Dziś Akshaya Tritia;)

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
25 wiadomości Opcje
12
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Dziś Akshaya Tritia;)

michalina
Zaprosiłam koleżanki na ciasto,by "zjadły"moja karmę
No ,może niekoniecznie po to ,bedzie fajnie,pogadamy sobie;)
Dziś sie spełniają zyczenia,uważajcie,czego sobie zyczycie!
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Lothar.
No to ja za nas wszystkich >;P Chcę, spokojnego dostatniego życia, żeby z tego dostatku, powodzenia i lenistwa, się w głowach "przewracało" >;)) Jak ktoś chce srogich doświadczeń, to ma..... pecha >;PP

XVII Gwiazda

Karta Tarota przedstawia piękną kobietę pochyloną nad wodą. Nad jej głową świecą gwiazdy, które symbolizują kosmiczną energię i opiekę wyższych sił. Kobieta przelewa wodę z dwóch dzbanów, czyli zasila obszar duszy i materii w życiu człowieka. Karta Gwiazda oznacza nadzieję, inspirację, zdrowie, bezinteresowne dawanie i branie miłości.

 

Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

brunetka.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez michalina
Pogaduchy i ciacho ,fajnie.:)
A ja przespałam całe słoneczne popołudnie.:)
Witaj Michalinko.:)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Amigoland
Dobranoc Brunia. Dobranoc Duszki.
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Lothar.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez brunetka.
A ja znów do pracy >;)) Dzień dobry Brunetko :)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez michalina
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Lothar.
Inteligencja ludzka pracuje przeciw ludziom dla trustów bankowych.

Goldman Sachs Group, Inc. – jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, założony w 1869 z siedzibą w Nowym Jorku.

Goldman Sachs Group Inc. ma biura w głównych centrach finansowych takich jak: Nowy Jork, Londyn, Chicago, Los Angeles, San Francisco, Frankfurt, Zurych, Paryż, São Paulo, Bangalore, Mumbaj, Hongkong, Pekin, Singapur, Salt Lake City, Sydney, Dubaj, Mediolan, Melbourne, Tokio, Tajpej, Moskwa, Toronto, a od maja 2011 także w Warszawie[1].

Goldman Sachs działa jako doradca finansowy dla największych przedsiębiorstw, rządów i najbogatszych rodzin na świecie. Działa jako bezpośredni dealer w kontaktach z Bankiem Federalnym w Stanach Zjednoczonych.
Historia
1869–1929

Bank został założony w 1869 przez niemieckiego imigranta żydowskiego pochodzenia Marcusa Goldmana. W 1882 do firmy dołączył jego zięć, również żydowskiego pochodzenia, Samuel Sachs[w innych językach], co spowodowało zmianę nazwy na Goldman Sachs. Spółka wyrobiła sobie markę dzięki pionierskiemu wykorzystaniu papierów komercyjnych dla przedsiębiorstw i w 1896 akcje banku zostały dopuszczone do obrotu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Na początku XX wieku był liczącym się graczem w przeprowadzaniu ofert publicznych.
1929–1980

Reputacja firmy znacznie ucierpiała na skutek kryzysu z roku 1929. W 1930 Sidney Weinberg[w innych językach] postanowił skupić działalność banku na transakcjach inwestycyjnych. Miał być to element poprawy nadszarpniętego wizerunku. Za czasów Weinberga bank zaczął prowadzić badania nad sposobami inwestowania, a także powstał w nim dział zajmujący się obligacjami komunalnymi. W tym czasie Goldman Sachs był jednym z pierwszych banków stosujących strategię risk arbitrage[w innych językach].

W latach 50. do banku dołączył Gus Levy[w innych językach], który był pionierem w strategii handlowania block trading.

Kolejny kryzys bank przeżywał w 1970, kiedy to zbankrutowała spółka Penn Central Railroad Company. Była to największa upadłość jak do tamtego czasu, a Goldman Sachs przeprowadził emisję większości akcji.

W latach 70. bank otworzył w Londynie pierwsze zagraniczne biuro. Rozwijał także usługi wealth management[w innych językach] i fixed income. W 1974 zastosował strategię białego rycerza do obrony Electric Storage Battery przed wrogim przejęciem ze strony Nickel i rywala Goldmana Morgan Stanley. Ugruntowało to pozycję banku jako doradcy inwestycyjnego.
1980–1999

W latach 80. Goldman kupił firmę J. Aron & Company, która zajmowała się handlem surowcami, głównie kawą i złotem. Pracował w niej były prezes banku Lloyd Blankfein[w innych językach].

W 1986 powstał Goldman Sachs Asset Management, który zajmuje się obecnie głównie funduszami hedgingowymi. W tym samym roku bank przeprowadził IPO Microsoftu oraz dołączył do giełd w Londynie i Tokio.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego bank zaangażował się w procesy prywatyzacyjne.

W 1994 bank otworzył swoje biuro w Pekinie.
Od 1999

W 1999 bank zadebiutował na giełdzie. Jednak w ofercie publicznej pojawiło się tylko około 12% akcji. Henry Paulson został dyrektorem generalnym i przewodniczącym rady nadzorczej.

W 1999 Goldman kupił Hull Trading Company za 531 milionów USD, natomiast w 2000 Spear, Leeds, & Kellogg za 6,3 miliarda USD.

Paulson opuścił bank w 2006, by zostać sekretarzem skarbu Stanów Zjednoczonych. Dyrektorem generalnym i przewodniczącym rady nadzorczej został Lloyd C. Blankfein[w innych językach].

W lutym 2009 bank Goldman Sachs poinformował, że kończy ze spekulacją obliczoną na spadek wartości złotego. Przyznał, że na osłabianiu walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej zarobił dużo ponad to, co zakładał[2].

W 2017 Goldman Sachs wystosował notę do klientów na temat górnictwa kosmicznego. Wynika z niej, że wydobycie platyny z planetoid może być opłacalne nawet obecnymi metodami. Szacunkowy koszt jednej takiej sondy wydobywczej to około $2,6 miliarda. Jest to około 1/3 sumy zainwestowanej w Ubera[3].
Działalność w Polsce

W 2010 roku Goldman Sachs otworzył biuro w Warszawie. W pierwszym okresie skupiało się ono na działalności doradczej w obszarze bankowości inwestycyjnej i mieściło się przy Placu Trzech Krzyży[4][5]. W 2014 roku działalność biura została rozszerzona o działy Technologii i Operacji a liczba zatrudnionych w Polsce pracowników w 2022 roku przekroczyła 700 osób. Obecną siedzibą banku jest wieżowiec Warsaw Spire[6].

W latach 2008-2013 pracownikiem banku był były Prezes Rady Ministrów, Kazimierz Marcinkiewicz[7].
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Lothar.
A cha, fuzjami nazywają..... wrogie przejęcia. Namawiam cię na kredyt powiedzmy 200 tyś mam twój biznes plan więc wiem ze szczegółami co robisz, mały "kij w szprychy" i nie spłacasz kredytu a ja przejmuje majątek rodziny za max 30% >;)) To dlatego niektórzy się ukrywają >;))

Arbitraż ryzyka, znany również jako arbitraż fuzji, jest strategią inwestycyjną spekuluje na temat pomyślnego zakończenia fuzji i przejęć. Inwestor, który stosuje tę strategię, jest znany jako arbitr. Arbitraż ryzyka jest rodzajem inwestycji napędzanego wydarzeniami, w które próbuje wykorzystać nieefektywności cenowe spowodowane wydarzeniem korporacyjnym.[1]
Podstawy
Fuzje

W fuzji jedna spółka, nabywca, składa ofertę nabycia akcji innej spółki, celu. Jako rekompensata, cel otrzyma gotówkę po określonej cenie, akcja nabywcy w określonym wskaźniku lub połączenie tych dwóch.

W fuzji gotówkowej przejmuje oferuje nabycie akcji celu za określoną cenę w gotówce. Cena akcji celu najprawdopodobniej wzrośnie, gdy nabywca zrealnie zrealnie zrealnie zrealnie dokona oferty, ale cena akcji pozostanie poniżej wartości oferty.[1] W niektórych przypadkach cena akcji celu wzrośnie do poziomu powyżej ceny oferty. Oznaczałoby to, że inwestorzy oczekują, że wyższy wynik może nadejść wyższą ofertę, zarówno od nabywcy, jak i od strony trzeciej.[2] Aby zainicjować pozycję, arbitraż kupi akcje celu. Arbitraż osiąga zysk, gdy cena akcji celu zbliży się do ceny oferty, która nastąpi, gdy wzrośnie prawdopodobieństwo konsumpcji transakcji. Cena akcji celu będzie równa cenie ofertowej po zakończeniu transakcji.

W fuzji akcji przejmuje oferuje zakup celu poprzez wymianę własnych zapasów na zapasy docelowe w określonym stosunku. Aby zainicjować pozycję, arbitr kupi akcje celu i skróci akcje nabywcy.[1] Proces ten nazywa się "ustawieniem spreadu". Wielkość spreadu pozytywnie koreluje z postrzeganym ryzykiem, że umowa nie zostanie skonsumowana na jej pierwotnych warunkach.[2] Arariusz osiąga zysk, gdy spread się zawęża, co występuje, gdy konmalacja umowy wydaje się bardziej prawdopodobna. Po zakończeniu transakcji, akcje docelowe zostaną przekształcone w zapasy nabywcę w oparciu o wskaźnik wymiany określony w umowie fuzji. W tym momencie spread zostanie zamknięty. Arbitur wprowadza przerobione zapasy na swoją krótką pozycję, aby zamknąć swoją pozycję.
Przewidywni sukcesu w fuzji

Baker i Savasoglu twierdzą, że najlepszym pojedynczym predyktorem sukcesu fuzji jest wrogość: tylko 38% wrogich umów zostało pomyślnie skonsumowanych, podczas gdy tak zwane przyjazne umowy cherodziły się w tempie 82%.[3] Cornelli i Li twierdzą, że arbitrzy są w rzeczywistości najważniejszym elementem w określaniu sukcesu fuzji. Ponieważ arbitrzy dokonali znacznych zakładów finansowych, które dojdzie do fuzji, oczekuje się, że będą naciskać na konsumpcję. Z tego właśnie powodu prawdopodobieństwo, że fuzja będzie się doposażła wraz ze wzrostem kontroli arbitrażu.[4] W swoim badaniu Cornelli i Li odkryli, że przemysł arbitrażowy będzie miał aż 30% - 40% akcji celu podczas procesu fuzji. Stanowi to znaczną część akcji wymaganych do głosowania „tak” w celu realizacji transakcji w większości fuzji. Tak więc przejęcia, w których arbitrzy kupowali akcje, miały rzeczywisty wskaźnik sukcesu wyższy niż średnie prawdopodobieństwo sukcesu wynikającego z cen rynkowych.[4] W rezultacie mogą generować znaczne dodatnie zwroty z pozycji portfela.
Ar arbitraż aktywny vs. pasywny

Araguł może generować zwroty aktywnie lub pasywnie. Aktywne arbitrzy kupują wystarczającą ilość akcji w celu kontrolowania wyniku fuzji. Inwestorzy ci inicjują procesy sprzedaży lub wstrzymują wsparcie z trwających fuzji w próbach ubiegania się o wyższą ofertę. Z drugiej strony spektrum, arbitraż pasywny nie wpływa na wynik połączenia.[5] Jeden zestaw arbitrów pasywnych inwestuje w transakcje, które rynek spodziewa się odnieść sukces i zwiększa zapasy, jeśli poprawi się prawdopodobieństwo sukcesu.[5] Drugi zestaw arbitrów pasywnych jest bardziej zaangażowany, ale pasywny: ci arbitraż są bardziej selektywne w swoich inwestycjach, skrupulatnie testują założenia dotyczące profilu ryzyka i nagrodzami poszczególnych transakcji. Ten zestaw arbitrów zainwestuje w transakcje, w których dojdą do wniosku, że prawdopodobieństwo sukcesu jest większe niż to, co sugeruje spread.[5] Pasywne arbitraży mają większą swobodę w bardzo płynnych akcjach: im bardziej płynne są akcje docelowe, lepsze arbitraży mogą ukrywać swój handel.[4] W tym przypadku, wykorzystując założenie, że wyższa obecność arbitra zwiększa prawdopodobieństwo dopełnienia, cena akcji nie będzie w pełni odzwierciedlała zwiększone prawdopodobieństwo sukcesu i ryzyka.[4]Fuzja jest bardziej atrakcyjną opcją w danej sytuacji.
Profil ryzyka i zwrotu

Profil ryzyka i zwrotu w arbitrażu ryzyka jest stosunkowo asymetryczny. Zazwyczaj jest znacznie większa wadzie, jeśli umowa pęknie, niż jest plus, jeśli umowa zostanie sfinalizowana.[2]
Ryzyko na poziomie umowy

Ryzyko "arbitrage" nie jest wolne od ryzyka. Jego zyski zmaterializują się, jeśli spread, który istnieje w wyniku ryzyka, że fuzja nie zostanie skonsumowana na pierwotnych warunkach, ostatecznie zwęża się. Ryzyko wynika z możliwości nieprzejmowania transakcji lub nieskonsumowania w pierwotnie wskazanym terminie. Arbitraż na ryzyko musi być świadomy ryzyka, które zagraża zarówno pierwotnym warunkom, jak i ostatecznemu zakończeniu umowy. Ryzyko to obejmuje obniżki cen, ryzyko przedłużenia transakcji[6] i zakończenie transakcji. Obniżka cenowa obniżyłaby wartość ofertową akcji celu, a arbitraż mógłby skończyć się stratą netto, nawet jeśli fuzja zostanie skonsumowana. Nieoczekiwane przedłużenie terminu realizacji transakcji obniża oczekiwany roczny zwrot, co z kolei powoduje spadek zapasów, aby zrekompensować prawdopodobieństwo zakończenia transakcji, pozostaje stałe. Jednak większość fuzji i przejęć nie jest zrewidowana.[3] Dlatego arbitraż musi zająć się tylko kwestią, czy transakcja zostanie skonsumowana zgodnie z jej pierwotnymi warunkami, czy zostanie zakończona.[3] Rozwiązanie umowy może nastąpić z wielu powodów. Powody te mogą obejmować niezdolność którejkolwiek ze stron do spełnienia warunków połączenia, niedopełnienie wymaganej zgody akcjonariuszy, nieotrzymanie otrzymania antymonopolu i innych zezwoleń regulacyjnych, lub inne zdarzenie, które może zmienić gotowość celu lub nabywcy do dokonfucji transakcji.[7] Takie możliwości stwarzają ryzyko w terminie arbitrażu ryzyka.

Dodatkowe komplikacje mogą pojawić się na zasadzie umowy. Przykładem jest obroże. Obroża występuje w fuzji akcji na akcję, gdzie wskaźnik wymiany nie jest stały, ale zmienia się wraz z ceną nabywcy. Arbitrażurs używają modeli opartych na opcjach, aby wycenić oferty na kołnierzyki. Współczynnik wymiany jest powszechnie określany przez przyjmowanie średniej ceny zamknięcia nabywcy przez okres czasu (zwykle 10 dni handlowych przed zamknięciem), w tym czasie arbitraż aktywnie zabezpieczałby swoją pozycję w celu zapewnienia prawidłowego współczynnika zabezpieczenia.

W badaniu z 2010 r. dotyczącym 2182 fuzji w latach 1990–2007 odnotowano stopę zerwania na poziomie 8,0%.[8] Badanie przeprowadzone przez Baker i Savasoglu, które powielało zdywersyfikowany portfel arbitrażu ryzyka zawierający 1101 fuzji w latach 1981-1996, odnotowało stopę zerwania 22,7%.[3]
Ryzykiem rynkowym

Kilku autorów[2][9] stwierdza, że zwroty z arbitrażu ryzyka są nieco niezwiązane ze zwrotami na giełdzie w typowych środowiskach rynkowych. Arbitraż na ryzyko niekoniecznie jest niewrażliwy na wyniki rynku akcji we wszystkich warunkach rynkowych. Gdy rynek akcji doświadcza spadku o 4% lub więcej, beta (finanse) między zwrotami z arbitrażu fuzji a zwrotami z arbitrażu ryzyka może wzrosnąć do 0,5. Sugeruje to, że ekspozycja na ryzyko rynkowe jest asymetryczna: arbitr nie uczestniczy w rajdach rynkowych, ale ma tendencję do ponoszą straty w pogorszeniu koniunktury.
Zwroty

W dłuższej perspektywie arbitraż ryzyka wydaje się generować pozytywne zwroty. Baker i Savasoglu powielili zróżnicowany portfel arbitrażu ryzyka zawierający 1 901 fuzji w latach 1981-1996; portfel wygenerował nadmierne roczne zwroty w wysokości 9,6%.[3] Maheswaran i Yeoh zbadali skorygowaną o ryzyko rentowność arbitrażu fuzji w Australii przy użyciu próby 193 ofert od stycznia 1991 r. do kwietnia 2000 r.; portfel zwrócił się o 0,84% do 1,20% miesięcznie.[9]O 6,2%.[10]

Arguorator może ponieść znaczne straty, gdy umowa nie przejdzie. Indywidualne spready transakcji mogą poszerzyć się o ponad pięćdziesiąt procent w zepsutych transakcjach. Indeks HFRI Meragerage Index odnotował maksymalną jednomiesięczną stratę w wysokości -6,5%, ale maksymalny miesięczny wzrost tylko o 2,9% w latach 1990-2005.[2]

Arbitraż fuzji jest znacznie ograniczony kosztami transakcji.[9] Arbitrażurs mogą generować nienormalnie wysokie zwroty przy użyciu tej strategii, ale częstotliwość i wysokie koszty transakcji negują większość zysków.
Przykład

Załóżmy, że firma A jest notowany na 40 USD za akcję. Następnie Company X ogłasza plan zakupu firmy A, w którym przypadku posiadacze akcji firmy A otrzymują 80 USD w gotówce. Wtedy akcje firmy A skaczą do 70 dolarów. Nie idzie do 80 dolarów, ponieważ istnieje szansa, że umowa nie przejdzie.

W tym przypadku arbitr może nabyć akcje Spółki A za 70 USD. Zyskie 10 USD, jeśli transakcja zostanie sfinalizowana i straci 30 USD, jeśli transakcja zostanie rozwiązana (zakładając, że akcje zwrócą się do pierwotnego 40 USD w przerwie, co może nie wystąpić). Według rynku prawdopodobieństwo, że transakcja zostanie skonsumowana na jego pierwotnych warunkach, wynosi 75%, a prawdopodobieństwo, że transakcja zostanie rozwiązana, wynosi 25%. Aragularz ma trzy opcje:

    Zakup akcji firmy A za 70 dolarów. Zrobiliby to, gdyby uważał, że prawdopodobieństwo zamknięcia umowy jest wyższe lub sprzeczne z kursami oferowanymi przez rynek.
    Akcje firmy A o krótkiej sprzedaży po 70 dolarów. Zrobiliby to, gdyby uważał, że prawdopodobieństwo, że transakcja zostanie rozwiązana, jest wyższe niż kursy oferowane przez rynek. Jeśli arbitur zakład uważa, że prawdopodobieństwo, że transakcja nastąpi, wynosi ponad 50% (to znaczy, że ich nabycie nadal nastąpi), ale mniej niż prawdopodobieństwo przypisane przez rynek (powiedzmy 60% w tym przykładzie), muszą również założyć, że rynek przypisze prawdopodobieństwo wystąpienia transakcji bliżej ich przekonania w pewnym momencie przed zamknięciem przejęcia.
    Nie angażować się w umowę w tym momencie.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Amigoland
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.
Lothar. napisał/a
A ja znów do pracy >;)) Dzień dobry Brunetko :)
Wszystkie soboty mam wolne Cześć Wojtek.
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Amigoland
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Biegnij Lola biegnij
Biegnij Lola biegnij napisał/a
Rozmawiam ze sztuczna o zorzy polarnej i faktycznej mapie Ziemi. Takiego pierdolenia dawno nie słyszłam he he. W Polsce pierwsza zorze opisał Długosz, tak mi odpowiedziała na pytanie. Jak ja opisał? Długie jęzory zmieniuajace kolory z czerwonej na zółta i białą. No to sie pytam jakie kolory ma zorza, no i oczywiscie skucha, bo nie ma tam ani zółtego , ani białego he he Wiec zaczęła pierdolić, ze moze jednak cos innego opisywał he he. Pytam dlaczego nie ma zrobionej dokładnej mapy Ziemi, no bo nie mamy jeszcze takiej technologii he he a mamy taka żeby poleciec na Marsa? Ale to jest inna technologia, bardziej zaawansowana. To dlaczego nie można jej wykorzystać do stowrzenia prawdziwej mapy? A bo chmury przeszkadzają i takie tam pierdoły he he he
Podobno tą "sztuczną" mają wyłączyć. Jest "przeciążona" i 80 proc. Tam zaglądających jest niezadowolona z odpowiedzi. Czyli? Jeden wielki niewypał Z dużej chmury mały deszcz Cześć Ewka...
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Lothar.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Biegnij Lola biegnij
Biegnij Lola biegnij napisał/a
Czyli kiedyś, bez technologi było można, a teraz z technologia sie nie da he he i jeszcze jakieś pierdolenie o symbolicznym znaczeniu he he Nie mam zdrowia do tych pierdół. dzisiejsze mapy drogie ludki musza byc zniekształcone bo cos tam he he he
Może chodziło o odkształcenia płaszczyzny przy przeniesienie mapy 3 wymiarowej w 2 wymiarowej i hmm 2 sprawa historyczna, zmiana wielkości Europy i Afryki w umysłach ludzi.



Choć mapa Mercatora nigdy nie miała być używana jako domyślna mapa ścienna w szkołach na całym świecie, ukształtowała ona światopogląd miliardów ludzi. Krytycy tej mapy - i podobnych odwzorowań - sugerują, że zniekształcenia wzmacniają poczucie wyższości rodem z czasów kolonialnych (Europa jak wszystkie obszary położone dalej od równika dużo zyskuje jeśli chodzi o rozmiary). Ponadto, ilość terytorium zajmowanego przez dany kraj jest często skorelowana z władzą i dostępem do zasobów naturalnych, a zniekształcenie mapy może skutkować niezamierzonym pomniejszeniem narodów położonych bliżej równika.

Jaka jest na to rada? Istnieją odwzorowania, które są dużo lepsze od innych. Należy do nich odwzorowanie Galla–Petersa (mapa poniżej).
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

Lothar.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Amigoland
Amigoland napisał/a
Lothar. napisał/a
A ja znów do pracy >;)) Dzień dobry Brunetko :)
Wszystkie soboty mam wolne Cześć Wojtek.
Cześć Andrzeju i jeszcze będzie mało zabawnie, naprawiany sprzęt długo leżał w serwisie bo części brak i hmm ludzie w złych humorach a ja za to będę oczami świecił że po covidach to smród się ciągnie bo nie dość że części nie ma to ludzi pozwalniali i ten sprzęt to jedzie daleko na serwis. A ja muszę słuchać uwag >;/
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

michalina
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Biegnij Lola biegnij
Biegnij Lola biegnij napisał/a
michalina napisał/a
Zaprosiłam koleżanki na ciasto,by "zjadły"moja karmę
No ,może niekoniecznie po to ,bedzie fajnie,pogadamy sobie;)
Dziś sie spełniają zyczenia,uważajcie,czego sobie zyczycie!
Życzenia sobie pusciłam w eter, zobaczymy czy sie spełnia he he . Dzisiaj podobno najwieksze rozbłyski na słońcu, ja myslę, ze te rozbłyski to HAARP i ta sztuczna zorza nad Polską. Cos cały czas te skurwesyny kombinują
Hej Ewa,zgadzam się,że kombinuja i to ostro.
Tu wklejam Maciaka,w 7,15 tłumaczy co i jak ,bardzo logicznie i trudno się z nim nie zgodzić(twierdzi,że amerykanie cos kombinuja w bazach w Polsce i tłumacza to zorzą i wybuchami ze Słońca a to technologia).
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

michalina
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez brunetka.
brunetka. napisał/a
Pogaduchy i ciacho ,fajnie.:)
A ja przespałam całe słoneczne popołudnie.:)
Witaj Michalinko.:)
Hej Brunia:))
Moje popołudnie było fajne,aktywne bo miałam kolezanki w gościach,posiedziałysmy w ogrodzie,uwielbiam babskie spotkania,doładowują energię;))
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Dziś Akshaya Tritia;)

michalina
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Amigoland
Amigoland napisał/a
Lothar. napisał/a
A ja znów do pracy >;)) Dzień dobry Brunetko :)
Wszystkie soboty mam wolne Cześć Wojtek.

Moja kolezanka mówi,ze na emeryturze jest jej bosko!
Nic nie musi,robi co chce(mieszka sama) i dnia jej brakuje
12