Mam pewną teorie dotyczącą Talentów i ich wpływu na nasz los >;))

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
8 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Mam pewną teorie dotyczącą Talentów i ich wpływu na nasz los >;))

Lothar.
Spotkałem dawnego znajomego :) też uzdolnionego technicznie, tylko odrobinę inaczej, jesteśmy jakoś odlegle spokrewnieni i co ciekawe też dostrzega, powiedzmy, hmm :) niuanse >;PP No i gdyby nie pewne wybory życiowe, to byłbym być może oficerem na emeryturze, jak inni co poszli tą drogą z rocznika. Człowiekiem poważnym, majętnym i szanowanym, a panowie policjanci, by salutowali i życzyli "szerokiej drogi". Tylko, "talent" to nie jest do końca "umiejętność" a pewna część Umysłu, która chce być "używana" "to" chce żyć i się rozwijać. Personifikacja jest celowa, bo zamiast delektować się spokojem własnego domu i ogródka, zaraz ruszam w teren i odwiedzę 4-5 miejsc i "padnę" wieczorem. Talent nie daje mi spokoju, a nie byłbym do końca spełniony, jako: księgowy, lub ksiądz, lub oficer, bo to były alternatywne ścieżki życiowe. Czy też czujecie że to nie wy do końca sterujecie Talentem, ale to "on" silnie wpływa na to kim się stajecie? Dużo facetów którzy się sprzeciwili Talentowi, chla, walcząc w ten sposób z jego wpływem, który w tym wypadku jest destrukcyjny. U mnie nie, bo się dogadujemy >;P wada, strasznie dużo pracuje, a zaleta to nie martwię się o kasę bo ona sama "się pcha" mam dobrą opinię i ludzie mnie postrzegają jako pasjonata >;)) Tak się zastawiam :) na ile jest to normalne? Bo ja wcale nie muszę, tylko jakoś chcę >;P Na pewno podbudowa i fascynacja protestanckiej etyki pracy, zrobiła swoje :) pamiętacie Przypowieść o "talentach" no bo już od dawna to nie chodzi o kasę, ale jakieś pragnienia serca >;))



Przypowieść o talentach, Przypowieść o minach – jedna z najbardziej znanych przypowieści Jezusa. Pojawia się w Mt 25,14-30 i Łk 19,12-27. Różnice pomiędzy wersjami w tych dwóch Ewangeliach są na tyle znaczne, iż jest prawdopodobne, że nie pochodzą z tego samego źródła[1].
Spis treści

    1 Przypowieść o talentach
    2 Przypowieść o minach
    3 Wersja przypowieści zawarta w Ewangelii Nazarejczyków
    4 Talenty i miny
    5 Przypisy

Przypowieść o talentach
        Zobacz multimedia związane z tematem: Przypowieść o talentach

Przypowieść z Ewangelii Mateusza opowiada o panu, który wyrusza w podróż i zostawia swą własność sługom. Jeden otrzymuje 5 talentów, drugi 2, a trzeci jeden talent, według ich zdolności.

Po powrocie, pan pyta sługi o ich zarząd nad powierzoną własnością. Pierwsi dwaj podwoili stan posiadania i otrzymali odpowiednią nagrodę:

    Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!

Mt 25,21

Trzeci człowiek zmarnował swój talent i otrzymał karę:

    Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: "Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!"

    Odrzekł mu pan jego: "Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów".

Mt 25,24-30

Kontekstem przypowieści jest mowa dotycząca paruzji Chrystusa, a kara spotykająca trzeciego sługę jest utożsamiona z sądem ostatecznym[2]. Przypowieść interpretowano w historii na różne sposoby. Martin Dibelius utożsamiał trzeciego sługę z ludem żydowskim, któremu powierzono liczne dary, które jednak nie wydały właściwych owoców. Charles Harold Dodd widział w nim faryzeuszy, którzy szukali osobistego bezpieczeństwa w restrykcyjnym wypełnianiu prawa, jednak ich religia uległa skoncentrowanemu na sobie zawężeniu, przez co stała się bezowocna. Joachim Jeremias natomiast za sługi uważał uczonych w Piśmie, a za powierzony im skarb Słowo Boże. Postawę trzeciego sługi utożsamia z opisaną w wersecie Łk 11,52, gdzie uczonym w Piśmie Jezus zarzuca, że z powierzonego im klucza poznania nie korzystają ani oni sami, ani nie otwierają drogi do zbawienia innym[3].
Przypowieść o minach

Istnieją pewne różnice między przypowieścią o talentach (Ewangelia Mateusza) a przypowieścią o minach (Ewangelia Łukasza).

W przypowieści o minach:

    Pan udał się po uzyskanie godności królewskiej.
    W opowiadaniu występuje 10 sług, każdy z nich otrzymuje 1 minę.
    Słudzy przejawiali wrogość wobec pana: "Wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: Nie chcemy, żeby ten królował nad nami".
    Na końcu przypowieści o minach pan wydaje srogie polecenie: "Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach".

Zdaniem Joachima Jeremiasa wersja znajdująca się w Ewangelii Łukasza powstała w wyniku połączenia pierwotnie niezależnych przypowieści o powierzonych pieniądzach i o pretendencie do tronu. Łukasz odnosi ją do odwlekania się paruzji (por. Łk 19,11), co rozumie, jako danie czasu uczniom na wykazanie się[4]. Eric Franklin rozumie przypowieść jako odnoszącą się do radykalizmu oczekiwań Jezusa związanych z przychodzeniem Królestwa Bożego. Trzeci sługa nie wywiązuje się z zobowiązań wobec swego pana, choć zna jego charakter. Powstrzymują go od tego strach i chęć zabezpieczenia samego siebie. Chociaż radykalny charakter oczekiwań władcy (Łk 19,21) mógłby go usprawiedliwiać, ponosi jednak konsekwencje. Tym bardziej odpowiedzialność poniosą ci, którzy nie wywiązują się z zobowiązań wobec tego, którego należy raczej miłować niż obawiać się, i który udziela skarbu niebędącego niegodziwą mamoną, a życiem Królestwa[5].
Wersja przypowieści zawarta w Ewangelii Nazarejczyków

Inną wersją przypowieści o talentach zawiera apokryficzna Ewangelia Nazarejczyków. Zgodnie z nią pierwszy sługa wielokrotnie pomnożył powierzone pieniądze, za co otrzymał pochwałę, drugi ukrył je, za co został jedynie zganiony, trzeci natomiast roztrwonił je z prostytutkami i flecistkami, za co został wtrącony do więzienia. Zdaniem Joachima Jeremiasa ta wersja przypowieści, w której niewierność utożsamiono z hulaszczym trybem życia, stanowi wyraz moralizatorskiego uproszczenia przesłania przypowieści dokonanego w Kościele judeochrześcijańskim[6].
Talenty i miny

Talent był powszechnie stosowaną miarą za czasów Jezusa, był równy 60 minom.
Przypisy

Arland J. Hultgren, The Parables of Jesus: A Commentary, Eerdmans Publishing, 2002, ISBN 0-8028-6077-X, pp. 271-281.
Joachim Jeremias: Die Gleichnisse Jesu. Wyd. 11. Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht, 1998, s. 57. ISBN 3-525-53514-7.
Joachim Jeremias: Die Gleichnisse Jesu. Wyd. 11. Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht, 1998, s. 59. ISBN 3-525-53514-7.
Joachim Jeremias: Die Gleichnisse Jesu. Wyd. 11. Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht, 1998, s. 56–57. ISBN 3-525-53514-7.
Eric Franklin: Luke. W: The Oxford Bible Commentary. John Barton, John Muddiman (red.). New York: Oxford University Press, 2001, s. 952. ISBN 978-0-19-875500-5.
Joachim Jeremias: Die Gleichnisse Jesu. Wyd. 11. Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht, 1998, s. 55–56. ISBN 3-525-53514-7.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Mam pewną teorie dotyczącą Talentów i ich wpływu na nasz los >;))

Lothar.
Tam skarb twój gdzie... Serce Twoje



Która godzina, moje serce? Powiedziałem ci bardzo wyraźnie. 12 w nocy w Hawanie, Kuba. 11 w nocy w San Salvador, Salwador. 11 w nocy w Managui, Nikaragua. Lubię samoloty, podobasz mi się. Lubię podróżować, podobasz mi się. Lubię poranek, podobasz mi się. Lubię wiatr, podobasz mi się. Lubię marzyć, podobasz mi się. Lubię morze, podobasz mi się. Co będę robił? Nie wiem. Co będę robił? Już w ogóle nie wiem. Co będę robił? Jestem zagubiony. Która godzina, moje serce? Lubię motor, podobasz mi się. Lubię biegać, podobasz mi się. Lubię deszcz, podobasz mi się. Lubię powracać, podobasz mi się. Lubię marihuanę, podobasz mi się. Lubię kokainę, podobasz mi się. Lubię góry, podobasz mi się. Lubię noc, podobasz mi się. Co będę robił? Nie wiem. Co będę robił? Już w ogóle nie wiem. Co będę robił? Jestem zagubiony. Która godzina, moje serce? Dwunasta, jedna minuta. Lubię kolację, podobasz mi się. Lubię sąsiadkę, podobasz mi się. Lubię jej kuchnię, podobasz mi się. Lubię uwodzić, podobasz mi się. Lubię gitarę, podobasz mi się. Lubię reggae, podobasz mi się. Co będę robił? Nie wiem. Co będę robił? Już w ogóle nie wiem. Co będę robił? Jestem zagubiony. Która godzina, moje serce? Lubię cynamon, podobasz mi się. Lubię ogień, podobasz mi się. Lubię tańczyć, podobasz mi się. Lubię La Coruñę, podobasz mi się. Lubię Malasañę, podobasz mi się. Lubię kasztany, podobasz mi się. Lubię Gwatemalę, podobasz mi się. Co będę robił? Nie wiem. Co będę robił? Już w ogóle nie wiem. Co będę robił? Jestem zagubiony. Która godzina, moje serce? Co będę robił? Nie wiem. Co będę robił? Już w ogóle nie wiem. Co będę robił? Jestem zagubiony. Która godzina, moje serce? Co będę robił? Nie wiem. Co będę robił? Już w ogóle nie wiem. Co będę robił? Jestem zagubiony. Która godzina, moje serce? Która godzina, moje serce? Która godzina, moje serce? Która godzina, moje serce? Która godzina, moje serce? Która godzina, moje serce? Czwarta rano. Ala-bim, ala-bam Ala-bim, bom-bam Ala-bim, ala-bam Ala-bim, bom-bam Obladi, oblada Obladi, bla-bla Radiobudzik... Piąta rano. Nie wszystko złoto, co się świeci. Chiński, niezawodny sposób.



Ten dzień będzie dla Ciebie pełen energii i przedsiębiorczości. To także dzień okazywania sobie dobroci, czułości i budowania pozytywnych relacji. Dziś warto zrobić coś dla siebie i dla swoich bliskich zawalczyć o swoje samopoczucie i zdrowie oraz polepszyć swoje życie. Będziesz miał dużo sił i energii, by móc pokonać przeszkody, słabości i negatywne przyzwyczajenia.

Karta Moc radzi ci, abyś pokazał swoją radość, pasję oraz zaangażowanie. Okazuj bliskim dobroć, a obcym osobom życzliwość. Bądź pomocny, empatyczny i buduj więzi. W stałym związku będzie namiętnie i miło.

Karta z wizerunkiem Mocy ostrzega przed przecenianiem swoich sił. Nikt nie jest niezniszczalny i każdy zasługuje na odpoczynek. Bądź swobodny i namiętny, ale zachowaj roztropność i rozsądek.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Mam pewną teorie dotyczącą Talentów i ich wpływu na nasz los >;))

Lothar.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Mam pewną teorie dotyczącą Talentów i ich wpływu na nasz los >;))

Lothar.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Mam pewną teorie dotyczącą Talentów i ich wpływu na nasz los >;))

Lothar.


Głośno >;D

Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Mam pewną teorie dotyczącą Talentów i ich wpływu na nasz los >;))

Lothar.
Co ja jestem taki szczęśliwy? Jak by mi... no nie powiem przy Paniach  Idę w sobotę do roboty i szczerzę się jak "głupi do sera" >;PP Burza idzie, mój czas

Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Mam pewną teorie dotyczącą Talentów i ich wpływu na nasz los >;))

Lothar.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Mam pewną teorie dotyczącą Talentów i ich wpływu na nasz los >;))

Lothar.