Nie wiadomo, czy śmiać się z tego, czy pukać w głowę. Niestety, ale tego typu zasłanianie może skłonić przestępców do napadów, chociażby na banki. Kiedyś nie do pomyślenia, by np. w kominiarce wejść, a teraz? Nikogo to nie zdziwi.
Należałoby sie najpierw zastanowić kto tu jest przestępcą w tym systemie???? Dlatego właśnie podobał mi się "Dom z papieru" Co mówi Profesor?
„Jesteśmy ruchem oporu” - mówi Profesor, gdy wino zostaje już nalane. Chwilę później głos z offu, należący do Tokio, podkreśla, że życie Profesora należało do jednej idei: oporu właśnie, gdyż jego dziadek dołączył do partyzantów, aby walczyć z faszyzmem we Włoszech.
Przypomnijmy, że „Bella Ciao” to właśnie pieśń włoskich partyzantów antyfaszystowskich i śpiewana jest w zasadzie do dzisiaj, a na usta biorą ją wszyscy ci, którzy walczą z jakimś opresyjnym systemem, wrogiem. Wymowa pieśni jest wolnościowa, a mimo tego, że tekst opowiada o śmierci, to jej rytm i sposób, w jaki jest śpiewana, jest pogodny.
I co mówi jeszcze profesor,a co dla nas najważniejsze i o czym my juz doskonale wiemy:
„W 2011 roku Europejski Bank Centralny” - mówi Profesor - „wyprodukował 171 miliardów euro. Znikąd. Tak jak my, tylko więcej. (…) Wiesz, gdzie trafiły te pieniądze? Do banków. Prosto z mennicy, do kieszeni banków. Czy ktoś mówi, że Bank Hiszpanii to złodziej?”.
Następnie Profesor bierze do rąk banknot o nominale 50 euro, drze go na skrawki i dodaje, że to tylko papier. Bohater pije w ten sposób do umownej wartości pieniądza, a także do całego systemu bankowego, uznając, że skoro państwo jest w stanie dodrukowywać pieniądze, by wspierać banki, to dlaczego nie może tego zrobić grupa wyrzutków społecznych, złodziei, ludzi z czarną przeszłością
Mnie nie tylko dlatego i wciąż czekam na ciąg dalszy ;)
Oczywiście masz rację co do banków, niemniej chodziło mi również, by zaznaczyć, iż takie zakrywanie (szczególnie twarzy) tworzy okazję dla wszelkiego rodzaju bandyctwa,