I synowie izraela 40 lat jedli mannę >;) To algi? >;)

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
3 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

I synowie izraela 40 lat jedli mannę >;) To algi? >;)

Lothar.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: I synowie izraela 40 lat jedli mannę >;) To algi? >;)

Lothar.
Algi, inaczej zwane glonami, są to samożywne organizmy o beztkankowej budowie, występujące głównie w środowiskach wodnych lub lądowych o wysokiej wilgotności. Posiadają niby-korzenie, którymi są przytwierdzone do podłoża oraz niby-łodygi i niby-liście pozwalające na pochłanianie wody i składników odżywczych. Wielkość glonów jest bardzo zróżnicowana i waha się od kilku milimetrów do nawet kilku metrów.
Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!
Algi morskie – wartości odżywcze

Algi morskie posiadają wyjątkowo bogaty skład. W większości, bo aż w 85%, składają się z wody. Uwagę przykuwa duża zawartość białka, będącego źródłem aminokwasów egzogennych, które musimy dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ nasz organizm nie syntezuje ich samodzielnie. Mowa o takich aminokwasach jak: alanina, asparagina, glicyna, lizyna, seryna, izoleucyna, leucyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan i walina. Spożywanie glonów jest zatem szczególnie zalecane osobom stosującym dietę wegańską lub dietę wegetariańską, narażonym na niedobór tych aminokwasów.

Algi są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym kwasu eikozapentaenowego (EPA), kwasu arachidonowego i rzadziej spotykanego kwasu γ-linolenowego (GLA).
Algi morskie – witaminy, minerały i substancje bioaktywne

Algi morskie są bogate w witaminy, głównie witaminy C, D, E, witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12) oraz karotenoidy stanowiące prowitaminę witaminy A. Wśród składników mineralnych obecnych w algach morskich należy wskazać:

    cynk,
    jod,
    wapń,
    magnez,
    żelazo,
    miedź,
    brom,
    mangan.

Glony są również wspaniałym źródłem polifenoli, oraz naturalnych barwników m.in. chlorofilu, fikocyjanobiliny i fikocyjaniny, wykazujących korzystny wpływ na nasz organizm.
Czy algi morskie są zdrowe?

Bogactwo składników odżywczych znajdujących się w algach przekłada się na ich właściwości prozdrowotne. Algi morskie są określane mianem superfoods. Z powodzeniem mogą być stosowane jako element diety wspomagającej prawidłowe funkcjonowanie organizmu dla osób zdrowych oraz jako składnik przyczyniający się do uzupełniania niedoborów ważnych składników i poprawy stanu zdrowia.

Oto niektóre właściwości prozdrowotne alg:

    Algi morskie wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Z tego względu warto je stosować wspomagająco przy różnego rodzaju infekcjach, do łagodzenia stanów zapalnych i obniżania wysokiej temperatury.
    Składniki zawarte w glonach mają właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że neutralizują wolne rodnik tlenowe, odpowiedzialne za przyspieszenie procesów starzenia oraz rozwój wielu chorób. Algi morskie stosowane są wspomagająco w leczeniu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, łuszczycy, chorób reumatycznych czy osteoporozy.
    Zjadanie alg lub przyjmowanie preparatów zawierające algi jest korzystne dla naszego mózgu. Glony wspomagają pamięć i koncentrację, a nawet łagodzą stany lękowe.
    Algi wspierają trawienie oraz działają osłonowo na błonę śluzową żołądka, dlatego mogą być stosowane przez osoby z zaburzeniami w obrębie przewodu pokarmowego.
    Osoby cierpiące na alergie także będą czerpać korzyści ze spożycia glonów. Zawierają one związki o właściwościach antyalergicznych i dzięki temu zmniejszają symptomy uczulenia.

Algi morskie a nowotwory

Algi morskie zawierają cenne substancje biologicznie czynne, obniżające ryzyko rozwoju nowotworów. Przyczyniają się do apoptozy, czyli programowanej śmierci komórek. Jest to działanie organizmu, w wyniku którego unicestwiane są nieprawidłowe komórki naszego ciała (np. uszkodzone, zmutowane). Glony zatrzymują cykl komórkowy komórek nowotworowych, hamują ich podział oraz angiogenezę, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, co spowalnia rozwój nowotworów. Fikocyjany zawarte w algach uszkadzają błonę komórkową komórek guza, co w efekcie prowadzi do ich zniszczenia.

Badania potwierdzają, że przyjmowanie glonów wspomaga zapobieganie i leczenie raka żołądka, piersi, trzustki, wątroby, prostaty, szyjki macicy oraz białaczki.
Algi morskie w jadłospisie

Ogromna ilość gatunków glonów może nie być ułatwieniem przy wprowadzeniu alg do diety. Różne rodzaje alg będą zawierały trochę inną kompozycję składników odżywczych, dlatego warto dobrać te najbardziej odpowiadające naszym potrzebom. Obecnie najpopularniejsze są następujące algi: spirulina, chlorella, nori, kombu i wakame.

    Spirulina stanowi bogate źródło białka, witaminy B12 i żelaza, dlatego wskazana jest szczególnie dla osób niespożywających mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Ponadto spirulina wzmacnia odporność, wspomaga odchudzanie i łagodzi problemy skórne.
    Chlorella obfituje w chlorofil oraz karotenoidy posiadające właściwości antyoksydacyjne. Poprzez działanie immunostymulujące walczy z różnego rodzaju infekcjami. Chlorella wpływa pozytywnie na poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i nowotworów.
    Glony nori zawierają sporą dawkę witaminy C, karotenoidów i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wspomagają leczenie infekcji w obrębie dróg oddechowych. Nori można wykorzystać w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz w profilaktyce chorób wątroby i nowotworów.
    Kombu, dzięki zawartej fukoksantynie, uważane jest za produkt wspomagający utratę masy ciała. Składnik ten zwiększa aktywności enzymów mitochondrialnych komórek tkanki tłuszczowej, co skutkuje nasileniem utlenienia kwasów tłuszczowych. Stosowanie kombu zmniejsza ryzyko nowotworów, cukrzycy, chorób wątroby oraz nadciśnienia tętniczego.
    Wakame jest glonem hamującym rozwój infekcji wirusowych, w tym wirusa HSV-1. Algi te wpływają także pozytywnie na leczenie choroby Alzheimera. Dodatkowo glony wspomagają oczyszczanie organizmu, regulują gospodarkę wodno-elektrolitową oraz przyspieszają przemianę materii.

Stosowanie alg morskich do przygotowywania potraw lub jako suplement pozwala na wzbogacenie diety w cenne składniki odżywcze. Kombu, nori i wakame można w kupić w Polsce w formie suszonych liści, natomiast spirulina i chlorella najczęściej występuje w postaci sproszkowanej.
Algi a kosmetyki

Glony można z powodzeniem wykorzystywać również w kosmetologii. Kosmetyki zawierające w swoim składzie algi morskie wpływają na usprawnienie procesów regeneracji naskórka, wspomagają leczenie blizn. Substancje zawarte w algach działają na skórę nawilżająco, normalizują pracę gruczołów łojowych oraz stymulują mikrokrążenie skóry. Kwasy tłuszczowe zawarte w algach działają ochronnie na nasz naskórek. Wszystko to przyczynia się do utrzymania pięknej, jędrnej i młodej skóry.

Autor artykułu: tech. farmaceutyczny Katarzyna Talpa
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: I synowie izraela 40 lat jedli mannę >;) To algi? >;)

Lothar.
Manna (hebr: מן) – nazwa określająca pokarm, którym według Księgi Wyjścia (Wj) i Księgi Liczb (Lb) żywili się Izraelici na pustyni w czasie ich wędrówki do Ziemi Obiecanej[1].
Okoliczności

Bóg Jahwe, słysząc narzekania Izraelitów na dręczący ich głód, w drugiej połowie drugiego miesiąca po wyjściu Izraelitów z Egiptu, na pustkowiu Sin, zesłał im pokarm: pojawiające się w cudowny sposób o zmierzchu przepiórki, a rano – mannę.

Bóg postawił jednak Izraelitom warunek – nie mogli oni pozostawiać zebranej manny na później, gdyż gniła ona i pojawiały się w niej robaki. W szóstym dniu mieli jednak zebrać podwójną porcję, która miała im wystarczyć także na kolejny dzień (szabat) i wówczas nie psuła się. Mężczyzna będący głową rodziny sam zbierał lub nadzorował jej zbieranie dla całej rodziny. Zawsze zbierano 1 omer (2,2 l) na osobę (Wj 16, 16-18). Bóg zsyłał mannę przez kolejnych 40 lat, aż do momentu dojścia Izraelitów do Kanaan.

Według Biblii słowo manna pochodzi od pytania w języku hebrajskim man hu (co to jest?), które mieli zadawać Izraelici, gdy po raz pierwszy zobaczyli mannę[2].
Właściwości manny

Manna ta miała następujące cechy:

    była ziarnista niby szron, drobna, i zbierano ją z ziemi (Wj 16,4),
    była biała (Wj 16,31),
    była podobna do nasion kolendry (Lb 11,7),
    była słodka (Wj 16,31),
    była trudna do przechowywania (Wj 16,20),
    na słońcu topiła się (Wj 16,21),
    można ją było tłuc w moździerzu i mleć w młynkach (Lb 11,8)[1].

Próby naukowego wyjaśnienia

N.H. Moldenke, A.L. Moldenke, botanicy zajmujący się roślinami biblijnymi w 1952 r. opublikowali dzieło „Plants of the Bible”, w którym podają, że biblijną manną była wydzielina krzewów tamaryszkowych należących do gatunku Tamarix mannifera, który rośnie na pustyniach półwyspu Synaj, Palestyny, Jordanii i północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Wydzielinę tę wytwarza tamaryszek w miejscach nakłutych przez pasożytujące na nim owady Coccus manniparus. Wydzielina jest podobna do miodu, a w zetknięciu z powietrzem szybko twardnieje i opada na ziemię jako białe grudki. Beduini do dzisiaj zbierają ją w celach spożywczych, traktując ją jako przysmak. Autorzy ci wyjaśniają także dlaczego manna znikła, gdy Żydzi przeszli przez Jordan – bo panują tu inne warunki klimatyczne i nie występują owady Coccus manniparus[1].

Inne zdanie mają J. Maillat i S. Maillat, którzy również są botanikami zajmującymi się roślinami biblijnymi. Uważają oni, że biblijną manną może być ochradenus jagodowy (Ochradenus baccata). Jego owoce bowiem są białe, drobne, po dojrzeniu opadają na piasek, gdzie gromadzą się w zagłębieniach piasku pod krzewami. Wysychając od słońca stają się jasnobrunatne ("topią się") i stają się podobne do nasion kolendry siewnej. Można je tłuc w moździerzu czy mleć w młynku. Owoce ochradenusa jagodowego najlepiej spełniają warunki biblijnej manny, ponadto roślina ta licznie występuje na Pustyni Judzkiej, pustyniach Moabu i Edomu, pustyni Negew, wokół Morza Martwego w dolnej części doliny Jordanu, dolinie Arawa (szczególnie w wadi, czyli korytach dawnych rzek)[1].

    Biblizmy manna z nieba – nieoczekiwany dar, zysk, ratunek z trudnej sytuacji

Przypisy

Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.

    Poznać Boga - biblia.wiara.pl, biblia.wiara.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).

Linki zewnętrzne
        Zobacz kolekcję cytatów Biblijna manna w Wikicytatach

    Wydarzenia związane z pobytem Izraelitów na pustyni
    Manna
    Księga Wyjścia, rozdział 16 Przepiórki i manna