Amerykanie przybyli bronić Izrael, a nie mordować Palestyńczyków...Muszą się także liczyć ze społecznością arabską w Stanach. Nie chcą mieć żadnych zamachów...Czy rozruchów...
Delian Dobrew oznajmił, że konsorcjum spółek Total i OMV, które od lat prowadzi działalność na wodach Morza Czarnego należących do Bułgarii, odkryło złoża, które pozwolą na wydobycie do 13 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
Wcześniej o podobnych odkryciach informowały Turcja oraz Rumunia. Co więcej, władze w Bukareszcie w zeszłym roku przystąpiły do wydobycia surowca na przemysłową skalę. To samo planuje zrobić Bułgaria.
Szansa dla Bułgarii na zwiększony eksport surowca
Roczne zużycie gazu ziemnego przez Bułgarię wynosi obecnie około 2,5-3 mld metrów sześciennych. Tak duży wzrost wydobycia surowca pozwoliłby również zwiększyć eksport na rynki zagraniczne – podkreślił przewodniczący parlamentarnej komisji energetyki, a jednocześnie były minister energetyki.
Zobacz także:
Historyczna dostawa LNG. Drugi gazowiec Orlenu przypłynął do Świnoujścia
"Wolumen wydobywanego gazu przekraczałby pięciokrotnie wielkość naszej konsumpcji. Innymi słowy, możemy stać się dużym europejskim eksporterem gazu" – stwierdził Dobrew.
W ocenie polityka, Bułgaria powinna wykupić 35 proc. udziałów Total i OMV. Pozwoliłoby to krajowi podwoić zyski z wydobycia gazu, dlatego realizacja tej inwestycji jest najważniejszym zadaniem parlamentu w nadchodzących tygodniach.
To wszystko bajki Wojtek. Sądzę że USA jak i Rosja już od co najmniej 20 lat, mają przeskanowaną całą Ziemię z kosmosu. Nie na darmo Rosja rozbudowuje bazy wojskowe w Arktyce...
A pamiętasz jak mówili że ropa się kończy, Andrzeju. Okłamywali nas?
McFadden przytacza badania, z których wynika, że przy obecnym zużyciu ropy wydobywanie jej może przestać się opłacać już za 47 lat. W przypadku gazu i węgla jest to odpowiednio 53 i 114 lat. W obliczu tych danych badacz zwraca uwagę na to, że najbliższe lata mogą być kluczowe, jeśli chodzi o rozwój technologii pozyskiwania paliw kopalnych. Może się też okazać, że odkryjemy nowe złoża ropy, dzięki rozwinięciu obecnej technologii.
Co ciekawe, McFadden zwraca uwagę, że fizyczne "skończenie się" zasobów nie musi oznaczać faktycznego końca korzystania z ropy naftowej. Jego zdaniem możliwe będzie pozyskiwanie paliwa z plastikowych toreb. Oczywiście warunkiem będzie opracowanie odpowiedniej technologii, która będzie niedroga i korzystna dla środowiska.
Swoje tezy Christopher McFadden opisał na łamach serwisu Interesting Engineering.