Kiedy byliście ostatnio z własnej woli ?

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
7 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Kiedy byliście ostatnio z własnej woli ?

Lothar.


Na rodzinne przeważnie smutne okoliczności to chodzę, bo to rodzina. Ale w niedziele? >;)) 20 lat dawno przeleciało :)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kiedy byliście ostatnio z własnej woli ?

Amigoland
Aaa bo wszystko jest teraz w telewizjiTe msze. U nas też online...
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kiedy byliście ostatnio z własnej woli ?

Lothar.
Oglądasz? :)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kiedy byliście ostatnio z własnej woli ?

Amigoland
Lothar. napisał/a
Oglądasz? :)
No pewnie
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kiedy byliście ostatnio z własnej woli ?

Lothar.
No to ja nie, moja Mama słuchała radia maryja, sąsiedzi się skarżyli bo gorzej słyszała i głośno ustawiała. Ale jak przymuszali to bez przymusu to ludzie dadzą sobie spokój z tym obcym kultem.

Niewiele ponad 200 chętnych na księży. Trzeba łączyć lub likwidować seminaria
Aleksandra Pucułek
06.10.2022 10:34

Ponad 200 nowych kleryków zaczęło naukę w seminariach diecezjalnych w całej Polsce. Z roku na rok ta liczba znacznie spada, dlatego władze Kościoła w tym roku akademickim zdecydowały się na łączenie lub likwidację niektórych seminariów.
Ksiądz podczas mszy
fot. Karol Porwich/East News

    Google News

Oceń

Studia 2023 i nowy rok akademicki 2022/2023 rozpoczęły nie tylko uniwersytety i politechniki. Wraz z początkiem października do nauki przystępują klerycy. W tym roku do seminariów diecezjalnych zgłosiło się 236 chętnych (nie bierzemy pod uwagę seminariów zakonnych i misyjnych, bo to inny rodzaj posługi). W ubiegłym roku rekrutację przeszło 242 mężczyzn. 

- Każdego roku przyjmowanych jest ok. 10 procent mniej kandydatów do seminariów i ta tendencja się utrzymuje – mówi eKAI ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor WSD w Gnieźnie i przewodniczący zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.
Nowy rok akademicki z łączonymi seminariami

Ze szczegółowych danych widać, że zanika wieloletni podział na bardziej przywiązane do tradycji i Kościoła południe Polski i mniej zainteresowaną tymi kwestiami północ i zachód. Np. do tarnowskiego seminarium zgłosiło się 15 kleryków. To jeden z największych naborów, ale jak wspominają księża, jeszcze 20 lat temu, zgłaszało się tu 40, a nawet 50 mężczyzn do seminarium.

Na drugim krańcu Polski seminarium w Gdańsku przyjęło niewiele mniej, bo 11 kandydatów (pięciu z archidiecezji gdańskiej, sześciu z toruńskiej). Po ośmiu ma Białystok, Lublin (są tu też klerycy z diecezji zamojsko-lubaczowskiej), Pelplin, Przemyśl i seminarium diecezji warszawsko-praskiej. Siedmiu nowych kleryków zaczęło naukę w seminarium w Łodzi i Radomiu. Sandomierz i Rzeszów przyjęły po sześć osób.

W tym roku nie ma diecezji, w której nie zgłosił się nikt, ale w ubiegłym roku taka sytuacja przydarzyła się czterem placówkom: w Drohiczynie, Elblągu, Łowiczu i Bydgoszczy. Starsze roczniki liczyły tylko kilka osób. Zdecydowano się więc na łączenie i zamykanie seminariów.

Ubiegły rok akademicki 2021/2022 był np. ostatnim dla kleryków w seminarium w Bydgoszczy. Od października uczą się w Poznaniu. Dwa lata temu trafili już tam klerycy z diecezji kaliskiej. W sumie więc naukę w seminarium w Poznaniu rozpocznie 18 nowych kleryków, ale są to mężczyźni aż z czterech diecezji: 10 z archidiecezji poznańskiej, 4 z kaliskiej, 1 z bydgoskiej i 3 z archidiecezji gnieźnieńskiej. Podobna sytuacja jest w we Wrocławiu. Tutejszy metropolita zdecydował o połączeniu seminariów z pobliskich diecezji. Z powodu małej liczby chętnych we Wrocławiu będą się kształcić klerycy z Legnicy i ze Świdnicy.
Zobacz także
KUL
KUL dostał zgodę na kształcenie przyszłych lekarzy. Teraz chce otworzyć szpital
Krzyż w szkolnej klasie
Religia albo etyka obowiązkowe już za rok. Ksiądz katecheta: Mam nadzieję, że to nie wypali

W tym roku do seminarium w Łowiczu zgłosił się tylko jeden kandydat i będzie się on uczył w Wyższym Metropolitalnym Seminarium w Warszawie. W sumie będzie więc tu 11 nowych kleryków. Od przyszłego roku także pozostałych sześciu studentów ze starszych lat przeniesie się z Łowicza do Warszawy.

Już wcześniej na takie kroki zdecydowano się w Olsztynie. W 2020 roku w seminarium Hosianum zebrano chętnych z diecezji elbląskiej i z archidiecezji warmińskiej. To rozwiązanie zostało i jeszcze je rozszerzono: w tym roku przyjęto tu cztery osoby z diecezji elbląskiej, jedną z archidiecezji warmińskiej i jedną z diecezji ełckiej.

Zmiany nastąpiły także w seminarium w Częstochowie. Od lat uczyli się tu klerycy z archidiecezji częstochowskiej i do nich dołączani byli kandydaci z diecezji sosnowieckiej. Teraz utworzono już jedno Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie, które przyjęło właśnie 11 kandydatów (sześciu z archidiecezji częstochowskiej, czterech z diecezji sosnowieckiej i jednego z katowickiej). Międzydiecezjalne seminarium działa już w Opolu. Połączyły tu siły dwie diecezje – opolska i gliwicka – i w tym roku uzbierały dziewięciu chętnych.
Nauczyciele liczniejsi od uczniów

- Taki proces, przynajmniej w niektórych miejscach, jest nieunikniony, ale współpraca i łączenie sił służy dobru kleryków – tłumaczy w rozmowie z radiozet.pl ks. dr Kwiatkowski. I nie chodzi tu o lepsze warunki materialne. Ks. Kwiatkowski wyjaśnia, że rozwój człowieka – interpersonalny, duchowy - następuje m.in. dzięki interakcjom, pracy w zespole. Dlatego grupy powinny liczyć minimum siedem, osiem osób, żeby procesy wychowawcze i pedagogiczne mogły się realizować.

„Przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę: wymogi uniwersyteckie, co do liczby studentów na zajęciach oraz zalecenia kongregacji względem liczby kleryków w seminariach” - przypomina też na swojej stronie seminarium w Bydgoszczy. Chodzi tu o m.in. o instrukcje Watykanu, które otrzymali niedawno polscy biskupi: minimalna liczba kleryków, która uzasadnia samodzielne istnienie diecezjalnego seminarium, to łącznie 30 mężczyzn. Np. w Łowiczu jest tylko sześciu. Na granicy są m.in. Płock czy Kielce.

Tymczasem wszystkim studentom trzeba zapewnić zajęcia i kadrę zgodnie z przepisami prawa kościelnego i państwowego. - Kwestia organizacji studiów – wyjaśnia krótko ks. Kwiatkowski i nie ukrywa, że wpływ na decyzję o łączeniu placówek ma też sytuacja ekonomiczna i rosnące wydatki.
Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Kosciol.-Niewiele-ponad-200-chetnych-na-ksiezy.-Trzeba-laczyc-lub-likwidowac-seminaria
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kiedy byliście ostatnio z własnej woli ?

Kropelka
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.
Iii tam, nawet nie pamiętam
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kiedy byliście ostatnio z własnej woli ?

Lothar.
Bo cię nie lali Kropelko :) mnie lali to i zapamiętałem.