Pozytywny dobór naturalny >;))

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
1 wiadomość Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Pozytywny dobór naturalny >;))

Lothar.
Poprzez kłopoty to w pokrętny sposób mamy szczęście :) że podlegamy pozytywnemu doborowi naturalnemu. Kto jest bystry i pracowity, to tak czy owak sobie radzi. Czytam o długowieczności i okazuje się że tam gdzie jest trudno to ludzie się nie degenerują i potrafią żyć długo >;PP

Kto żyje na Syberii?

Kto żyje na Syberii? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Osoby zamieszkujące Syberię to około 40 mln ludzi, z czego 10 proc. stanowią jej rdzenni mieszkańcy. Wśród rdzennych ludów na Syberii można wyróżnić 6 głównych grup.

Pierwsza z nich to grupa ugrofińska, czyli np. Mansowie. Mieszkają w zachodniej Syberii i posługują się językiem mansyjskim. Kolejna jest grupa samojedzka, czyli np. Nieńcy. To grupa koczownicza, która dawniej hodowała renifery. Grupa turkijska, do której należą np. Jakuci, mieszka w Republice Sacha ze stolicą w Jakucku. Jakuci porozumiewają się przy pomocy języka jakuckiego, a także rosyjskiego. Grupa mongolska, a wśród nich np. Buriaci, mieszka w autonomicznej Republice Buriacji w rejonie Syberii Wschodniej. Stanowi ona jeden z największych ośrodków buddyzmu w Rosji. Kolejna jest grupa tungusko-mandżurska, w tym np. Ewenkowie. Ewenków cechuje zbieracko-koczowniczy charakter. Ostatnia jest grupa paleoazjatycka, a wśród niej np. Czukcze. Można ich spotkać głównie na Półwyspie Czukockim, a ich językiem jest czukocki.
Gdzie na Syberii jest najzimniej?

Choć cała Syberia słynie z wyjątkowo mroźnych zim, istnieje miejsce, w którym odnajdą się tylko odważni. Najzimniejsze miejsce na Syberii to region Jakucja oraz mieszcząca się w niej wioska Ojmiakon. W grudniu i styczniu słupki rtęci pokazują tu około -40°C, ale to nie rekord. Największy mróz odnotowano tu w styczniu 1926 r. Temperatura wyniosła wówczas… 71,2°C poniżej zera!

Jak widać, zima na Syberii potrafi dostarczyć ekstremalnych wrażeń. Ojmiakon to zresztą najzimniejsze miejsce na całym świecie. Europejczykom trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w tak niskiej temperaturze. Gdy termometry notują około 60°C na minusie, siatkówka oka zaczyna boleć, łzy zamarzają na policzkach, a oblizanie warg kończy się natychmiastowym pękaniem ich i krwawieniem.
1280px-Oymyakon_-_190228_DSC_5642
Ojmiakon to najzimniejsza wioska na Syberii /fot. autor: Ilya Varlamov, licencja: CC BY-SA 4.0


Co ważne, silny wiatr potęguje chłód i temperatura odczuwalna może sięgnąć nawet 100°C na minusie. Taki stan ma też swoje pozytywy – ludzie nie potrzebują lodówek, bo żywność wystarczy wystawić za okno. Mieszkańcy Ojmiakon uważani są za jednych z najzdrowszych ludzi na świecie. Dożywają stu lat, mimo że na miejscu nie są dostępne owoce i warzywa. Mają za to pod dostatkiem ryb pełnych kwasów tłuszczowych omega-3. Na długowieczność wpływają też aktywny tryb życia oraz czysta woda i powietrze.

Przeczytaj również: Samosioły, stopa słonia i chwytak. Czy znałeś te fakty o Czarnobylu?
Jak wygląda życie na Syberii?

Życie na Syberii nie należy do najłatwiejszych, a mimo to wielu jej mieszkańców nie wyobraża sobie mieszkać w innym miejscu. Osoby zamieszkujące mroźną krainę, żyją w niewielkich miejscowościach, często bez dostępu do bieżącej wody czy prądu. Może doskwierać im samotność, ponieważ wielu z nich nie ma wokół siebie żadnych sąsiadów. Nic dziwnego, że życie na Syberii bywa też nazywane walką o przetrwanie.

Jak przetrwać na Syberii? Przede wszystkim trzeba liczyć na siebie, a także zdać się na swoją pracowitość i pomysłowość w kwestii nietypowych rozwiązań. Najlepiej też przygotować się na codzienne nieprzewidziane sytuacje. Wiele osób nie wytrzymuje jednak trudnych warunków i opuszcza Syberię w poszukiwaniu łatwiejszego życia.
111642085_s
Miasto Nowosybirsk na Syberii /123RF/PICSEL


Ci, którzy zostają, muszą przygotować się na trudne warunki i wykonywanie czynności nieznanych w krajach rozwiniętych. Przy braku bieżącej wody należy zadbać o jej dostarczenie, a brak elektryczności wyklucza użycie nowoczesnych urządzeń. Przemieszczanie odbywa się często przy użyciu własnoręcznie wykonanych drewnianych sanek, tak również przewozi się drzewo na opał. Drewno zbiera się samodzielnie w pobliskich lasach i służy ono do ogrzewania, budowania domów i ręcznego wytwarzania narzędzi.
Ciekawostki o Syberii

To, co najbardziej interesujące w najzimniejszej krainie, to ciekawostki o Syberii. Wiele osób chce wiedzieć, jak wygląda lato na Syberii, z czego słynie ten teren i z czego żyją mieszkający tam ludzie.

Syberia zajmuje powierzchnię 13 mln km2. To trzy czwarte całej Rosji i 50-krotnie większe terytorium niż Wielka Brytania. Sławna sieć kolejowa, czyli kolej transsyberyjska, łączy Moskwę z Władywostokiem i ma niemal 10 tys. km. Przecina osiem stref czasowych i słynie z nieziemskich widoków.
142209857_s
Latem na Syberii wcale nie jest zimno - temperatury sięgają nawet 35°C /123RF/PICSEL


Zastanawiasz się, jak wygląda lato na Syberii? Jest zaskakująco ciepłe, nawet gorące. W niektórych częściach Syberii Zachodniej termometry mogą wskazać nawet 35°C. Tymczasem zimą zaskakują nie tylko rekordowo niskie temperatury, ale i wielkie płatki śniegu. Jak dotąd największy płatek śniegu, jaki odnaleziono, miał średnicę ponad 30 cm.

To, z czego słynie Syberia, to również największe jezioro świata, czyli Bajkał. Jego długość to 600 km, szerokość 110 km, a głębokość ponad 1600 m. To największe jezioro słodkowodne na świecie w całości otoczone przez góry. Jezioro Bajkał zamarza każdego roku, a pokrywa lodowa ma nawet 2 m grubości. W Bajkale żyją niespotykane w innych miejscach rośliny, ryby oraz zwierzęta, w tym ryby omul i foki słodkowodne nerpa. To jedyne miejsce na świecie, w którym można spotkać te unikalne gatunki.