Ciemna strona 500+

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
50 wiadomości Opcje
123
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciemna strona 500+

Amigoland
Lothar. napisał/a
Zwróciłeś uwagę Andrzeju na "modus operandi"? Kto ma zysk z pandemii i wojny? Czy nie stany? :) A jak było z 1wś, 2wś, zatoka, libia, syria z kurdami co ich wyhu...i tak jak i nas i ukraińców i biednych ruskich, co branka idzie z odległych republik. Jedni mają zyski a inni nie. Myślałeś kiedyś jak podbito Indie i czym była kompania wschodnio indyjska?

Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska (ang. British East India Company, początkowo Angielska Kompania Wschodnioindyjska – English East India Company, potocznie John Company) – korporacja zrzeszająca angielskich inwestorów, z siedzibą w Londynie, działająca od 1600 roku do 1858 roku, głównie na terenie dzisiejszych Indii, także w Azji Południowo-Wschodniej i na Dalekim Wschodzie.

Działalność kompanii zapoczątkowała królowa angielska Elżbieta I, nadając jej przywilej monopolu handlowego z Indiami Wschodnimi. Na terenach kolonizowanych przez Brytyjczyków instytucja ta miała szerokie uprawnienia polityczne i administracyjne, daleko wykraczające poza tradycyjny handel. Mogła utrzymywać własną armię, zawierać układy polityczne i sojusze, wypowiadać wojnę, miała prawo do posiadania własnej waluty i pobierania podatków. Na przestrzeni XVII i XVIII wieku podbiła Indie, budując szereg fortów i faktorii, które zapoczątkowały powstanie aglomeracji takich jak: Surat (1612), Ćennaj (Madras, 1639), Kolkata (Kalkuta, 1690).

W roku 1614 kompania rozpoczęła swą działalność w Chinach, z faktorią w Kantonie (Guangzhou). Działała również na terenie Azji Południowo-Wschodniej, przyczyniając się do powstania Singapuru. W czasie swej działalności z kompanii handlowej przeistoczyła się we władcę Indii[potrzebny przypis]. Do 1760 roku wyeliminowała wpływy francuskie na terenie Indii (rywalizacja z Francuską Kompanią Wschodnioindyjską). Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska była w czasie swej działalności jednym z głównych filarów rozwoju ekonomicznego Anglii i miała ogromny wpływ na imperialną politykę tego kraju.

W roku 1813 rząd brytyjski zniósł monopol kompanii na handel z Indiami, a w roku 1833 zniósł monopol na handel z Chinami, umacniając równocześnie rolę Kompanii w administracji Indiami. Powstanie Hongkongu i rosnąca konkurencja, zwłaszcza w handlu herbatą, pchnęły Kompanię do rozpoczęcia upraw tej rośliny w Indiach. Sprowadzone przez Roberta Fortune’a sadzonki i chińscy specjaliści dały początek indyjskiemu przemysłowi herbacianemu.

W 1858, po powstaniu sipajów, rząd brytyjski przejął władzę w Indiach. Kompania została rozwiązana w roku 1874.


        Zobacz multimedia związane z tematem: Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska
Zobacz też

    Duńska Kompania Wschodnioindyjska
    Duńska Kompania Zachodnioindyjska
    Francuska Kompania Wschodnioindyjska
    Holenderska Kompania Wschodnioindyjska
    Holenderska Kompania Zachodnioindyjska
    Szwedzka Kompania Wschodnioindyjska

Linki zewnętrzne

    History and Politics: East India Company (ang.)
    English Expansionism (ang.)

Kontrola autorytatywna (biznes):

    ISNI: 0000 0001 2187 2375VIAF: 239176400LCCN: n79118917GND: 2052078-5BnF: 13516315zSUDOC: 027501884NKC: olak2003164500J9U: 987007260658805171CANTIC: a11815309WorldCat: lccn-n79118917

Encyklopedia internetowa:

    PWN: 3924575 Britannica: topic/East-India-Company, topic/Company-Bahadur The Canadian Encyclopedia: east-india-company NE.se: brittiska-ostindiska-kompaniet Store norske leksikon: East_India_Company

Kategorie:

    Historia IndiiBrytyjskie kompanie kolonialne
Sprecyzowałbym...Nie Stany, tylko pejsaci. Bo taki przeciętny Amerykanin nic z tego nie ma. No może robotę na jakiś czas...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciemna strona 500+

Amigoland
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciemna strona 500+

Amigoland
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciemna strona 500+

Lothar.
Myślę że fajnie się "wojuje" daleko od domu, a jak w stanach "nagle" zaczęło się palić w paru miejscach to pokój będzie szybko.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciemna strona 500+

Amigoland
Lothar. napisał/a
Myślę że fajnie się "wojuje" daleko od domu, a jak w stanach "nagle" zaczęło się palić w paru miejscach to pokój będzie szybko.
Myślisz? Ale kacapa sabotażystę, to w USA pozna każdy
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciemna strona 500+

Lothar.
Chyba byś się zdziwił Andrzeju, są bardzo dobrzy i nic byś nie poznał. To nam wmawiają cuda niewidy, żebyśmy byli skonfliktowani z sąsiadami.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciemna strona 500+

Amigoland
Lothar. napisał/a
Chyba byś się zdziwił Andrzeju, są bardzo dobrzy i nic byś nie poznał. To nam wmawiają cuda niewidy, żebyśmy byli skonfliktowani z sąsiadami.
No jak się przebiorą za Afro-Amerykanina, to rzeczywiście trudno ich rozpoznać
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciemna strona 500+

Lothar.
Mają bardzo dobry wywiad, w sumie stanom podprowadzili broń A. >;)


Był najważniejszym sowieckim agentem, jaki kiedykolwiek wpadł w sieć FBI. Kiedy w latach 50. XX w. przeprowadził się do Nowego Jorku, miał jedno zadanie: zbudować rozległą sieć szpiegowską, skupiającą się przede wszystkim na kwestiach amerykańskiego programu nuklearnego. Kilka lat później FBI wpadło na jego trop, a pogrążyła go... moneta pięciocentowa.
W ten sposób zdemaskowano najważniejszego szpiega KGB w USA. Kim był Rudolf Abel dpa / PAP
Moment wymiany między USA i ZSRR
‹ wróć

    Abel ukrywał się pod fałszywą tożsamością "Martin Collins", ale pod koniec maja został zlokalizowany na Brooklynie i od 13 czerwca 1957 r. był pod ciągłą obserwacją
    Początkowo powodem aresztowania był jedynie jego fałszywy paszport. Jednak w trakcie śledztwa ujawniono wszystkie dowody związane ze szpiegostwem
    Abel spodziewał się kary śmierci, ale jego obrońca przekonywał, że "nie można wymienić martwego szpiega"
    Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Akcja wymiany pozostawała tajemnicą do momentu jej pomyślnego zakończenia. 10 lutego 1962 r. ok. godz. 8.50 dwóch mężczyzn przechodziło obok siebie na moście Glienicke na zachodzie Berlina. W kierunku Poczdamu, czyli Niemiec Wschodnich, szedł 58-letni Rudolf Iwanowicz Abel. W przeciwnym kierunku, w stronę Berlina Zachodniego, szedł Francis Gary Powers, 32-letni pilot CIA.

Ale Abel był znacznie cenniejszy — o czym mógł świadczyć fakt, że w zamian za niego uwolniono dwóch innych więźniów wywiadu bloku wschodniego. W rzeczywistości był on najwyższym rangą sowieckim szpiegiem, który został do tego czasu aresztowany na Zachodzie. Ponadto miał biografię nieskazitelnego komunistycznego rewolucjonisty.

    Przeczytaj także: Putin "czyści" naród, wysyłając kryminalistów na front. To dawna carska tradycja

Kim był Rudolf Abel?

Rodzice Abla oboje pochodzili z Rosji, jego ojciec był pochodzenia niemieckiego, ale osiadł z rodziną w Anglii. Rudolf, urodzony w 1903 r., okazał się wyjątkowo zdolny i utalentowany językowo — w wieku 16 lat zdał już egzamin wstępny na Uniwersytet Londyński, ale nie mógł podjąć studiów z powodu braku pieniędzy.

Zamiast tego rodzina wyemigrowała do nowo powstałego Związku Radzieckiego — ojca Abla łączyła znajomość z przywódcą rewolucji Władimirem Leninem. Rudolf, który mówił biegle po angielsku, niemiecku, rosyjsku i polsku oraz w jidysz, zrobił karierę w szpiegostwie.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

Z dużym szczęściem uniknął ścigania podczas stalinowskich "wielkich czystek", ale musiał zrezygnować z pracy w tajnych służbach. Dopiero w 1946 r. wrócił do KGB, a dwa lata później pod fałszywym nazwiskiem wjechał do USA. Miał jedno zadanie: zbudować rozległą sieć szpiegowską, skupiającą się przede wszystkim na kwestiach amerykańskiego programu nuklearnego.

    Zobacz: Oficer radzieckiego wywiadu, który ujawnił Zachodowi prawdę o Kubie. "Trzymajcie się z daleka od cudzoziemców"

Pod fałszywym nazwiskiem Abel przeprowadził się w 1950 r. na nowojorski Brooklyn i pracował jako fotograf. Jednak przede wszystkim obsługiwał kilka ukrytych stacji radiowych na wschodzie, północy, a nawet zachodzie USA, zbierając informacje od swoich agentów i przekazując je dalej. Od dawna był centralną postacią sowieckiego szpiegostwa zagranicznego.
"Nie można wymienić martwego szpiega"

Jednak FBI było na jego tropie od 1953 r., ponieważ moneta pięciocentowa wydrążona na mikrofilm została przez pomyłkę użyta jako reszta. Pod koniec kwietnia 1957 r. jego asystent został wezwany do Moskwy "na zdanie raportu" — obawiał się kary ze strony KGB i zgłosił się do ambasady USA w Paryżu. Abel ukrywał się pod fałszywą tożsamością "Martin Collins", ale pod koniec maja został zlokalizowany na Brooklynie i od 13 czerwca 1957 r. był pod ciągłą obserwacją. Sześć dni później został aresztowany przez FBI.

Początkowo powodem aresztowania był jedynie jego fałszywy paszport. Jednak w trakcie śledztwa ujawniono wszystkie dowody związane ze szpiegostwem. Abel spodziewał się kary śmierci, ale jego obrońca przekonywał, że "nie można wymienić martwego szpiega". Sąd wymierzył mu karę 30 lat pozbawienia wolności.

    Przeczytaj: Nieznany epizod bitwy o Stalingrad. Jest ważny dla Rosjan, ale nie wiadomo, czy w ogóle miał miejsce

Cztery i pół roku później nadszedł czas: Abel został wymieniony na Powersa, który w 1960 r. został zestrzelony nad Związkiem Radzieckim w swoim szpiegowskim samolocie U-2.
Wymiana szpiegów między USA a ZSRR. USA zwolniły radzieckiego szpiega Rudolfa Abla w zamian za pilota Francisa Gary Powersa Stringer/East News/East News / East News
Wymiana szpiegów między USA a ZSRR. USA zwolniły radzieckiego szpiega Rudolfa Abla w zamian za pilota Francisa Gary Powersa

Abel wrócił do Związku Radzieckiego, gdzie przeszedł na emeryturę jako szanowany weteran KGB. Zmarł w 1971 r. w Moskwie na raka płuc.
Źródło: Die Welt
Data utworzenia: 22 stycznia 2023 06:36
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciemna strona 500+

Amigoland
Wiem. Wyszli z założenia ze zamiast inwestować w ośrodki badawczo-rozwojowe...Taniej jest ukraść. Sądzę że to po tym jak sami konstruowali czołgi. Masa wydanych pieniędzy, a efekty marne. Chyba puszczałem filmik na ten temat...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciemna strona 500+

Lothar.
Pan Hitler był pierwszy, tylko mu przeszkodzili, zatapiając tą ciężką wodę z Norwegii, to łut szczęścia, niemcy mogli wygrać 2wś.
123