Zmęczenie a koronawirus
Koronawirus a długotrwałe zmęczenie.
Ozdrowieńcy, w tym wielu, którzy nie byli na tyle chorzy, aby trafić do szpitala, przez miesiące po przebyciu ostrej infekcji cierpią z powodu zmęczenia i innych objawów.
Spis treści:
COVID-19 zespół chronicznego zmęczenia
Sarkopenia a COVID-19
COVID-19 a "mgła mózgowa"
Zaburzenia snu po COVID-19
Powrót do zdrowia po COVID wskazówki
COVID-19 zespół chronicznego zmęczenia
COVID-19 nawet przy łagodnym przebiegu może nas unieruchomić w łóżku przez tydzień lub dwa. Niestety wiele osób po wyzdrowieniu wciąż może odczuwać zmęczenie. Objawy te nazywane są zespołem (syndromem) chronicznego zmęczenia (ang. Chronic Fatique Syndrome – CFS) i były zgłaszane przez osoby cierpiące na wiele chorób wirusowych, w tym grypę, SARS, a obecnie COVID-19.
Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała zespół chronicznego zmęczenia do grupy „chorób układu nerwowego”. Jest on zdefiniowany jako złożony stan chorobowy, charakteryzujący się długotrwałym zmęczeniem i innymi objawami. Objawy te ograniczają zdolność osoby do wykonywania zwykłych, codziennych czynności.
Pomimo słowa „zmęczenie” objawy mogą być szersze i bardziej osłabiające niż zwykłe zmęczenie. Mogą obejmować m.in. ból głowy i zawroty głowy, zaburzenia snu, depresję. Mogą również wystąpić poważniejsze objawy neurologiczne. Wielu pacjentów z COVID-19 zgłasza przedłużającą się utratę węchu i smaku.
Typowy czas powrotu do zdrowia po przebyciu COVID-19 wynosi dwa tygodnie dla pacjentów z łagodnym przebiegiem COVID-19 i do ośmiu tygodni dla osób z ciężkim przebiegiem infekcji, ale są osoby, u których objawy trwają dłużej.
https://www.medicover.pl/koronawirus/powiklania/zmeczenie/