Kacapy rozbili się na księżycu...

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
144 wiadomości Opcje
1 ... 45678
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Lothar.
Myślę że tu chodzi o ciekawe interesy i prawda, kłamstwo, to tylko sztuczki i narzędzia psychotechniczne. Więc to żaden "dowód" Bo wolę wróżyć inaczej >;)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Lothar.
To ciekawa księga Ewo >;) Ale nie jest tym na co wygląda i bez studiów wstępnych, zwiedzie na manowce, bo taka jest... jej rola >;) Tylko potem to trudno być "wierzącym". To dlatego był zakaz tłumaczenia i rozpowszechniania do.... 1982 w niektórych amerykańskich bibliotekach, a teraz znów stan UATH blokuje za.. wulgaryzmy i przemoc >;))
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Amigoland
Na księżycu powstał nowy krater. Nazwano ten krater...Rosja
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Serenity
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Amigoland
Rozbili się na księżycu? WOW!
;P
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Serenity
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Biegnij Lola biegnij
Biegnij Lola biegnij napisał/a
Oni też kurwa nie wiedzą!  W sobotę traca kontakt ze statkiem , nie ma żadnej wzmianki, ze go odzyskują (wcale sie nie dziwię), po czym w niedzielę informują, ze statek rozbił sie na księzycu! A skąd oni to wiedzą, skoro stracili kontakt ze statkiem? To jest zwykłe pierdolenie o szopenie. Nic sie na księzycu nie rozbiło i nic tam , nigdy nie doleciało!
No jak to skąd wiedzą? Od tego samego kamerzysty, który filmował w latach 70 lądowanie Apolla. On był tam pierwszy 😜
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Lothar.
W sumie księżyc nie jest tak daleko i jest ciągle obserwowany z ziemi i z orbity.

czyli jak nie dać się MEDIOM zrobić w konia

Co jakiś czas (mniej więcej co 29.5 dnia) media donoszą, że właśnie zbliża się niezwykła pełnia Księżyca nosząca jakąś tajemniczą nazwę: np. Wilczy Księżyc, Zimny Księżyc, a czasem super-Księżyc, Błękitny Księżyc czy nawet Krwawy Księżyc. Czy należy zatem spodziewać się jakiś spektakularnych zjawisk na niebie?

Niestety nie! Księżyc będzie wyglądał tak, jak zwykle podczas pełni i wcale nie jest to najlepszy czas do jego obserwacji. Spróbujmy to wyjaśnić.

UWAGA! Poniższy tekst zawiera trudne wyrazy (np. elipsa,półcień, terminator) i może budzić frustrację u niewtajemniczonych.

 

Co to jest “pełnia”?
Pełnia Księżyca to taka chwila, gdy Księżyc na swojej orbicie ustawia się naprzeciw Słońca. Miało to istotne znaczenie dla naszych przodków przed wynalezieniem sztucznego oświetlenia, gdyż w takiej konfiguracji Księżyc wschodzi dokładnie o zachodzie Słońca i świeci przez całą noc.

Zatem wbrew obiegowym opiniom właściwa pełnia nie może trwać przez kilka dni. Ten mylny pogląd bierze się z tego, że w okresie bliskim pełni linia terminatora (czyli granica jasne-ciemne) leży na tyle blisko brzegu tarczy Księżyca, że osoby niespostrzegawcze jej nie widzą!

Tajemnicze nazwy to żywcem przeniesiona do nas tradycja anglosaska, według której każda pełnia nosiła nazwę związaną z pracami rolnymi, zjawiskami przyrodniczymi czy pogodowymi właściwymi dla danego miesiąca. Oto niektóre określenia:

    styczeń: księżyc wilczy, stary księżyc, księżyc zimowy
    luty: śnieżny księżyca, księżyc głodu, księżyc burzy
    marzec: księżyc robaka, księżyc wrona, księżyc wichury
    kwiecień: różowy księżyc, księżyc jajeczny, księżyc rybny, księżyc żaby, księżyc wiosny, księżyc przebudzenia, księżyc soku
    maj: księżyc mleczny, księżyc kwiat, księżyc sadzenia kukurydzy, księżyc trawy, księżyc matki
    czerwiec: księżyc miodowy, truskawkowy księżyc, różany księżyc, gorący księżyc, grzmot księżyc
    lipiec: księżyc siana, księżyc łosia, księżyc grzmotu
    sierpień: księżyc kukurydzy, księżyc jesiotra, czerwony księżyc, księżyc jęczmienia, zielony księżyc kukurydzy, księżyc ziarna, księżyc zioła, księżyc psa
    wrzesień: księżyc żniwiarzy, księżyc kukurydzy, księżyc owocowy, księżyc jęczmienny
    październik: księżyc myśliwego, księżyc krwi, księżyc jesieni, księżyc optymizmu, księżyc dyni, księżyc umierający
    listopad: księżyc bobra, księżyc indyka, mroźny księżyc, ciemny księżyc
    grudzień: księżyc dębowy, zimny księżyc, księżyc długiej nocy

 

Co to jest super-księżyc?

Księżyc obiega Ziemię po orbicie eliptycznej. Najbliżej Ziemi znajduje się w tak zwanym perygeum tj. w odległości 356400km a najdalej w apogeum (406700km). Różnica, jak widać, nie jest duża i wynosi około 50000km czyli około 12% zatem rozmiary tarczy Księżyca mogą się wahać plus minus 6% w stosunku do rozmiaru średniego. Jest to efekt na tyle mały, że na oko bez jakiegoś wzorca (np. drugiego Księżyca) nie można go zauważyć.

Odległości perygeum i apogeum nie są stałe gdyż kształt orbity Księżyca jest zmienny (wpływ m. in. przyciągania słonecznego). Podane liczby to wartości ekstremalne, występujące raz na kilkadziesiąt lat. Najczęściej różnica w perygeum i apogeum jest jeszcze mniejsza (średnio 42000 km czyli 5%).

Przyjmijmy na chwilę, że orbita Księżyca zachowuje stałą orientację w przestrzeni.
Aby to sobie wyobrazić połóż na biurku jakiś przedmiot symbolizujący Słońce i np. telefon przedstawiający orbitę Księżyca. Przyjmij, że perygeum to środek dolnej krawędzi ekranu, a apogeum to środek górnej krawędzi. Oczywiście „Ziemia” będzie się znajdować o 5% długości telefonu poniżej środka (jakieś 7mm).

Jeśli objedziesz telefonem „Słońce” dookoła (ale bez kręcenia telefonem!) to zauważysz, że w czasie obiegu telefon raz celuje w „Słońce” dołem ekranu, a po połowie obiegu celuje w „Słońce” górnym brzegiem ekranu).

Zatem w czasie roku jeden raz nastąpi taki moment, że pełnia wypadnie w apogeum i wtedy Księżyc jest o 5% dalej niż średnio, a zatem jest o 5% mniejszy. Mamy zatem super – nów i mini – pełnię. Za to po pół roku pełnia wypadnie w perygeum, czyli Księżyc jest o te 5% większy od średniej. Czyli wtedy będzie super – pełnia i mini – nów.

Czy zatem 5% powiększenia się tarczy rzeczywiście zasługuje na nazwę SUPER-Księżyc?
Najprostszą lornetką możesz zobaczyć Księżyc powiększony np. 10 razy (czyli 1000%), a teleskop powiększy Księżyc nawet i 100 razy. Jeszcze większe powiększenia nie mają sensu, gdyż obraz drobniejszych szczegółów jest rozmywany przez ziemską atmosferę.
Super – pełnia powinna zatem przypadać raz do roku zawsze w tym samym miesiącu. W sąsiadujących miesiącach Księżyc osiąga perygeum na 2 – 3 dni przed lub po pełni, co nie przeszkadza niektórym mediom nadal donosić o super – księżycu. Zatem w roku zamiast jednej rzeczywistej super – pełni mamy serię od 3 nawet do 5!
Problem jest jeszcze w tym, że orbita Księżyca (w naszym przykładzie telefon) powoli się obraca w tempie raz na ponad 8 lat. Zatem super – pełnia przypada w różnych latach na różne miesiące.

 

Kiedy obserwować Księżyc?
Warto zapamiętać, że skoro w czasie pełni Księżyc jest po przeciwnej stronie Słońca, to wysokość jego przejścia po niebie zależy po prostu od pory roku. Oczywiście zimą Słońce świeci nisko więc Księżyc świeci wysoko. Latem jest odwrotnie.
W czasie pełni Księżyca patrzymy na niego niemal dokładnie od strony padających promieni słonecznych. Nie widać żadnych cieni, rzeźba terenu wydaje się płaska i pozbawiona głębi. O wiele korzystniej Księżyc prezentuje się w innych fazach, gdzie zwłaszcza w pobliżu terminatora cienie gór i kraterów tworzą bardzo plastyczny obraz.
Spróbuj obserwować Księżyc dzień po dniu, a zobaczysz jak się zmienia!

 

 

Wielki Księżyc to złudzenie!
Za każdym razem kiedy widzisz wielki Księżyc tuż nad horyzontem, ulegasz złudzeniu! Nasz mózg inaczej ocenia rozmiary Srebrnego Globu wtedy, gdy w polu widzenia ma obiekty o znanych mu rozmiarach (domy, drzewa itp.). Możesz łatwo odkryć prawdę na przykład mierząc rozmiar Księżyca trzymaną w wyprostowanej ręce linijką. W rzeczywistości, gdy widzisz Księżyc wysoko na niebie, to jesteś bliżej do niego o promień Ziemi (około 6300km) niż wtedy, gdy Księżyc jest na horyzoncie.

 

Błękitny Księżyc
Księżyc świeci światłem słonecznym odbitym od swojej powierzchni. Rodzaj powierzchni (np. farba) decyduje, jakie kolory się najlepiej odbijają. Księżyc jest szary, czyli dość wiernie odbija wszystkie kolory światła słonecznego. Właściwości Księżyca się nie zmieniają, zatem Księżyc nie może stać się nagle niebieski!
Nazwa „Blue Moon” oznacza po prostu drugą pełnię Księżyca w danym miesiącu. Pełnia powtarza się co 29.53 dnia, a średni miesiąc trwa 30.4 dnia (mamy miesiące 28, 29, 30 i 31 dni). Zatem w kolejnych miesiącach pełnia przypada średnio o 1 dzień wcześniej. Raz na około 2.5 roku pełnia wypada na początku miesiąca i następna pełnia jeszcze mieści się w tym samym miesiącu – ta druga Pełnia w miesiącu to jest właśnie Niebieski Księżyc ale z rzeczywistym kolorem nie ma nic wspólnego.

 

Czerwony Księżyc
Kolor Księżyca może się zmieniać jedynie w dwóch przypadkach.
Po pierwsze na skutek rozpraszania światła niebieskiego w atmosferze ziemskiej. Po prostu Księżyc przy horyzoncie podobnie jak zachodzące Słońce będzie czerwonawy, bo takie kolory powietrze przepuszcza, a niebieskie rozprasza. Siła tego zjawiska zależy od ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Im bardziej czerwony Księżyc tym gorzej!
Po drugie w czasie całkowitego lub częściowego zaćmienia Księżyca. Wtedy to powierzchnia Srebrnego Globu przybiera kolor czerwony. Wtedy Ziemia zasłania bezpośrednie światło ze Słońca, natomiast sama oświetla Księżyc swoją podświetloną od tyłu atmosferą. Astronauta patrzący w kierunku Słońca w chwili całkowitego zaćmienia Księżyca zobaczy Ziemię od nocnej strony otoczoną czerwonym pierścieniem podświetlonego od tyłu powietrza.

 

Nie daj się nabrać na obserwacje zaćmienia półcieniowego.
W przeciwieństwie do zaćmienia całkowitego i częściowego w zaćmieniu półcieniowym Księżyc omija pełny cień Ziemi, a przechodzi jedynie przez strefę półcienia. Obserwator stojący w dowolnym miejscu na Księżycu cały czas widziałby jakiś fragment tarczy słonecznej. Zjawisko to jest skrajnie trudne do obserwacji, ponieważ na tarczy Księżyca nie widać zarysu cienia Ziemi, a jedynie nieznaczne osłabienie jego blasku. Dzieje się tak wtedy, gdy w czasie pełni Księżyc znajdzie się blisko linii wyznaczonej przez Słońce i Ziemię ale nie dokładnie na niej.

Spadek jasności tarczy Księżycowej osiąga około 1 wielkości gwiazdowej (1 magnitudo). Najlepszą metodą obserwacji zaćmienia półcieniowego jest wykonanie serii fotografii Księżyca z zachowaniem jednakowych parametrów zdjęcia (czasu ekspozycji, czułości, przysłony, powiększenia itp). Porównując zdjęcia pomiędzy sobą być może zauważymy obniżenie jasności tarczy związane z półcieniem Ziemi. Obserwacje wizualne polegają również na porównaniu aktualnej jasności Księżyca z tą, jaką miał podczas poprzedniej obserwacji.

Dlatego zaleca się aby zamiast ciągłego wpatrywania się w Księżyc, wykonać kilka obserwacji, np. co 30 minut. Udane obserwacje tak finezyjnego zjawiska wymagają oczywiście czystego nieba, za to jeśli się uda, to satysfakcja gwarantowana!

 

Waldemar Ogłoza
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Lothar.
Ja sam mam wątpliwości Ewo, bo czasami księżyc jest duży, a czasami malutki i odległy.

Księżyc wydaje nam się większy, kiedy jest w perygeum (miejscu położonym najbliżej Ziemi), a mniejszy – kiedy jest w apogeum (daleko od Ziemi).
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Lothar.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Lothar.
Superksiężyc 1 sierpnia 2023 roku zbliży się do nas na 363 815 km, a 31 sierpnia jeszcze bliżej - na 363 667 km.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Lothar.
Nie jest to idealna synchronizacja >;))

Zjawisko libracji na ogół jednak umożliwia widzenie nieco więcej niż połowę powierzchni takich ciał – w przypadku Księżyca jest to 59%.

Księżyc traci energię i chyba kiedyś spadnie >;)

Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Lothar.
On hamuje obroty ziemi, dzień się robi dłuższy >;)) No i kiedyś spadnie a nie widzę żadnych publikacji obliczeń matematycznych kiedy to nastąpi. Czyżby to jest to? Bo w popularyzatorskich uspokajaczach to:

Jeśli zaś chodzi o "upadek Księżyca", to nastąpi on prawdopodobnie za 65 miliardów lat. Wcześniej czeka nas jednak jeszcze jedna apokalipsa, w zasadzie gwarantowana - za pięć miliardów lat Słońce rozrośnie się i dosłownie wchłonie znaczną część Układu Słonecznego.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Lothar.
Chińczycy podobnież pływali daleko aż pan cesarz zabronił >;)

Czy Amerykę odkryli Chińczycy? – zobacz też: Alaska, czyli rosyjska AmerykaJohn Ruskamp to emerytowany chemik z Illinois, który bada alternatywną historię Ameryki, o czym napisał kilka książek. Twierdzi, że znalazł materialne dowody pobytu Chińczyków na kontynencie amerykańskim w starożytności: „w epoce Mojżesza i wojny trojańskiej”, jak sam to określił. O badaniach prowadzonych nie tylko przez Ruskampa, ale też kilku naukowców z uznanych ośrodków naukowych poinformował 10 lipca 2015 roku amerykański serwis „Mail Online”. Ruskamp twierdzi, że znalazł inskrypcje z czasów dynastii Shang, panującej w północno-wschodnich Chinach od XVIII lub XVII do XII lub XI wieku p.n.e. Udokumentowane przez niego znaki naskalne znajdują się w odległych od siebie miejscach: w Kalifornii, Nevadzie, Arizonie czy Nowym Meksyku, a więc stanach południowo-zachodniej części USA. Badacz amator zidentyfikował 84 chińskie napisy złożone z piktogramów, które już przed wiekami wyszły z użycia, a więc ich starożytność nie powinna ulegać wątpliwości. Liczące więcej niż 3000 lat znaki mają dowodzić, że Chińczycy nie tylko docierali na swych okrętach do zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej, ale też wędrowali daleko w głąb kontynentu.



Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Kacapy rozbili się na księżycu...

Lothar.
Mój sceptycyzm rośnie lawinowo Ewo >;) Łatwo się uprzedzam i hmm mam te swoje "czułki emocjonalne" co mi zapalają czerwone żarówki jak ludzie kłamią >;))
1 ... 45678