Wybuch wulkanu na Islandii. Jedna z najsilniejszych erupcji. Ciekawe czy niemcy naliczą opłaty klimatyczne >;))

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
5 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Wybuch wulkanu na Islandii. Jedna z najsilniejszych erupcji. Ciekawe czy niemcy naliczą opłaty klimatyczne >;))

Lothar.
Po tygodniach intensywnych trzęsień ziemi w południowo-zachodniej Islandii wybuchł wulkan, wyrzucając lawę i dym na duży obszar. Biuro Meteorologiczne wydało ostrzeżenia dla lokalnej ludności, wcześniej rozpoczęła się ewakuacja.

"Ostrzeżenie: Erupcja rozpoczęła się na północ od Grindavik, niedaleko Hagafell" - podało w poniedziałek w nocy Met Office na swojej stronie internetowej.
Erupcja w pobliżu stolicy Islandii

W rejon zdarzenia wysłano śmigłowiec, który określić ma dokładne miejsce, w którym doszło do wybuchu. Erupcja rozpoczęła się około 22:17 czasu lokalnego po serii małych trzęsień ziemi około 21:00.

 

ZOBACZ: Islandia. Rząd przygotowuje się na wybuch wulkanu. W razie erupcji może użyć... wody

 

Wszystko działo się zaledwie kilka kilometrów od miasta, a pęknięcia w ziemi rozciągały się w kierunku wioski oddalonej o około 40 km na południowy zachód od stolicy Islandii, Reykjaviku.

 

We wtorek mają zebrać się naukowcy, którzy ocenią skalę nocnego wybuchu. Eksperci z biura meteorologicznego podali, że z miejsca pęknięcia wydobywało się od 100 do 200 metrów sześciennych lawy na sekundę, to  kilka razy więcej niż podczas poprzednich erupcji w tym obszarze.

 

Wybuch nie stanowił zagrożenia dla mieszkańców, ponieważ już w zeszłym tygodniu zostali ewakuowani.
Państwo wulkanów

Według naukowców pod tą częścią Islandii rozciąga się tunel magmowy, który ma długość około 10 km. Islandia jest państwem o największej aktywności sejsmicznej w Europie. Na należących do kraju wyspach znajdują się 33 aktywne systemy wulkaniczne.

 

Gdy 11 listopada na półwyspie Reykjanes odnotowano kilkaset wstrząsów, rząd podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców osady rybackiej Grindavik.

 

ZOBACZ: Islandia: 1400 trzęsień w ciągu 24 godzin. Słynna atrakcja zamknięta w obawie przed wybuchem wulkanu

 

W obliczu zagrożenia swoje domy opuścić musiało cztery tysiące osób. Od tego czasu każdy z mieszkańców mógł wrócić do domu jedynie na pięć minut, by zabrać cenny dobytek i zwierzęta.

 

W ostatnich latach w okolicy Reykjanes doszło do kilku erupcji wulkanicznych, ale przede wszystkim na terenach niezamieszkanych przez ludzi. W marcu 2021 r. doszło do spektakularnej erupcji w systemie wulkanicznym Fagradalsfjall.

 

Wtedy lawa tryskała ze szczeliny długości około 700 m. Aktywność wulkaniczna na podwyższonym poziomie utrzymywała się przez kolejne 6 miesięcy, przyciągając licznych turystów. Kolejne erupcje nastąpiły w 2022 r. i lipcu 2023 r.

Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Wybuch wulkanu na Islandii. Jedna z najsilniejszych erupcji. Ciekawe czy niemcy naliczą opłaty klimatyczne >;))

Lothar.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Wybuch wulkanu na Islandii. Jedna z najsilniejszych erupcji. Ciekawe czy niemcy naliczą opłaty klimatyczne >;))

Lothar.

Jeden z najpiękniejszych krajów w Europie wprowadzi podatek turystyczny. Będzie drożej, ale w słusznej sprawie
Mariusz Piotrowski
3 miesiące temu
4647 2
Foto: canadastock / Shutterstock
Władze Islandii planują wkrótce wprowadzić podatek turystyczny. Uzyskane z tego tytułu środki zostaną przeznaczone na ograniczenie wpływu kryzysu klimatycznego na Islandię i promocję strategii zrównoważonego rozwoju w turystyce.

Islandia od kilku lat przeżywa turystyczny boom. Z wyjątkiem okresu pandemii koronawirusa liczba turystów rośnie coraz szybciej, a ten rok zapowiada się rekordowo – Islandię ma odwiedzić grubo powyżej 2 mln zagranicznych turystów. Jednocześnie jednak podróżni odwiedzający krainę wulkanów i rozkoszujący się dziką przyrodą przyczyniają się do kryzysu klimatycznego na Islandii. W związku z tym tamtejsze władze chcą wprowadzić nowy podatek turystyczny, który musieliby płacić wszyscy zagraniczni podróżni przybywający do tego kraju.
Sprawdź najlepsze oferty na wczasy Reklama

    Ayia Napa od 1676 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
    Side od 1396 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
    Alanya od 968 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Chopin)

– W ciągu ostatniej dekady liczba turystów odwiedzających Islandię wzrosła znacząco i to oczywiście negatywnie wpływa na klimat – powiedziała w rozmowie z Bloombergiem Katrin Jakobsdottir, premier Islandii.

Szczegóły nie są na razie znane – nie znamy daty wprowadzenia ani stawki. Jakobsdottir mówi jedynie, że opłata będzie pobierana w formie podatków miejskich w miejscowościach, w których turyści będą nocowali. Jednocześnie zapewnia, że przynajmniej na początku stawki podatku nie będą wysokie.

Turystyka jest ważnym elementem gospodarki Islandii, odpowiada za ok. 6 procent PKB tego kraju. I jak czytamy w Bloombergu, ma mieć kluczowe znaczenie w planie islandzkiego rządu, by do 2040 roku osiągnąć neutralność klimatyczną.

Jakobsdottir tłumaczy, że wpływy z podatku zostaną przeznaczone na promowanie ekologicznych rozwiązań, promujących zrównoważony rozwój.

– Na pewno nie zrobiliśmy jeszcze wystarczająco dużo dla ochrony klimatu . To bardzo ważne, by wszystkie kraje zrozumiały, że muszą walczyć z kryzysem klimatycznym – mówi premier Islandii.

Islandia jest bardzo popularnym kierunkiem dla podróżnych z Polski. Pod względem turystycznym, ale nie tylko: na liczącej 376 tys. mieszkańców Islandii mieszka aż 25 tysięcy Polaków, co oznacza, że jesteśmy największą mniejszością narodową na wyspie. Z Polski na Islandię możemy polecieć Wizz Airem (loty z Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia), a także islandzką linią Play, która realizuje loty z Lotniska Chopina do Keflaviku.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Wybuch wulkanu na Islandii. Jedna z najsilniejszych erupcji. Ciekawe czy niemcy naliczą opłaty klimatyczne >;))

Lothar.
Na Islandii wprowadzono stan wyjątkowy z powodu obaw o erupcję wulkanu Fagradalsfjall. W nocy z piątku na sobotę ewakuowano miasto Grindavik. Taka ewakuacja nie zdarzyła się od 50 lat. Prawdopodobnie mieszkańcy będą musieli poczekać co najmniej kilka tygodni, zanim stanie się jasne, czy powrócą do swoich domów.

Od ubiegłego piątku poziom zachodniej części Grindavik obniżył się o ponad 1 metr i nadal obniża się w tempie około 4 cm dziennie.

BBC powiadomiła, że magma przepływa pod istniejącą od wieków, widoczną na zdjęciach lotniczych szczeliną.

W Grindavik już powstają zabezpieczenia, które mają na celu powstrzymanie wypływu lawy i w konsekwencji uniknięcie zniszczenia budynków i infrastruktury na wyspie. Erupcja wulkanu może spowodować znaczące szkody lokalnej infrastruktury i doprowadzić do uwolnienia toksycznych oparów.

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia znajduje się na terenie znanym z dużej aktywności sejsmicznej. W południowej części kraju położony jest również wulkan Eyjafjallajokull, którego erupcja w 2010 roku zablokowała na kilka dni ruch lotniczy między Europą i Ameryką Północną. (PAP)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Wybuch wulkanu na Islandii. Jedna z najsilniejszych erupcji. Ciekawe czy niemcy naliczą opłaty klimatyczne >;))

Lothar.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.