Komórki prokariotyczne
Google Classroom
Uniwersalne cechy komórek. Właściwości komórek prokariotycznych. Stosunek powierzchni komórki do jej objętości. Tłumaczenie na język polski zrealizowane przez Fundację Edukacja dla Przyszłości dzięki wsparciu Fundacji „HASCO-LEK".
Wprowadzenie
Zatrzymaj się na chwilę i spójrz w lustro. Ile organizmów widzisz? Twoją pierwszą myślą będzie zapewne: jeden! Jednakże, jeśli przyjrzysz się bliżej, na przykład powierzchni swojej skóry lub wnętrzu swojego przewodu pokarmowego, zauważysz, że w rzeczywistości żyjesz w towarzystwie wielu innych organizmów. Właśnie tak! Jesteś domem dla około 100 trylionów komórek bakteryjnych!
Oznacza to, że Twoje ciało jest właściwie ekosystemem. Ale także, że Ty—w pewnej definicji słowa Ty—w rzeczywistości składasz się z obu głównych typów komórek: prokariotycznych i eukariotycznych.
Wszystkie komórki należą do jednej z tych dwóch obszernych kategorii. Tylko jednokomórkowe organizmy z domen Bacteria i Archea klasyfikuje się jako prokariota—pro oznacza przed, zaś karyon oznacza jądro. Zwierzeta, rośliny, grzyby i protista są organizmami eukariotycznymi—eu oznacza prawdziwie—oraz są zbudowane z komórek eukariotycznych. Często jednak—jak w przypadku nas ludzi—istnieją wraz z organizmami prokariotycznymi. [Czy wszystkie prokariota są organizmami jednokomórkowymi?]
Składniki komórek prokariotycznych
Istnieje kilka kluczowych składników, których komórka potrzebuje, aby być komórką, niezależnie od tego czy jest komórką prokariotyczną czy eukariotyczną. Wszystkie komórki zawierają cztery kluczowe elementy:
Błona komórkowa jest zewnętrzną otoczką, która oddziela wnętrze komórki od otaczającego ją środowiska.
Cytoplazma składa się z galaretowatego cytozolu wewnątrz komórki, a także struktur komórkowych w nim zawieszonych. W organizmach eukariotycznych, cytoplazma konkretnie oznacza obszar na zewnątrz jądra komórki, ale wewnątrz błony komórkowej.
DNA jest materiałem genetycznym komórki.
Rybosomy są "molekularnymi maszynami", które syntetyzują białka.
Pomimo tych podobieństw, prokariota i eukariota różnią się pod wieloma ważnymi względami. Prokariota to prosty, jednokomórkowy organizm pozbawiony jądra i organelli otoczonych błoną. Na temat jądra komórkowego i organelli porozmawiamy w następnym artykule dotyczącym komórek eukariotycznych, ale na razie należy pamiętać, że komórki prokariotyczne nie są podzielone wewnątrz przez ściany błony, ale posiadają jedną otwartą przestrzeń.
Większość prokariotycznego
DNA
DNAstart text, D, N, A, end text znajduje się w centralnym regionie komórki zwanym nukleoidem i zazwyczaj składa się z pojedynczej dużej pętli zwanej chromosomem kolistym. Nukleoid i niektóre inne często spotykane cechy prokariota są pokazane na poniższym schemacie przekroju bakterii o kształcie pałeczki.
Druga tura bez Bonżura...