Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
24 wiadomości Opcje
12
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Lothar.
Bogatsze niż się spodziewano są zasoby ropy i gazu pod dnem Bałtyku. Oznacza to, że roczne wydobycie może być znacznie wyższe od wcześniejszych prognoz. Pod koniec roku będzie wiadomo, ile tego bogactwa znajduje się w nieeksploatowanym jeszcze złożu, oznaczonym B-8.

Dzisiaj szacuje się, że z zasobów złoża B-8 będzie można wydobyć nie mniej niż 2,5 mln ton ropy i 300 mln metrów sześciennych gazu – poinformował Lech Kownacki, prezes spółki Energobaltic, wykorzystującej gaz spod Bałtyku do produkcji m.in. ciepła na lądzie. – Gazu jest trzykrotnie więcej niż się spodziewaliśmy. Dokładnie będzie wiadomo pod koniec bieżącego roku.

Złoże B-8 położone jest na wschód od eksploatowanego już złoża B-3, znajdującego się około 80 km od Władysławowa. Odkryto też ogromne złoże, oznaczone jako B-23, nie wiadomo jednak kiedy rozpocznie się wydobycie ropy i gazu z tego złoża. Energobaltic od około 4 lat zajmuje się zagospodarowywaniem gazu ziemnego, który przedtem spalał się bezużytecznie na platformie wydobywczej.

Gaz ten dopływa do elektrociepłowni we Władysławowie rurociągiem położonym na dnie morza. Wykorzystywany jest do produkcji propanu butanu, benzyny chemicznej, energii cieplnej elektrycznej. Ciepło i prąd dostarczane są do domów m. in we Władysławowie. Długość sieci ciepłowniczej wynosi około 10 km. Dzięki wykorzystaniu gazu odpadowego z platformy wydobywczej, emisja zanieczyszczeń, które przedostawały się do atmosfery, zmniejszyła się o około 130 tysięcy ton rocznie.

Zapotrzebowanie na tanią energię wytwarzaną przez Energobaltic jest większe od możliwości wytwórczych tego przedsiębiorstwa. – Z chwilą rozpoczęcia wydobycia ze złoża B-8 produkcje ciepła i elektryczności znacznie wzrośnie – zapewnia prezes Lech Kownacki. Budowa elektrociepłowni we Władysławowie została wsparta pieniędzmi z polskiego zadłużenia zagranicznego. Dotację (bezzwrotną) na tę inwestycję przyznała Fundacja EkoFundusz.

Energobaltic Firma została założona w 1997 roku przez PTS Hydromex oraz Przedsiębiorstwo Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu "Petrobaltic". W grudniu 2000 roku do spółki jako udziałowiec przystąpiła firma Rolls-Royce Power Ventures (RRPV) Ltd. z Wielkiej Brytanii. Największą liczbę udziałów ma Petrobaltic – 46,6 procent, do RRPV należy 41,4 proc., a do PTS Hydromex – 12 procent.

Złóż gazu jest więcej Gaz ziemny odkryto także w złożach B-4 i B-6. Złoże B-6, którego zasoby szacuje się na około 1,8 mld metrów sześciennych gazu - położone jest 75 km na północ od Łeby. Z kolei złoże B-4 o zasobach przemysłowych około 2 mld metrów sześciennych położone jest około 104 km na północny wschód od Łeby. Koncesję na wydobycie posiada gdańska spółka Petrobaltic należąca do Grupy Lotos. Lotos szuka obecnie partnerów, z którymi wspólnie mógłby zagospodarować komercyjnie te złoża gazu. – Ponieważ wydobycie gazu nie należy do naszego core businessu, szukamy partnerów, którzy mogliby nam pomóc w eksploatacji tych złóż – powiedział Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos. Spółka liczy, że partner zaangażowałby się również we współfinansowanie przygotowań do wydobycia.

NaszeMiasto.pl
Kazimierz Netka
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Lothar.
Fuzja Orlenu i Lotosu. Partnerami węgierski MOL i saudyjskie Saudi Aramco - co o nich wiemy?

TVN24 Biznes | Z kraju
12 stycznia 2022, 11:10
Aktualizacja:
12 stycznia 2022, 17:43

Autor:
    mp,kris/ams
Źródło:
    TVN24 Biznes, PAP

Przypnij wideo tutaj
TVN24

TVN24Obajtek: jesteśmy na etapie przejęcia grupy Lotos

PKN Orlen poinformował, że saudyjska spółka Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii należącej do Lotosu, węgierski koncern MOL przejmie 417 stacji Lotosu, a polski Unimot - bazy paliw. Sprzedaż udziałów w rafinerii i większości stacji paliw Lotosu ma związek z szykowaną fuzją Orlenu i Lotosu. Warunkiem postawionym przez Komisję Europejską była sprzedaż przez Orlen części aktywów przejmowanej spółki.

W środę PKN Orlen ogłosił, że aby zrealizować wyznaczone przez KE tzw. środki zaradcze, by móc przejąć Lotos, wybrał czterech partnerów, którzy m.in. kupią poszczególne części gdańskiej spółki. Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco) przejmie część udziałów w rafinerii Lotosu, obszar handlu hurtowego i paliw lotniczych. Węgierski koncern MOL kupi 417 stacji paliw Lotosu w Polsce, Unimot - aktywa logistyczne, w tym bazy paliw, a węgierskie Rossi Biofuel - aktywa z obszaru biopaliw.

Stały element ceny, jaką MOL ma zapłacić za Lotos Paliwa, to ok. 610 mln dolarów, element zmienny zależny będzie od długu i kapitału obrotowego. Z komunikatu Orlenu wynika także, że PKN Orlen ma nabyć 144 stacje paliw zlokalizowane na Węgrzech oraz 41 stacji paliw zlokalizowanych na Słowacji, za łączną cenę ok. 229 mln euro.
Obajtek o fuzji Orlenu i Lotosu

- Przejęcie Grupy Lotos to krytyczny moment transformacji - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, przedstawiając w środę partnerów przy przejmowaniu Lotosu.

- To dzień bardzo ważny dla naszej gospodarki i gospodarki całego regionu. Polityka klimatyczna, presja regulacyjna i rynkowa wymagają od nas transformacji, szybkich zdecydowanych kroków - mówił Obajtek. Jak dodał, tylko zdywersyfikowany podmiot może przeprowadzić taką transformację.

Obajtek zaznaczył, że procesy akwizycyjne Orlenu są związane z dekarbonizacją i nowymi technologiami. - Jeszcze sporo akwizycji mamy przed sobą, aby stworzyć koncern, który będzie mógł konkurować, wyznaczać trendy i standardy w biznesie - mówił. Jak przekonywał, wszystko, co się wydarzyło w czasie pandemii w gospodarkach, uzasadnia proces tych wszystkich połączeń.

Szef Orlenu stwierdził także, że część środków, pozyskanych ze sprzedaży stacji paliw przeznaczona zostanie na dalsze akwizycje w Europie Centralnej, zgodnie z założeniami strategicznymi. - Jesteśmy bliscy finalizacji negocjacji w zakresie pozyskania kolejnych stu stacji paliw w regionie - mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Nowy koncern paliwowo-energetyczny, który powstaje, to wielka szansa dla Polskiej gospodarki - powiedział w środę podczas konferencji prasowej wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Podkreślił, jak ważne dla Polski jest możliwość wejścia Orlenu na nowe rynki, zwiększenie terytorialnego zasięgu. Dodał, że współpraca z Saudi Aramco to szansa, aby "szybciej rozwijać budować potęgę i budować zamożność naszych obywateli i obywateli naszego regionu".

- To jest współpraca, która ma sens nie tylko dla Orlenu, nie tylko dla Lotosu, nie tylko dla tej nowej firmy, czyli tego wielkiego Orlenu, który powstanie, ale również dla Saudi Aramco - ocenił wicepremier.
Umowa z Saudi Aramco

Cena w przedwstępnej umowie za udziały w Lotos Asfalt, jaką ma zapłacić Aramco, ustalona jest na ok. 1,15 mld zł. PKN Orlen podpisał także z saudyjską firmą długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej w ilości od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.  

- Saudi Aramco będzie strategicznym partnerem, który obejmie 30 procent wydzielonej Rafinerii Gdańskiej, hurt i obszar paliwa lotniczego - podkreślił Obajtek.

Prezes PKN Orlen powiedział, że partner Saudi Aramco wyznacza trendy na rynkach, to największy producent ropy na świecie i lider nowoczesnej petrochemii.

- Saudi Aramco nie idzie z trendami, ale je wytycza. To największy producent ropy na świecie, lider rozwoju nowoczesnej petrochemii, ma dostęp do nowoczesnych technologii, tysiące patentów, bazę badawczo-rozwojową na całym świecie - mówił.

- Tworzymy technologię na miarę czwartej rewolucji przemysłowej, partnerstwo to otwarcie dla naszych spółek nowych obszarów działania - ocenił wiceprezes Saudi Aramco Mohammed Al Qahtani. - Budujemy na nowo przyszłość downstreamu. Będziemy z Orlenem pracować ramię w ramię na rzecz tworzenia wartości i innowacji - mówił Al Qahtani.
Fuzja Orlenu i Lotosu. Warunki postawione przez Komisję Europejską

By mogło dojść do połączenia kontrolowanych przez Skarb Państwa spółek PKN Orlen i Lotosu, Orlen musi zbyć część aktywów Lotosu. Chodzi m.in. o 30 proc. rafinerii, 80 proc. jej stacji oraz część infrastruktury logistycznej. To tzw. środki zaradcze przed monopolem. Komisja Europejska w listopadzie dała PKN Orlen zgodę na wydłużenie do 14 stycznia 2022 roku terminu na realizację warunków zaradczych.
Saudi Aramco i MOL - co wiemy o firmach?

Saudi Aramco (Saudi Arabian Oil Company) to saudyjski koncern wydobywczo-petrochemiczny, największy na świecie producent ropy. W raporcie za trzeci kwartał 2021 roku firma przekazała, że udało jej się wypracować zysk netto w wysokości 30,4 mld dol., a w czwartym kwartale będzie wypłacona dywidenda w wysokości 18,8 mld dol.

Największymi udziałowcami Saudi Aramco są: rząd Arabii Saudyjskiej (98,2 proc.), The Vanguard Group, Inc. (0,039 proc.) oraz BlackRock Fund Advisors (0,019 proc.)

MOL (Magyar Olaj – és Gázipari Részvénytársaság) to notowana na giełdach w Budapeszcie i Warszawie węgierska firma, zajmująca się przetwarzaniem ropy i dystrybucją paliw.

Na stronie polskiej giełdy możemy przeczytać, że MOL "jest czołową firmą w sektorze naftowo-gazowniczym w Środkowej Europie, a także największą spółką na Węgrzech pod względem wartości przychodów ze sprzedaży". "Koncern zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu (m.in. za złóż w Rosji i Kazachstanie), rafinacją ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów rafineryjnych. Kontroluje słowacki Slovnaft i włoską rafinerię IES. Ma udziały w chorwackiej firmie naftowej INA. Jest aktywna w ponad 30 krajach" - napisano.


Największymi akcjonariuszami spółki są: MOL New Europe Foundation (10,49 proc.), Maecenas Universitatis Corvini Foundation (10 proc.), Mathias Corvinus Collegium Foundation (10 proc.), Oman Oil Company S.A.O.C. (7,14 proc.), OTP Bank Plc. (6,22 proc.), MOL Magyar Olaj - es Gazipari Nyilvanosan Mukodo Reszvenytarsasag (2,58 proc.).

Unimot z kolei to prywatna firma działająca na rynku hurtowym oleju napędowego i detalicznym pozostałych paliw płynnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Unimot ma sieć stacji paliw Avia, rozwija także segment fotowoltaiki i inwestuje w OZE.

Rossi Biofuel to firma z Węgier, ważny producent biopaliw. Należy do koncernu Envien, działającego w obszarze biopaliw w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Autor:mp,kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Biuro prasowe Lotos
Powiązane tematy

    Wielka fuzja Lotosu i Orlenu na horyzoncie. Koalicja Obywatelska chce informacji premiera
    Benzyna po 6 złotych za litr. Posłanka pyta rząd o obietnicę wyborczą, jest odpowiedź
    Wielka fuzja na rynku energetycznym w Polsce. "Negocjacje z kilkoma potencjalnymi partnerami wciąż trwają"
    Część polskich stacji zostanie sprzedana. Sasin: zyski będą dużo wyższe niż straty
    Daniel Obajtek trafił do rady nadzorczej firmy deweloperskiej

Podziel się

Podziel się
Tweetnij

    Wyślij znajomemu

Orlen
Daniel Obajtek
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Lothar.
Czy z powodu wojny powinniśmy jeszcze raz przyjrzeć się fuzji Orlenu z Lotosem?
VIK
4 marca 2022, godz. 12:00
Opinie (440)
Czy sprzedaż części Lotosu Saudi Aramco, firmie MOL i Unimot zwiększa ryzyko zacieśnienia relacji z rosyjskim sektorem paliwowym? Czy sprzedaż części Lotosu Saudi Aramco, firmie MOL i Unimot zwiększa ryzyko zacieśnienia relacji z rosyjskim sektorem paliwowym?

Czy sprzedaż części Lotosu Saudi Aramco, firmie MOL i Unimot zwiększa ryzyko zacieśnienia relacji z rosyjskim sektorem paliwowym?

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Władze Gdańskiego Klubu Biznesu apelują o zawieszenie fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos. Według członków tej organizacji czas wojny nie jest odpowiednim momentem na podejmowanie takich działań. Z kolei w ocenie prezesa PKN Orlen proces połączenia z Lotosem, ale też z PGNiG, już dziś to polska racja stanu.

Jak oceniasz przejęcie udziałów w rafinerii przez nowego inwestora?
to bardzo zła decyzja, jej skutki będą opłakane 79%
decyzja zaskakująca, trudno jednak już ocenić jej skutki 8%
to bardzo dobre posunięcie; wzmocni to nasz lokalny zakład 13%
Łącznie głosów: 1528
zakończona
W ostatnich dniach pojawiły się głosy, że dokonanie fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos w wyniku sprzedaży części naftowego biznesu węgierskiemu koncernowi MOL, ale też Saudi Aramco, które współpracują z podmiotami z Białorusi i Rosji, jest szkodliwe. Sprzedaż wymusiły uzgodnienia z Komisją Europejską, ale scenariusz i wybór podmiotów, czyli co komu zostanie sprzedane, należał do Orlenu.

Przypomnijmy, że w połowie stycznia 2022 r. PKN Orlen ogłosił, że strategicznym partnerem, który obejmie 30 proc. wydzielonej rafinerii w Gdańsku, jest Saudi Aramco. Natomiast węgierski MOL kupi 417 stacji paliw sieci detalicznej Lotosu za 610 mln dolarów. Dodatkowo PKN Orlen zawarł z MOL warunkową, ramową umowę sprzedaży, w wyniku której podmioty należące do Grupy Kapitałowej Orlen nabędą od MOL 144 stacje paliw zlokalizowane na Węgrzech oraz 41 stacji paliw zlokalizowanych na Słowacji, za łączną cenę 229 mln euro. 100 proc. udziałów Lotos Biopaliwa kupi Rossi Biofuel, natomiast 100 proc. akcji Lotos Terminale kupi Unimot Investments.

Powiązania MOL, Saudi Aramco i Unimot budzą niepokój

W obliczu konfliktu zbrojnego wybór tych partnerów - MOL, Saudi Aramco, ale też Unimot Investments budzi niepokój, a z apelem wystąpił Gdański Klub Biznesu.

Czytaj też:

Saudi Aramco i MOL partnerami przy przejęciu Lotosu przez Orlen

- W obliczu realnego zagrożenia dla Polski ze strony Rosji i Białorusi wnioskujemy o natychmiastowe wstrzymanie transakcji wyprzedaży aktywów państwowej firmy Lotos. Węgry przyjmują bardzo zachowawcze i niejednoznaczne stanowisko w stosunku do Rosji, która napadła na Ukrainę i bestialsko morduje ludzi, gwałcąc wszelkie międzynarodowe standardy, w tym prawa człowieka. Firma węgierska MOL ma bezpośrednie powiązania z firmami rosyjskimi. Firma Unimot funkcjonuje głównie na bazie biznesowych relacji z firmami białoruskimi. Saudi Aramco utrzymuje również szerokie relacje biznesowe z firmami rosyjskimi. To wszystko w kontekście agresji Rosji na Ukrainę i bezpośredniego udziału w tej napaści Białorusi bardzo poważnie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski - zaapelowali członkowie GKB.

Jak przypomnieli członkowie GKB, światowe firmy już zdecydowały o zakończeniu współpracy z firmami rosyjskimi, wstrzymując również do Rosji i Białorusi eksport. Tak zrobiły już: BMW poprzez wstrzymanie produkcji w Kaliningradzie i eksportu aut do Rosji, BP poprzez sprzedaż 20 proc. udziałów w firmie Rosneft, ale również ExxonMobile, Shell, Boeing, Apple i wiele innych, potępiając agresję na Ukrainę. Szwajcarska firma Nord Stream 2 zwalnia pracowników i ogłasza upadłość. Według GKB nie możemy wyłamać się z tego potężnego międzynarodowego procesu.

Prezes Orlenu broni wyboru partnerów i mówi o racji stanu

Do zarzutów o powiązania partnerów Orlenu z białoruskim i rosyjskim biznesem w specjalnym oświadczeniu odniósł się prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Według niego proces tworzenia multienergetycznego koncernu nie wyhamuje, a obawy o to, że wpuszczenie na polski rynek Saudi Aramco i firmy MOL zwiększa ryzyko zacieśnienia relacji z rosyjskim sektorem paliwowym, są nieuzasadnione.

Czytaj też:

Wyprzedaż majątku czy dobry interes? Wywiad z Danielem Obajtkiem

- Fundamentem fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos jest umowa z Saudi Aramco. Oznacza ona zacieśnienie relacji PKN Orlen ze stabilnym partnerem, największym koncernem paliwowym na świecie z ogromnym doświadczeniem i technologiami, które umożliwią dalszy dynamiczny (rozwój) połączonego koncernu. Kluczowy jest rozwój petrochemii. Skorzysta na tym również Grupa Lotos, której działalność bazuje głównie na jednej rafinerii. Przypomnijmy, że od 2008 r. w Europie zamkniętych zostało ponad 30 rafinerii - napisał prezes Obajtek.

Według niego współpraca z  Saudi Aramco oznacza również zwiększenie dostaw ropy. Dostawcy z kierunku arabskiego już po połączeniu z Grupą Lotos osiągną aż 45 proc. łącznego zapotrzebowania w Nowej Grupie Orlen. Dla koncernu to pewne źródło stabilnej jakościowo ropy naftowej, a z punktu widzenia polskiej gospodarki dalsza dywersyfikacja kierunków dostaw.

Czytaj też:

Głosować przeciwko fuzji Lotosu z PKN Orlen - twierdzi analityk DM BOŚ

- Transakcja ze spółką MOL dotyczy jedynie wymiany stacji i otwiera Grupie Orlen wejście na rynek węgierski i słowacki. Struktura transakcji w pełni zabezpiecza nas przed dalszym niekontrolowanym zbyciem aktywów przez MOL i zapewnia stabilność polskiego rynku. Na transakcje wyraziło zgodę 85 proc. akcjonariuszy Lotosu. Przy negocjacji środków zaradczych w obszarze detalu naszym głównym celem od samego początku pozostawała gwarancja ekspansji geograficznej. Transakcja z MOL oznacza wejście PKN Orlen na nowe rynki. Poprzez wymianę aktywów uzyskujemy 144 stacje paliw na Węgrzech, poszerza się też sieć na Słowacji o 41 nowych obiektów. Łącznie to aż 185 stacji wspierających sprzedaż i wzmacniających rozpoznawalność marki Orlen - napisał prezes Obajtek.

Czy Lotos zyska, czy straci, czyli rozwój czy wyprzedaż?

Gdański Klub Biznesu ma też wątpliwości, czy takie korzyści faktycznie są.

- Z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa ta transakcja nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia. Podstawowym warunkiem przejęć i łączenia firm jest zdobycie dodatkowego udziału w rynku. Przy opisywanej transakcji następuje zmniejszenie udziałów w rynku polskiej spółce i oddanie jego dynamicznego fragmentu firmom zagranicznym. Za 30 proc. rafinerii, w którą po 2005 r. zainwestowano prawie 10 mld zł, Skarb Państwa otrzyma kwotę 1,15 mld zł. Orlen sprzedaje 417 świetnie działających, dużych stacji benzynowych Lotosu, informując, że sam nabywa na Węgrzech i Słowacji 185 stacji znacznie mniejszego formatu. Oceniamy, iż nie jest to ekspansja, ale degradacja. Nie jest to wzmocnienie rynkowej pozycji Orlenu, lecz jej znaczące osłabienie. Ma miejsce marnotrawstwo publicznego majątku oraz likwidacja nowoczesnej polskiej firmy z dobrym potencjałem rozwojowym. Transakcja zaprojektowana przez PKN Orlen to nie uzasadniona fuzja, lecz nieracjonalna wyprzedaż aktywów Lotosu - czytamy w stanowisku Gdańskiego Klubu Biznesu.

Jak przypominają w swoim apelu członkowie GKB, przy okazji fuzji podpisano również wieloletnią umowę (wstępną) na zakup ropy naftowej od firmy Saudi Aramco w ilości do 327 tysięcy baryłek dziennie, to jest do 20 mln ton rocznie. Przy dzisiejszej cenie jednej baryłki ropy BRENT już ponad 100 dolarów jest to kontrakt na poziomie ponad 60 mld zł rocznie. Koncern Saudi Aramco, płacąc tylko trochę więcej niż jeden miliard złotych za 30 proc. w rafinerii, uzyskuje dostęp do 50 proc. rynku hurtowego w Polsce i dostawy na rynek Polski i Czech własnej ropy naftowej - do 20 mln ton rocznie. Nie znamy uzgodnień szczegółowych, jednak znając system negocjacyjny strony arabskiej, można domniemywać, że pełny zwrot z inwestycji na tej transakcji saudyjski koncern osiągnie zapewne już w pierwszym roku - czytamy w stanowisku GKB.

Członkowie GKB przypominają też, że zgodnie z opracowanym w 2015 r. dokumentem "Strategia rozwoju do roku 2020 i kierunki rozwoju do roku 2030" Lotos miał wyznaczone kierunki ekspansji biznesowej z konkretnymi programami inwestycyjnymi i sposobem finansowania rozwoju. Lotos przed 2030 r. miał osiągnąć poziom przychodów 100 mld zł rocznie.
VIK
Miejsca

    Grupa Lotos Gdańsk, Elbląska 135 Mapa
    Gdański Klub Biznesu Gdańsk, Jana Uphagena 23 Mapa

Zobacz także
Laboratorium za pona 61 mln zł w Gdyni
Laboratorium za ponad 61 mln zł w Gdyni

14 października 2022
Ograniczenie zysków firm energetycznych zamiast podatku Sasina
Ograniczenie zysków firm energetycznych

14 października 2022

(20 opinii)
EFNI 2022. Biznes skazany na wsparcie państwa?
Biznes skazany na wsparcie państwa?

13 października 2022

(14 opinii)
Więcej w kategorii Biznes
Opinie wybrane

    2022-03-04 12:55
    oczywiście, że tak (42)

    tym bardziej, że Orban i Węgry stoją po stronie Putina, współpraca z nimi to ostracyzm ze strony całego świata.
    Jarosław

273
60

2022-03-06 08:31
(5)

W co gra nasz rząd ? Sprzedaż Lotosu Węgrom czytaj Rosjanom . A te wszystkie ostatnie spotkania Morawieckiego z partiami popierającymi Putina, le Pen, Orbanem ? A poprzednio zwolnienie przez Macierewicza wszystkich świetnie wyszkolonych generałów , bojkot zakupu Caracali i doprowadzenie naszej armii do ubóstwa ? Czy nie należy tego wszystkiego połączyć ?
znak zapytania

54
19

2022-03-05 09:36
Pisi wiedzą najlepiej (5)

Trudno nie zgadzać się z opinią że zwłaszcza w tak niejednoznacznych okolicznościach (powiązania Orbana i jego MOL'a) należałoby się przynajmniej wstrzymać do czasu wyjaśnienia ale jak zwykle w takich okolicznościach, pieniądze zapewne wezmą górę. Pominę tu zupełnie geniusz Obajtka w tej sytuacji.

64
17

 Ciekawe komu zależy na zniszczeniu Lotosu (13)

i wprowadzeni jednej oligarchowego szyldu "Orlen" ...

jedno pewnie jest, nie leży to w dobrym interesie Polaków.
Ale Polacy się cieszą że mają Pis i Po to im wystarczy.

75
37

2022-03-04 12:05
(1)

Warunki fuzji sa bardzo nieciekawe. Mysle, ze plusu mozna szukac w przejeciu 30% udzialu w rafinerii akurat przez Saudi Aramco, ktore moze realnie probowac zastapic swoimi wyrobami dostawy ropy rosyjskiej. Wymiana stacji z MOLem az tak bym sie nie przejmowal, choc oczywiscie wolalbym, zeby stacje zostaly w rekach Lotosu.
A co do samej fuzji to nie mam wiekszych watpliwosci, ze ona juz sie zaczela i sie nie cofnie.

53
53

2022-03-04 12:14
Oczywiście że tak, trzeba to powstrzymać. Wystarczy poczytać ostatnie wypowiedzi Orbana. (3)

A do tego Orban zawsze był blisko z putinem.

Coś w tej sprawie śmierdzi i to nie od dziś czy wczoraj.

106
33

2022-03-04 12:16
a powinien być apel tego "klubu" i ograniczać się w zakresie tylko: (1)

"Prosimy o baczne przyjrzenie się i o ostrożność przy podejmowaniu decyzji i zawieraniu umów
w obliczu wojny w sąsiednim kraju."
Nie wczas już ten apel, ale sorrry, wstrzymywanie czego?
na czyje polecenie lub zlecenie taki apel lub komunikat? też tak mogę rzec.
łatwiej sprawdzić własność przyszłych udziałowców, niż własność członków takiego klubu biznesu,

Więcej argumentów w takim apelu trzeba wskazać, albo przynajmniej jeden konkretny, niestety.

21
15

2022-03-04 12:32
przecież dzięki Saudi Aramco uniezalezniamy się od ruskiej ropy (3)

w 2015 w lotosie przerabialiśmy 90 procent ruskiej ropy, teraz jest to 40 procent i będzie mniej

44
27

2022-03-04 12:34
nie ma powodów żeby zamykać się na zagranicznie firmy, pieniądz nie ma narodowości (11)

wypowiedź z 2011 roku o sprzedaży Lotosu
"Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie "nie" inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji. Nasi sąsiedzi są również od tego, abyśmy robili z nimi wspólne interesy" - oznajmił Donald Tusk.

41
35

2022-03-04 12:42
Orban jest wspolnikiem w zbrodniach Putina (6)

57
30

2022-03-04 12:47
Mistrzowskie posunięcie - w czasie wojny sprzedać strategiczną polską firmę graczom zależnym od Rosji i Białorusi (5)

Tego się nie da nijak uzasadnić, i nawet nie chodzi o kwestie medialne, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo gospodarcze i surowcowe Polski.
To ostatnia szansa, na to, aby zatrzymać ten szaleńczy ruch.
Organizacje, którym zależy na kondycji Trójmiasta i bezpieczeństwie Polski powinny to wykorzystać.
To jest nie do pomyślenia, że jakiś Obajtek w czasie inwacji Rosji na Ukrainę przekazuje kluczowe polskie assety w obce ręce firm powiązanych z Rosją i Białorusią.
Stach

75
27

2022-03-04 12:52
Obajtek - oligarcha PIS w krajowym wydaniu (1)

reprezentant lepszego sortu, namaszczony przez dyktatorka z Nowogrodzkiej. Każdy kto wspiera podobnych Putinowi ludzi, którzy dzielą naród (narody) na sorty, ideologie, wyznania i tym podobne zbrodnicze wynurzenia, zasługują na powszechne potępienie i ostracyzm. Pomagajmy ciemiężonym, ale nie traćmy z pola widzenia własnych potworków, którzy dla władzy i mamony, poświęcają dobro ogółu.
Art

71
34

1
2
3
4
5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Wiadomości

    Laboratorium za ponad 61 mln zł w Gdyni
     
    Ograniczenie zysków firm energetycznych
       (20 opinii)
    Biznes skazany na wsparcie państwa?
       (14 opinii)
    Hestia. Z zarządu odchodzi Justyna Wajs
       (47 opinii)

więcej (606)
Historie sukcesu
Na swoim. Wileńskie, familijne smaki Adama Mrozińskiego
Na swoim. Wileńskie, familijne smaki

2 października 2020 (63 opinie)
więcej (19)
TV Filmy
Tańczy, gada i wita. Sympatyczny robocik w Madisonie
1298
więcej (1415)
Moim zdaniem
W sztukę inwestować mogą wszyscy, ale bogaci mają łatwiej
Inwestycje w sztukę. Nie tylko dla bogatych

 oczywiście, że tak (42)

tym bardziej, że Orban i Węgry stoją po stronie Putina, współpraca z nimi to ostracyzm ze strony całego świata.
Jarosław

273
60

2022-03-04 12:57
prace nad fuzją trzeba natychmiast zawiesić (5)

i ponownie przemyśleć sens samego połączenia

23
12

2022-03-04 13:10

MOL bym wykluczył ale Unimot albo SaudiAramco? Saudi Aramco będzie gwarantem dostarczenia surowca a kto nie ma w petroprzemyśle interesów z rosyjskimi/białoruskimi firmami? wszyscy mają bo kuujemy rosyjski gaz/ropę

7
5

2022-03-04 13:11
(1)

Tankując na MOL finansujesz Putina?

13
8

2022-03-04 13:11
Gdański Klub Biznesu (2)

Jestem członkiem GKB i nic nie słyszałem o takim apelu ... Jakie i kiedy władze GKB podjęły tą decyzję. Nie należy mieszać aktualnej tragicznej sytuacji na Ukrainie z działaniami gospodarczymi w Polsce. Ci co lobbowali w Brukseli za zaporowymi warunkami ..., teraz krzyczą, że niszczy się Lotos.
Wiem jak w Europie i na Świecie funkcjonują Koncerny z szeroko pojętej energetyki i miejsca dla firm wielkości Lotosu tam nie ma.
uważam, że bezwzględnie jest to ostatni moment do wdrażania inkorporacji i fuzji w szeroko pojętej polskiej energetyce ....

14
12

2022-03-04 13:14
bezwzględnie należy to wstrzymać (2)

Orban stoi po stronie Rosji i Putina, MOL powinien być bojkotowany tak samo jak rosyjskie firmy, nie mieszajmy do tego Lotosu, to godzi w Polską Rację Stanu
Prosto z Wyspy Spichrzów

191
47

2022-03-04 13:22
NIE (1)

To słuszna decyzja

12
8

2022-03-04 13:23
Złe decyzje...

Obecna sytuacja pokazuje jak się kończy wprowadzanie obcego kapitału do gospodarek państwa.
W jeden dzień można taką gospodarkę utopić jeżeli nie jest w 'Odpowiednich rękach'.

Sprzedaż była złym pomysłem od początku - W obecnej sytuacji to jest po prostu sepuku gospodarcze i decyzyjne..

15
6

2022-03-04 13:25
fuzja to chory pomysł sołtysa (1)

Gdańsk "brzydzi się" współpracą z Amic Polska,bo kupili stacje od łukoilu,ale nie odcina się od rafinerii kupujących ropę i produkty od Rosji - agresora- wartego tylko potępienia.Hipokryzja!!!!!
Sprzedaż stacji Lotosu dla MOL to pchanie ich w ręce Rosjan.Zachowanie Węgrów wobec wojny w Ukrainie jest conajmniej obrzydliwe.
lech

22
11

2022-03-04 13:28
Od początku ta fuzja śmierdziała. Teraz już cuchnie duetem- Putin i jego piesek Orban (4)

Nie pomogą frazesy i brednie Obajtka, ani zatykanie nosa i uszu przez gdańskich działączy PIS. Acha, specjalne pozdrowienia dla pana Kacpra Płażyńskiego .Wstyd.

 A może z powodu wojny zamiast robić dym o Orlen, Tusk przeprosi za siebie i Merkel? (3)

No i odblokuje miliardy z KPO?
tylko pytam

18
20

2022-03-04 13:52

tego nikt nie widzi?ze za sudyjczykami stoja rosyjscy oligarchowie?oni juz sie wycofali bo ich dolary sa zablokowane

9
5

2022-03-04 14:27

Oczywiście. Fuzje i każdy monopol w niepewnych czasach to duży błąd!
Jan

13
5

2022-03-04 14:39
Wielki przyjaciel małego mściwego! Budapeszt w Warszawie (1)

Początek lutego

O dobrych interesach i misji pokojowej Węgier w Rosji pisze w środę prasa węgierska po wtorkowym spotkaniu w Moskwie premiera Węgier Viktora Orbana i prezydenta Rosji Władimira Putina.

14
7

2022-03-04 14:49
Kiedy następne spotkanie proputinowców z kartelem żoliborskim w Pislamabadzie? (2)

14
9

2022-03-04 14:51
Druga Nokia? (1)

Dobrze prosperującą Nokia wykupiła konkurencja, Microsoft Killa Batesa, prezesa naszego klubu.. i problem z konkurencją sam zniknął.

 obawiam się że MOLa nie da się wykluczyć bez odstąpienia od fuzji wogle

Takie rozwiązanie zostało zaproponowane Komisji i trzeba by znaleźć szybko jakiś podmiot na zamianę MOLa, co nie jest chyba wykonalne teraz. MOL jest w pakiecie z Saudi Aramco i Unimotem, więc albo robimy tę operację ze wszystkimi albo nie robimy wogle.
Ja nie jestem entuzjastą fuzji, ale w obecnej sytuacji chyba jednak Saudyjczycy jako właściciele części udziałów w rafinerii a nie tylko jako dostawcy ropy - zwiększają nasze bezpieczeństwo - ropę można szybko przestać dostarczać - ale zabrać 30% instalacji do Dhahranu do Arabii Saudyjskiej- jest zdecydowanie trudniej. A stacje paliw? coż, zawsze można omijać MOLa i nie tankować tam to sami się wycofają z polskiego rynku.
Preis

4
3

2022-03-04 14:59
I co? Nie czerwona chołota?

Premier Węgier robi źle. Ale nie wolno go wyrzucać z Europy - tak uważają politycy PiS, dla których Wiktor Orbán był niedawno kluczowym sojusznikiem.

18
8

2022-03-04 15:06
Zrobimy z Warszawy drugi Budapeszt- teraz wiem co miał na myśli Kaczyński (2)

Juz tak nie krzyczy...Zaszył się

17
6

2022-03-04 15:06
W zasadzie to wydobywcy ropy maja swoj kartel,

nazywa się.. OPEC :)
Zatem o co się rozchodzi jak nie o Arabów?

 Bolce to jest konsolidacja a nie sprzedaż. Jak się nie połąśczą to konkurencja zje dwie firmy. Nie macie pojęcia o ekonomii jak (2)

Ryże

12
17

2022-03-04 15:18
(4)

Orban to megafon Putina.

16
9

2022-03-04 15:19
Dzisiaj Ukraina.. Jutro My

Za takie pomysły w czasie wojny Obajtek powinien odpowiadać przed Trybunałem Stanu... za sprzedaż sporej części strategicznej firmy takim inwestorom jak parobek zbrodniarza i psychopaty putina czy Arabom co nadal robią biz z owym zbrodniarzen i mają gdzieś wojnę w Europie. Ale w zasadzie taki Obajtek i mu podobni czym mentalnie różnią się od chociażby ruskich oligarchów?
Dla tych co jeszcze nie zrozumieli powagi czasów to dzisiaj cierpią Ukraincy... A następni na celowniku ruskich szmat jesteśmy niestety My. Pamiętajcie Naród Ukraiński umiera dziś również za nas. Slava Ukraini!
Obywatel wolnego świata

16
10

2022-03-04 15:23
jeżeli Lotos połączy się z Orlenem

w wakacje zapłacimy 10 pln za litr PB95

16
7

2022-03-04 15:27

przecież ta fuzja będzie trzymać nas z dala od ruskiej ropy.

7
12

2022-03-04 15:35
zakaz sprzedaży naszego lotosu !

niech sobie kajtek obajtek wybije z głowy paranoidalny pomysł.
POLAK

19
6

2022-03-04 15:47
Sprzedać, przyjąc kasę od ruskich i "zrepolonizować"

czytelnik

6
2

2022-03-04 15:49
MOL

To Rosia w węgierskim gulaszu
Autor

14
5

2022-03-04 16:00

Oczywiście że trzeba wstrzymać i poczekać na Ruskich!
Paweł

6
0

2022-03-04 16:03
Nie skłócajmy narodu podczas wojny. (2)

Może przyjrzyjmy się najpierw dziennikarzowi o pseudonimie VIK?
Wolna Ukraina

 A mógłby być sprzedany już dawno sowietom i nikt by o tym już nie pamiętał! (4)

Gdzie wtedy był gdański klub biznesu- kółko wzajemnej adoracji? Myślałem, ze w Gdańsku biznesu nie ma, są tylko deweloperzy i mafia urzedniczo- sądowa!
TW Oscar

10
5

2022-03-04 16:50
Czy miękiszon generalny odradził Ukrainie UE?

Pamiętamy

Poseł PiS Marek Suski, podczas uroczystości związanych z 76. rocznicą uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Radomiu, porównał walkę Polski z najeźdźcami podczas II wojny światowej do jej obecnych relacji z Unią Europejską. - Polska "nielegalna" walczyła w czasie II wojny światowej z jednym okupantem, walczyła z okupantem sowieckim i będziemy walczyć z okupantem brukselskim - powiedział.

4
3

2022-03-04 16:55
Gdański Klub Biznesu...

...jadł kiedyś z ręki byłemu prezesowi Lotosu Pawłowi Olechnowiczowi, który sponsorował ich spotkania i organizował je na terenie Lotosu.
Teraz spłacają długi.
Zo

6
4

2022-03-04 17:01
pewnie, że nie sprzedawać Lotosu ale można sprzedać zamki i pałace Obajtka

i wpłacić na pomoc uchodźcom (wszystkim nie tylko białym)

15
8

2022-03-04 17:08
(2)

Gdańsk większość wielkich firm sprywatyzował.... a tu wielkie haloo
czytelnik

7
5

2022-03-04 18:10
Peło obca agentura (5)

Gdzie byliście jak towarzysz ryżawy z towarzyszeniem Komoruskiem chcieli sprzedać Lotos ruskim?
***** kod

6
10

2022-03-04 18:19
Słoń. (2)

Co ciekawe ci wszyscy którzy są przeciwni fuzji to akurat są zgodni z Niecami.Polski Multi Koncer też przeszkadza tym którzy rządzą w UE.

4
4

2022-03-04 18:36

Bezwzględnie wstrzymać !!!! kto na coś takiego w ogóle wpadł ? Chyba, że po raz kolejny polityka ważniejsza od gospodarki i chodzi o zniszczenie pomorskiej firmy !!!

Sprzedaż Węgrom to jak sprzedaż Putinowi !!!!
oburzony

6
3

2022-03-04 18:37
Ponokio kłamie o czerwonym przyjacielu

Węgierski premier podkreślił, że jego rząd musi pracować nad uniknięciem bezpośrednich skutków nałożenia kar gospodarczych na Rosję.

VIktor Orban niechętnie podchodzi do sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję ze względu na interesy węgierskiej gospodarki. Jeszcze we wtorek premier Mateusz Morawiecki zapewniał w Brukseli, że Viktor Orban zgadza się na "najdalej idące sankcje wobec Rosji".

Z kolei w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zadeklarował, że władze nie zgodzą się na tranzyt broni dla Ukraińców broniących się przed Rosjanami.

8
5

2022-03-04 18:42
Pytania?

Węgry nie pozwalają na transport broni do Ukrainy przez swoje terytorium, a rządowa propaganda uzasadnia działania Putina. Daniel Obajtek nie rezygnuje jednak ze sprzedaży stacji paliw Lotosu węgierskiemu MOL-owi.

 Prezesi Obajtek / Kaczyński

skoro prezes z Pcimia i prezes z Mickiewicza na Żoliborzu tak zadecydowali to trzeba ich decyzję nawet głupią i szkodliwą uszanować .
babcia

2
6

2022-03-04 19:01
Kaczyński i jego najlepszy przyjaciel Orban załatwili sobie ciekawy interes kosztem Polski (1)

3
8

2022-03-04 19:26
nie sprzedawać.

Gno*je z góry się nachapają a Polska straci.
Nie pozbywać się.

8
5

2022-03-04 19:48
mogą sobie apelować - fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos musi nastąpić jak najszybciej (2)

11
7

2022-03-04 20:42

Złodzieje rozkradają ile wlezie nikt im nie podskoczy

1
4

2022-03-04 20:56
Lotos musi być częścią Orlenu.

Russcy cały czas mają nadzieję na realizację jego kupienia , tak jak im to obiecał tusk . W przypadku fuzji , nie będzie to mozliwe . I nie opowiadajcie kocopołow, na temat Orbana, bo już nie raz się skompromitowaliście . Tusek też coś tam bełkotał , ale jak zwykle robił z siebie błazna POwielając narrację putina

5
6

2022-03-04 21:01
A szwaby dalej sprzeciwiają sie sankcjom (1)

na zbrodniarzy wojennych

5
2

2022-03-04 21:04
Cały ten klub

wzajemnej adoracji siedzi głęboko w kieszeni u putlera . Fuzja z Orlenem przeszkadza im w sprzedaży Lotosu russkim w całości . Tak jak to obiecał tusk.

4
1

2022-03-04 21:34
Peło obca agentura (3)

Zdegalizować agenturę w Polsce.
***** kod

6
5

2022-03-04 22:05

A nzzwiska tych co bojkotują fuzję? Prosimy o nazwiska. Wstydza się, czy boją? Nazwiska proszę.

4
2



Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Amigoland
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.
Lothar. napisał/a
Bogatsze niż się spodziewano są zasoby ropy i gazu pod dnem Bałtyku. Oznacza to, że roczne wydobycie może być znacznie wyższe od wcześniejszych prognoz. Pod koniec roku będzie wiadomo, ile tego bogactwa znajduje się w nieeksploatowanym jeszcze złożu, oznaczonym B-8.

Dzisiaj szacuje się, że z zasobów złoża B-8 będzie można wydobyć nie mniej niż 2,5 mln ton ropy i 300 mln metrów sześciennych gazu – poinformował Lech Kownacki, prezes spółki Energobaltic, wykorzystującej gaz spod Bałtyku do produkcji m.in. ciepła na lądzie. – Gazu jest trzykrotnie więcej niż się spodziewaliśmy. Dokładnie będzie wiadomo pod koniec bieżącego roku.

Złoże B-8 położone jest na wschód od eksploatowanego już złoża B-3, znajdującego się około 80 km od Władysławowa. Odkryto też ogromne złoże, oznaczone jako B-23, nie wiadomo jednak kiedy rozpocznie się wydobycie ropy i gazu z tego złoża. Energobaltic od około 4 lat zajmuje się zagospodarowywaniem gazu ziemnego, który przedtem spalał się bezużytecznie na platformie wydobywczej.

Gaz ten dopływa do elektrociepłowni we Władysławowie rurociągiem położonym na dnie morza. Wykorzystywany jest do produkcji propanu butanu, benzyny chemicznej, energii cieplnej elektrycznej. Ciepło i prąd dostarczane są do domów m. in we Władysławowie. Długość sieci ciepłowniczej wynosi około 10 km. Dzięki wykorzystaniu gazu odpadowego z platformy wydobywczej, emisja zanieczyszczeń, które przedostawały się do atmosfery, zmniejszyła się o około 130 tysięcy ton rocznie.

Zapotrzebowanie na tanią energię wytwarzaną przez Energobaltic jest większe od możliwości wytwórczych tego przedsiębiorstwa. – Z chwilą rozpoczęcia wydobycia ze złoża B-8 produkcje ciepła i elektryczności znacznie wzrośnie – zapewnia prezes Lech Kownacki. Budowa elektrociepłowni we Władysławowie została wsparta pieniędzmi z polskiego zadłużenia zagranicznego. Dotację (bezzwrotną) na tę inwestycję przyznała Fundacja EkoFundusz.

Energobaltic Firma została założona w 1997 roku przez PTS Hydromex oraz Przedsiębiorstwo Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu "Petrobaltic". W grudniu 2000 roku do spółki jako udziałowiec przystąpiła firma Rolls-Royce Power Ventures (RRPV) Ltd. z Wielkiej Brytanii. Największą liczbę udziałów ma Petrobaltic – 46,6 procent, do RRPV należy 41,4 proc., a do PTS Hydromex – 12 procent.

Złóż gazu jest więcej Gaz ziemny odkryto także w złożach B-4 i B-6. Złoże B-6, którego zasoby szacuje się na około 1,8 mld metrów sześciennych gazu - położone jest 75 km na północ od Łeby. Z kolei złoże B-4 o zasobach przemysłowych około 2 mld metrów sześciennych położone jest około 104 km na północny wschód od Łeby. Koncesję na wydobycie posiada gdańska spółka Petrobaltic należąca do Grupy Lotos. Lotos szuka obecnie partnerów, z którymi wspólnie mógłby zagospodarować komercyjnie te złoża gazu. – Ponieważ wydobycie gazu nie należy do naszego core businessu, szukamy partnerów, którzy mogliby nam pomóc w eksploatacji tych złóż – powiedział Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos. Spółka liczy, że partner zaangażowałby się również we współfinansowanie przygotowań do wydobycia.

NaszeMiasto.pl
Kazimierz Netka
Gdańsk powie że to należy do Gdańska i polski rząd nie będzie się rządził ich ropą i gazem, hehehehe. Bo on należy do samorządu, hehehe.
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Lothar.
Taaak >;) Samorządy są samorządami dopóki jest to wygodne >;)) A ludzie roją sobie jakieś demokracje >;PPP
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Amigoland
Lothar. napisał/a
Taaak >;) Samorządy są samorządami dopóki jest to wygodne >;)) A ludzie roją sobie jakieś demokracje >;PPP
Samorząd nie będzie się brudził i rozwoził węgiel. Bo to robota rządu! Hehehe.
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Lothar.
Andrzeju a dlaczego węgiel z Afryki jest 3 razy tańszy niż nasz nawet z tak dalekim transportem?
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Amigoland
Lothar. napisał/a
Andrzeju a dlaczego węgiel z Afryki jest 3 razy tańszy niż nasz nawet z tak dalekim transportem?
Aaa to tak jak z prądem. Nie jest doliczany do niego podatek emisyjny. Po za tym wydobycie tego węgla u nas, też kosztuje. Może w Afryce nie drożeje tak wszystko szybko jak w unii europejskiej, hehehe. Która tak prawdę powiedziawszy, nie panuje nad niczym. Oni nawet od niepamiętnych czasów mają problem z przestawieniem czasów. Przestawiać? Czy nie przestawiać? Oto jest pytanie, hehehe
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Amigoland
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.
A tak notabene. To ostatnio w kryzysie energetycznym, nagle wszyscy znajdują u siebie ropę i gaz, hehehe. Ostatnio chyba z miesiąc temu czytałem o niesamowicie wielkich złożach gazu w Rumunii. Grecja podobno też ma  gigantyczne pokłady ropy i gazu...Są to wieści wprowadzające w depresję Putina, hehehe
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Lothar.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Amigoland
Na węgiel jest nałożone 100 podatków Andrzeju, on ma być drogi.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Amigoland
Lothar. napisał/a
Na węgiel jest nałożone 100 podatków Andrzeju, on ma być drogi.
Nie tylko węgiel. Czym drożej, tym bardziej cieszy się państwo, niekoniecznie szary obywatel, hehehe
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Lothar.
„Nieważne, czy Polska będzie bogata, czy biedna – ważne, żeby była katolicka”. >;)) i czerwona :)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

michalina
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Amigoland
Amigoland napisał/a
Lothar. napisał/a
Andrzeju a dlaczego węgiel z Afryki jest 3 razy tańszy niż nasz nawet z tak dalekim transportem?
Aaa to tak jak z prądem. Nie jest doliczany do niego podatek emisyjny. Po za tym wydobycie tego węgla u nas, też kosztuje. Może w Afryce nie drożeje tak wszystko szybko jak w unii europejskiej, hehehe. Która tak prawdę powiedziawszy, nie panuje nad niczym. Oni nawet od niepamiętnych czasów mają problem z przestawieniem czasów. Przestawiać? Czy nie przestawiać? Oto jest pytanie, hehehe

He,he,z tym czasem to juz przegięcie,od dawna miało nie byc zmian:))
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Amigoland
michalina napisał/a
Amigoland napisał/a
Lothar. napisał/a
Andrzeju a dlaczego węgiel z Afryki jest 3 razy tańszy niż nasz nawet z tak dalekim transportem?
Aaa to tak jak z prądem. Nie jest doliczany do niego podatek emisyjny. Po za tym wydobycie tego węgla u nas, też kosztuje. Może w Afryce nie drożeje tak wszystko szybko jak w unii europejskiej, hehehe. Która tak prawdę powiedziawszy, nie panuje nad niczym. Oni nawet od niepamiętnych czasów mają problem z przestawieniem czasów. Przestawiać? Czy nie przestawiać? Oto jest pytanie, hehehe

He,he,z tym czasem to juz przegięcie,od dawna miało nie byc zmian:))
No ale są...Bo podobno Norwegia i Szwecja się nie zgadzają. Bo u nich ciągle ciemno...W czym problem? Zostawić to w gesti rządów i po ptokach...
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Lothar.
Był już taki pomysł Andrzeju :) Jaka religia władcy, taka i ludu. No i wojny religijne, to się skończyć nie mogły >;)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Amigoland
No ale Tusk mówi że kościoł umiera na naszych oczach, hehehehe....
https://wiadomosci.wp.pl/mocne-slowa-tuska-nie-moge-patrzec-na-to-co-sie-dzieje-z-moim-kosciolem-6822974011153216a
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Amigoland
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Lothar.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Amigoland
kk "wyrwał" tyle kasy i ziemi, że nie potrzebuje wiernych >;) To tylko przepychanki o władze.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Amigoland
Lothar. napisał/a
kk "wyrwał" tyle kasy i ziemi, że nie potrzebuje wiernych >;) To tylko przepychanki o władze.
No...Ale każda władza o dziwo, chce mieć kościół po swojej stronie, hehehe.
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Nadspodziewanie duże złoża ropy i gazu na dnie Bałtyku.

Lothar.
To dobra Tuba propagandowa dla prostych ludzi, ci po uniwerkach też się "łapią" na prostych ludzi, niestety. Myśleć krytycznie to się trzeba nauczyć, a nie powtarzać jak Papuga farmazony >;PP

12