Ofensywa WHO?

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
3 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Ofensywa WHO?

Lothar.
Meksykanin zakażony ptasią grypą nie żyje. Co radzi WHO?

Autor : Anna Jackowska

2024-06-06 11:01

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że odnotowano pierwszy na świecie potwierdzony laboratoryjnie przypadek zakażenia u człowieka wirusem ptasiej grypy A(H5N2). Zakażony 59-letni Meksykanin cierpiał na wiele schorzeń. Mimo braku kontaktu z ptakami czy innymi zwierzętami, zmarł na skutek zakażenia 24 kwietnia. Dochodzenie, prowadzone przez władze Meksyku w celu ustalenia prawdopodobnego źródła zakażenia, trwa. Ostatnio w Meksyku wykryto wirus grypy A(H5N2) u drobiu.

Zawsze, gdy wirusy ptasiej grypy krążą wśród drobiu, istnieje ryzyko infekcji u ludzi w wyniku narażenia na zakażony drób lub skażone środowisko. Wcześniej zgłaszano przypadki zakażenia u ludzi innymi podtypami wirusa H5, w tym wirusami A(H5N1), A(H5N6) i A(H5N8). Dostępne dowody epidemiologiczne i wirusologiczne sugerują, że wirusy A(H5) pochodzące z poprzednich wydarzeń nie nabyły zdolności do przenoszenia się między ludźmi, dlatego obecne prawdopodobieństwo trwałego rozprzestrzeniania się z człowieka na człowieka jest niskie. Według dostępnych informacji nie wykryto dalszych przypadków zakażenia u ludzi A(H5N2) związanych z pacjentem z Meksyku.
Jakie są objawy zakażenia ptasią grypą?

Zakażenia wirusem ptasiej grypy u ludzi mogą powodować łagodne do ciężkich zakażenia górnych dróg oddechowych i mogą być śmiertelne. Zgłaszano także zapalenie spojówek, objawy żołądkowo-jelitowe, zapalenie mózgu i encefalopatię. Nie ma specyficznych szczepionek zapobiegających zakażeniu wirusem grypy A(H5) u ludzi. W celu przygotowania się na pandemię opracowano potencjalne szczepionki zapobiegające zakażeniu A(H5) u ludzi. Na podstawie dostępnych informacji WHO ocenia obecne ryzyko, jakie stwarza dla populacji ogólnej ten wirus, jako niskie. Jednak ze względu na stale ewoluujący charakter wirusów grypy WHO w dalszym ciągu podkreśla znaczenie globalnego nadzoru w celu wykrywania i monitorowania zmian wirusologicznych, epidemiologicznych i klinicznych związanych z pojawiającymi się lub krążącymi wirusami grypy, które mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt.

Przypominamy także:

Polak szefem ds. naukowych w ECDC. Mówi nam, czym się zajmie
Co robić w przypadku zakażenia?

W przypadku narażenia człowieka na znane ognisko wirusa grypy A u drobiu domowego, dzikiego ptactwa lub innych zwierząt lub w przypadku zidentyfikowania przypadku zakażenia człowieka takim wirusem, konieczny staje się wzmocniony nadzór nad potencjalnie narażonymi populacjami ludzkimi.

W przypadku potwierdzonego lub podejrzewanego zakażenia człowieka spowodowanego nowym wirusem grypy A o potencjale pandemicznym, w tym wirusem grypy ptaków, dokładne badanie epidemiologiczne (nawet w oczekiwaniu na potwierdzające wyniki badań laboratoryjnych) dotyczące historii narażenia na zwierzęta i/lub podróże należy podjąć wraz ze śledzeniem kontaktów. Dochodzenie epidemiologiczne powinno obejmować wczesną identyfikację nietypowych zdarzeń, które mogą sygnalizować przenoszenie nowego wirusa z osoby na osobę. Próbki kliniczne pobrane od podejrzanych przypadków u ludzi należy zbadać i przesłać do Centrum Współpracy WHO w celu dalszej oceny.
Wirus ptasiej grypy a podróże

Podróżujący do krajów, w których występują ogniska grypy zwierzęcej, powinni unikać gospodarstw rolnych, kontaktu ze zwierzętami na targowiskach żywych zwierząt, wchodzenia na obszary, w których zwierzęta mogą być poddane ubojowi lub kontaktu z powierzchniami, które mogły zostać skażone odchodami zwierzęcymi. Podróżujący powinni również często myć ręce wodą z mydłem. Podróżni powinni przestrzegać dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa żywności i higieny żywności. Jeżeli zarażone osoby z dotkniętych obszarów podróżują za granicę, ich infekcja może zostać wykryta w innym kraju podczas podróży lub po przybyciu. W takim przypadku dalsze rozprzestrzenianie się na poziomie społeczności uważa się za mało prawdopodobne, ponieważ wirus ten nie nabył zdolności łatwego przenoszenia się między ludźmi.

Wszystkie zakażenia człowieka spowodowane nowym podtypem wirusa grypy A podlegają obowiązkowi zgłaszania na mocy IHR, a kraje człownkowskie mają obowiązek natychmiastowego powiadamiania WHO o wszelkich potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach niedawnego zakażenia człowieka spowodowanego wirusem grypy A, które może potencjalnie wywołać wywołać pandemię.

WHO nie zaleca specjalnych kontroli podróżnych w punktach wjazdu ani ograniczeń związanych z obecną sytuacją wirusów grypy na styku człowiek-zwierzę.
Meksykański pacjent z ptasią grypą

Meksykańskie władze przekazały informację o śmierci pacjenta do WHO 23 maja. - To pierwszy potwierdzony laboratoryjnie przypadek zakażenia człowieka wirusem grypy A(H5N2) na świecie i pierwsza infekcja wirusem typu H5 u człowieka zgłoszona w Meksyku - podkreślono w komunikacie.

Zakażony mężczyzna miał wiele schorzeń współistniejących i już trzy tygodnie przed wystąpieniem ostrych objawów zakażenia ptasią grypą leżał w łóżku. 17 kwietnia pojawiła się u niego gorączka, kłopoty z oddychaniem, rozwolnienie i mdłości. 24 kwietnia zgłosił się do lekarza i został przyjęty do szpitala w stolicy kraju. Tego samego dnia zmarł, a badania wykazały, że był zakażony wirusem H5N2.

Źródło: WHO

Polecamy także:

Szczepienia dla dorosłych: konieczna likwidacja barier

KE, WHO Europa i UNICEF: nie ma zdrowia publicznego bez szczepień
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ofensywa WHO?

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ofensywa WHO?

Lothar.
Dobrze mówisz >;)

Zakażony 59-letni Meksykanin cierpiał na wiele schorzeń.