcześniej, są dla nas wskazówkami dotyczącymi tego, jak odbieramy świat. Wiele osób podąża za emocjami uznawanymi za pozytywne – radością, zadowoleniem czy rozkoszą – a jednocześnie stara się negować te mniej przyjemne, takie jak smutek, rozgoryczenie czy onieśmielenie. Emocji jednak nie warto tłumić ani ukrywać, najkorzystniej jest postępować całkowicie odwrotnie, czyli dokładnie się im przyglądać.

Emocje mówią nam bowiem przede wszystkim o nas samych. Nie odczuwamy w końcu zawstydzenia, złości czy irytacji bez powodu – pojawia się jakiś czynnik, który prowokuje w nas takie uczucia. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ mógł nas zirytować żart kolegi, który był absolutnie nie na miejscu, ale i irytacja mogła się u nas pojawić z powodu tego, że ktoś – kto wcale nie miał takiego obowiązku – nie wykonał czegoś zgodnie z naszymi założeniami. Uświadomienie sobie źródeł danej emocji tak naprawdę nas wzbogaca – mówi nam chociażby o tym, czy nasze reakcje były uzasadnione, czy może jednak wcale niekoniecznie.

Nie ma złych emocji. Czasami staramy się sami przed sobą ukrywać smutek czy żal, prawda jest jednak taka, że lepiej na chwilę się na nich skupić i postarać znaleźć ich źródła, a potem je przezwyciężyć. Ukrywane emocje niejednokrotnie wracają ze wzmożoną siłą i wtedy bolą zdecydowanie bardziej.
Emocje w związku

W bliskich relacjach, takich jak związek, emocje są kluczowe – trzeba o nich rozmawiać. Jeżeli partner nas zdenerwował, dajmy mu o tym znać – nie liczmy na to, że sam dojdzie do tego, co w danej chwili czujemy. Emocje są w końcu jasne dla nas, dla innych już niekoniecznie. Trudności z dzieleniem się swoimi emocjami bywają przyczyną rozpadu niejednej relacji – to właśnie choćby z tego powodu warto o nich rozmawiać z partnerem.

O emocjach należy nie tylko mówić, ale i słuchać. Wtedy, gdy bliska osoba bagatelizuje nasze emocje, ostatecznie najprawdopodobniej poczujemy się niezrozumiani czy będziemy mieć wrażenie, że nasze potrzeby są pomijane. Partner nie jest osobą, której obowiązkiem jest podążanie zgodnie z naszymi emocjami – w końcu on doświadcza swoich – powinien je jednak zdecydowanie brać pod uwagę.
Niedojrzałość emocjonalna

Niektórym ludziom zdarza się często słyszeć od innych, że są niedojrzali emocjonalnie, ponieważ np. łatwo wpadają w gniew czy nie umieją zapanować nad irytacją i potrafią urządzić swoim bliskim awanturę w miejscu publicznym. Problemy z panowaniem nad emocjami mogą mieć różne przyczyny, jedną z możliwych są zaburzenia związane z okazywaniem emocji w rodzinie, mające miejsce we wczesnym dzieciństwie.

Osoby pochodzące z rodzin, w których panował chłód emocjonalny, mają niestety zwiększone ryzyko tego, że i one same będą miały trudności z okazywaniem własnych emocji – to właśnie dlatego bardzo istotna jest dbałość o prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka.

Jak jednak rozwijać emocjonalność młodego człowieka? Przede wszystkim poprzez rozmawianie o emocjach. Można tutaj posłużyć się przykładową sytuacją: pobyt z dzieckiem na placu zabaw, który musi się zakończyć, bo zbliża się pora obiadowa. Maluch w takim przypadku nierzadko wpada w złość i jawnie ją wyraża. Powiedzenie mu w takim momencie, że ma iść do domu, ponieważ tak chce rodzic i związane z tym zbagatelizowanie jego emocji, rozwojowi emocjonalności zdecydowanie nie sprzyja.

Wtedy zaś, kiedy zwrócimy dziecku uwagę, że w pełni rozumiemy jego złość, aczkolwiek rzeczywiście musimy po prostu wrócić do domu, dziecko otrzymuje zupełnie inny komunikat – otóż wskazuje się mu na to, że nie tylko patrzymy na jego emocje, ale i na to, że są one po prostu ważne.
Jak pracować nad emocjami?

Nad emocjami można pracować samodzielnie – wystarczy w tym celu po prostu zastanowić się, skąd poszczególne z nich się u nas biorą. Czasami jednak może mieć wrażenie, że praca samemu ze sobą może nie wystarczyć – w takim przypadku skorzystać można chociażby z pomocy psychologa czy psychoterapeuty, którzy są w stanie wskazać pacjentowi to, jak czytać własne emocje oraz jak na nie wpływać.
Niedługo maszyny będą rozpoznawać emocje lepiej niż człowiek

Maszyny coraz częściej reagują na emocje ludzi. Dostosowują reklamy, muzykę czy obrazy. Już niedługo analizowanie i mierzenie emocji pozwoli na nawiązanie bliskich relacji z robotami czy asystentami głosowymi. Analiza uczuć będzie miała też funkcje terapeutyczne. Emocje to przyszłość całego rynku smart urządzeń.

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/emocje/emocje-czym-sa-i-jak-na-nas-wplywaja-rodzaje-emocji-aa-eqAG-SKMP-yegr.html
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Serenity
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.
Dzień dobry Wojtek :)

Uważam, że emocje są nam potrzebne i tutaj zgodziłabym się z tymi założeniami:

"Istnieje sześć podstawowych emocji i każda z nich ma odmienną funkcję…

    Strach. Odczuwamy go kiedy mierzymy się z niebezpieczeństwem, czy jest on realny, czy wyimaginowany. Strach skłania nas do chronienia siebie oraz wyostrzenia czujności.
    Zdziwienie. Odczuwane jest w wyniku nieoczekiwanego wydarzenia, pozytywnego lub negatywnego. Zdziwienie pozwala nam się orientować, kiedy znajdujemy się w nowej sytuacji.
    Wstręt. To obrzydzenie wywołane czymś, co nas odrzuca.
    Gniew. Uczucie irytacji. Występuje kiedy mierzymy się z sytuacją, która nam przeszkadza. Gniew to negatywny oraz destrukcyjny rodzaj emocji.
    Radość. Euforia wyrażana, kiedy coś czyni nas szczęśliwym oraz zapewnia nam uczucie bezpieczeństwa i dobrobytu.
    Smutek. To uczucie wytwarzane przez negatywne sytuacje. Smutek prowadzi nas do przezwyciężenia danej sytuacji oraz uwolnienia naszych emocji."


Natomiast ważne jest, by nie zatracać się w emocjach, szczególnie tych negatywnych, gdyż wtedy może to prowadzić do poważnych chorób. Jestem też tego zdania, że nie należy "dusić" emocji w sobie, a raczej w opanowany sposób dać im ujście - rzucanie talerzy np. ;DDDD
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Serenity
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Serenity
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Serenity
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Sylwia
Administrator
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Sylwia
Administrator
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Sylwia
Administrator
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Sylwia
Administrator
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Sylwia
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Sylwia
Administrator
Ten post był aktualizowany .
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Sylwia
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Sylwia
Administrator
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

michalina
Wiecie co,emocje są wywoływane przez myśli.Gdyby ktoś był zły i w tym momencie jego mysli by popłynęły np.do szczęśliwej randki z ukochaną i byłby w stanie utrzymać ten stan to działa na zasadzie odwrócenia uwagi.
Od dziecka jesteśmy uwarunkowani,działają na nas tzw.triggery czyli "guziki"które naciśnięte przez kogoś,w dobrej czy złej wierze odpalają taka a nie inną reakcję.
Można pracować nad sobą i się spróbować "przeprogramować"ale to bardzo trudna ścieżka i nie kazdemu się udaje;))
Emocje możemy w sobie podkręcać "nakręcając "się na coś,czyli np.mąż się spóźnia i jak wraca to czekamy z pozwem rozwodowym;))A on złapał gumę np;))
Uważam,że jeśli jednak emocje się pojawiają to wtedy trzeb apozwolic sobie je przeżyć bo zamiatając je pod dywan zrobimy sobie krzywdę i nabawimy się chorób:))
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

michalina
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Sylwia
https://quizme-192db.kxcdn.com/img/iscaled/1463881444fdfb1cb7733646e3.jpg
Wyszedl mi wysoki iloraz inteligencji emocjonalnej,he,he;)0
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

michalina
Nie umiem wklejać tych wynikow z testow.
Jaki jest moj stan emocjonalny.
Wyszlo mi,że brakuje mi pewności siebie i ze sie boje ze nie sprostam zadaniom i to sie zgadza.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Lothar.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Sylwia
Witajcie >;) Mogłem "nałapać punktów" bo spodziewałem się które odpowiedzi będą premiowane >;P Ale lubię wpływać na świat >;))

Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Lothar.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Negatywne emocje - staw im czoła i ujarzmij je!

Lothar.
Zauważyliście że jesteśmy Podobni? >;PPP