Herb Nowego Targu >;)) Czyli menczennica górą :)

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
5 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Herb Nowego Targu >;)) Czyli menczennica górą :)

Lothar.




erb Nowego Targu – jeden z symboli miasta Nowy Targ w postaci herbu[1].
Wygląd i symbolika

Herb przedstawia na niebieskiej tarczy św. Katarzynę Aleksandryjską w białej sukni przepasanej czerwonym pasem i przyodzianej w płaszcz barwy purpurowej (czerwonej) trzymającej w prawej ręce miecz skierowany w dół o ostrzu barwy srebrnej (białej) i rękojeści barwy złotej (żółtej) a w lewej ręce palmę barwy zielonej, aureola świętości i korona trzypałkowa barwy złotej (żółtej) część (3/4) koła barwy złotej.

    miecz i palma symbolizują śmierć męczeńską i sławę męczeństwa
    pasek przy sukience – czystość i wstrzemięźliwość
    korona na głowie – oznaczała nagrodę i dostojność oraz majestat królewski
    aureola świętości – uznana przez Kościół chrześcijański za świętą męczennicę
    koło – wytrwałość i wieczność

Historia

Wyobrażeniem świętej Katarzyny władze Nowego Targu pieczętują się od XV wieku. Herb został przyjęty 29 kwietnia 1991 r. uchwałą Rady Miasta Nowego Targu.[potrzebny przypis]
Przypisy

OBWIESZCZENIE NR 5/2019 RADY MIASTA NOWY TARG z dnia 7 października 2019 r. w sprawie: ogłoszenia tekstu jednolitego Statutu Miasta Nowy Targ.. nowytarg.pl. [dostęp 2020-10-15]

Katarzyna Aleksandryjska (łac. Catharina Alexandrina; zm. ok. 307–312[1][2]) – męczennica chrześcijańska, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jedna z najpopularniejszych świętych katolickich[3], chociaż współcześnie kwestionuje się jej autentyczność[4][5][6].
Spis treści

    1 Żywot
    2 Historyczność
    3 Kult
        3.1 Patronat
        3.2 Dzień obchodów
        3.3 Atrybuty
        3.4 Ikonografia
    4 W heraldyce
        4.1 Święta Katarzyna z Aleksandrii w heraldyce polskiej
        4.2 Święta Katarzyna Aleksandryjska w heraldyce europejskiej
        4.3 Herby odwołujące się do osoby św. Katarzyny poprzez jej atrybuty
    5 Zobacz też
    6 Uwagi
    7 Przypisy
    8 Bibliografia

Żywot
Dyskusja Katarzyny z pięćdziesięcioma uczonymi
Męczeństwo świętej Katarzyny

Według legendy urodziła się w Aleksandrii w Egipcie i była córką „króla” Kustosa. Według tradycji chrześcijańskiej była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan i postępowanie cesarza Maksencjusza[3]. Wyrok śmierci zapadł jakoby po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy cesarz skazał Katarzynę na śmierć; odstąpiono od łamania kołem po zniszczeniu narzędzia tortur przez anioła, wyrok wykonano przez ścięcie.
Historyczność

Współcześni autorzy podważają jej istnienie, uznając, że prawdopodobnie za podstawę legendy o Katarzynie Aleksandryjskiej posłużył życiorys Hypatii z Aleksandrii[4][5].

    Pewne powiązania z Hypatią ma natomiast najbardziej chyba lubiana i znana święta i męczennica aleksandryjska – Katarzyna. Jak twierdzą badacze legendy Katarzyny, w jej hagiograficznym wizerunku, kształtowanym od około VIII wieku, znajdują się motywy zaczerpnięte z biografii Hypatii. W nieznanej na Zachodzie książce poświęconej Hypatii B.A. Myrsilidesa znajdujemy niezwykle ciekawą wiadomość potwierdzającą... poglądy uczonych na temat związku legendy św. Katarzyny z historycznymi losami Hypatii. Pisze on, że w Azji Mniejszej, koło miasta Laodycea, w dolinie rzeki Pyramos, niedaleko dzisiejszego Denizli znajdował się kościół ku czci filozofki Hypatii alias św. Katarzyny. Myrsilides wspomina o tym, że znalazłszy się w Denizli został zaproszony przez starszyznę gminy do ruin kościoła na obrządek religijny poświęcony "św. Hypatii-Katarzynie". W ruinach kościoła widział też zatartą w wielu miejscach inskrypcję wspominającą fundację kościoła ku czci i pamięci Hypatii (alias Katarzyny lub noszącej drugie imię Katarzyna!).

    Możemy wiec zapytać, czy legenda św. Katarzyny nie stanowi czegoś w rodzaju chrześcijańskiej ekspiacji za niezasłużoną śmierć Hypatii oddając pod imieniem i doświadczeniami losu uczonej Katarzyny hołd jej duchowym zaletom, wiedzy i moralnej godności?

Maria Dzielska, Hypatia z Aleksandrii, Kraków 2010, s. 26.

Euzebiusz z Cezarei w Historii Kościelnej wspomina o pewnej chrześcijance z Aleksandrii, która przeciwstawiła się cesarzowi Maksymianowi w 307 roku, lecz nie została ona skazana na śmierć, lecz na banicję i konfiskatę mienia[4].
Kult
Tradycyjne przedstawienie świętej Katarzyny z kołem
Rzeźba z XVI w. znajdująca się na Zamku w Lidzbarku Warmińskim

Kult świętej rozwinął się zarówno w Kościele zachodnim, jak i w prawosławiu. W Polsce wystawiono ku jej czci ponad 170 budowli sakralnych; w 1571 w Braniewie Regina Protmann założyła zgromadzenie zakonne katarzynek. Kilkadziesiąt miejscowości polskich wywodzi swoją nazwę od imienia Katarzyny, postać świętej znajduje się w herbach Działdowa, Tyczyna, Nowego Targu i Dzierzgonia. Męczeństwo świętej stało się także tematem malarskim, m.in. dzieł Rafaela, Caravaggio i Hansa Memlinga.

Na szczycie Góry Świętej Katarzyny na Synaju znajduje się niewielka kaplica św. Katarzyny, gdzie według tradycji ciało 18-letniej świętej Katarzyny zostało umieszczone przez aniołów na najwyższym szczycie. W X w. zostało przeniesione przez mnichów-pustelników na dół góry i umieszczone w złotej trumnie w wybudowanym klasztorze św. Katarzyny. Od tego czasu szczyt nazwany został na jej cześć, a miejsce to zaczęto łączyć z jej kultem.
Patronat

Patronka zakonu katarzynek, Nowego Targu, Bytowa, Dzierzgonia, Działdowa, wyspy Cypr, nauki, paryskiej Sorbony, uniwersytetów, filozofów, filozofów chrześcijańskich, teologów, uczonych, nauczycieli, uczniów, studentek, dziewic, żon, mówców, adwokatów, notariuszy, bractw literackich, literatów, bibliotekarzy, drukarzy, zecerów, żeglarzy, woźniców, przewoźników, polskich kolejarzy, kołodziejów, garncarzy, garbarzy, młynarzy, piekarzy, prządek, szwaczek, krawcowych, powroźników, fryzjerów, modystek, zmagających się z bólem gardła i głowy, poszukiwaczy topielców, grzeszników, a także tzw. prostego ludu.
Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 25 listopada[1]. Cerkiew prawosławna wspomina męczennicę Katarzynę 25 listopada/7 grudnia[c], tj. 7 grudnia według kalendarza juliańskiego.
Atrybuty

Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, filozofowie, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Ikonografia
W ikonografii przedstawiana jest w koronie, z palmą męczeństwa w dłoni i kołem do łamania kości (czasem jeszcze z książką i mieczem). Ukazywana jest też podczas mistycznych zaślubin z Chrystusem lub w więzieniu, w obecności Chrystusa. W okresie gotyku i renesansu często występuje razem ze świętymi Barbarą, Dorotą i Małgorzatą.

Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Herb Nowego Targu >;)) Czyli menczennica górą :)

Lothar.
Czy to przywoływanie "złego losu"? No bo co ma z Polskim miastem handlowym wspólnego, mit o jakiejś dziewczynie z Egiptu? Anioły, nawracanie mędrców niechrześcijańskich, wyzwanie rzucone "cesarzowi"? Co to za głupoty?

Nowy Targ – miasto w województwie małopolskim, położone w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej u stóp Gorców, w widłach Czarnego i Białego Dunajca. Siedziba powiatu nowotarskiego oraz gminy wiejskiej Nowy Targ, a także Euroregionu Tatry.

Liczący 33 293[1] mieszkańców Nowy Targ jest największym miastem i historyczną stolicą Podhala, jak również jego głównym ośrodkiem handlowym, komunikacyjnym i przemysłowym.

W mieście działa Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa, a także najwyżej położone lotnisko w Polsce.

Lokowany przed 1233 rokiem, Nowy Targ prawa miejskie otrzymał 22 czerwca 1346 r. od króla Kazimierza Wielkiego. Zachował się historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny miasta ze średniowiecznym rynkiem.
Spis treści

    1 Nazwa
    2 Geografia
        2.1 Położenie
        2.2 Klimat
            2.2.1 Zanieczyszczenie powietrza
        2.3 Struktura powierzchni
        2.4 Demografia
            2.4.1 Wykres zmian liczby ludności
        2.5 Osiedla w Nowym Targu
    3 Historia
        3.1 Początki
        3.2 Przywileje królewskie
        3.3 Okres Rzeczypospolitej szlacheckiej
        3.4 Klęski dotykające miasto
        3.5 Czas rozbiorów
        3.6 I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne
        3.7 II wojna światowa
        3.8 Mniejszości etniczne
        3.9 Okres powojenny
        3.10 Kalendarium
    4 Gospodarka
    5 Transport
        5.1 Transport drogowy
            5.1.1 Komunikacja miejska
        5.2 Transport kolejowy
        5.3 Transport lotniczy
    6 Edukacja
        6.1 Żłobki
        6.2 Przedszkola
        6.3 Szkoły podstawowe
        6.4 Szkoły średnie
        6.5 Uczelnie
        6.6 Inne
    7 Organizacje działające w mieście[33]
    8 Kultura
    9 Religia
    10 Przyroda i turystyka
        10.1 Ochrona przyrody
        10.2 Szlaki turystyczne
        10.3 Zabytki
            10.3.1 Kościół pod wezwaniem św. Anny
            10.3.2 Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej
            10.3.3 Pomniki
            10.3.4 Rynek i ratusz
    11 Sport
        11.1 Kluby sportowe
        11.2 Obiekty sportowe
    12 Ludzie związani z Nowym Targiem
        12.1 Burmistrzowie Nowego Targu
            12.1.1 Burmistrzowie do 1950
            12.1.2 Przewodniczący Prezydium MRN
            12.1.3 Naczelnicy
            12.1.4 Burmistrzowie od 1990
    13 Miasta partnerskie
    14 Sąsiednie gminy
    15 Zobacz też
    16 Przypisy
    17 Linki zewnętrzne

Nazwa

W 1233 w okolicach obecnego miasta wymieniana jest osada o nazwie Stare Cło (łac. Antiquum Theoloneum) lub Długie Pole. Później w nowym miejscu powstała osada Novum Forum, Neoforum[2]. W języku polskim nazwa miasta była zapisywana jako Nowy Targ lub Nowytarg[2].

Dla zachowania tradycji przy uroczystych okazjach używana jest nazwa Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ. Nowy Targ był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego i uzyskał prawo składu w 1638 roku[3]. Na pobliskiej Słowacji miasto jest znane jako Nový Targ.

Nowy Targ potocznie zwany jest przez górali Miastem. W okresie lokacyjnym miasto nosiło nazwę niem. Neumarkt, zaś w okresie zaboru austriackiego było nazywane przez miejscowych Żydów Naj-Mark (jid. ‏נײַ־מאַרק‎)[4]. W okresie niemieckiej okupacji Polski władze gubernatorstwa wprowadziły urzędową nazwę Neumarkt am Dohnst.
Geografia
Położenie

Nowy Targ leży u zbiegu Białego i Czarnego Dunajca (tu powstaje Dunajec), w środkowej części Kotliny Nowotarskiej, u podnóża Gorców. Dalej na wschód znajdują się Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie, na zachód Babia Góra w Beskidzie Żywieckim, a na południe Tatry. Dzięki swojemu położeniu Nowy Targ stanowi dobrą bazę wypadową w okoliczne góry[5].

Miasto leży blisko granicy ze Słowacją. Jest położone na szerokości 49°28′N i długości 20°01′E, na zróżnicowanej wysokości od 585 do 1138 m n.p.m.

Większa część miasta znajduje się w Kotlinie Nowotarskiej, natomiast jego północne rejony obejmują stoki Gorców. Najwyższym szczytem w obrębie granic miasta jest Bukowina Miejska. Na południowym skraju miasta występują lasy i torfowiska z rezerwatem przyrody Bór na Czerwonem.

Nowy Targ leży w południowej Małopolsce, w dawnej ziemi krakowskiej[6].
Klimat

Według klasyfikacji Köppena-Geigera Nowy Targ leży w strefie Dfb – klimatu kontynentalnego wilgotnego z łagodnym latem[7]. Opady są znaczne przez cały rok.
Średnia temperatura i opady dla stacji Nowy Targ – Kowaniec [ukryj]Miesiąc Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru Roczna
Rekordy maksymalnej temperatury [°C] 15.5 17.3 20.8 26.5 30.1 32.8 33.3 34.0 29.8 25.7 22.3 14.2 34,0
Średnie temperatury w dzień [°C] −2.0 −1.3 4.9 11.8 17.1 20.1 20.9 20.5 18.0 11.6 3.8 −0.1 10,4
Średnie dobowe temperatury [°C] −5.3 −4.8 −0.4 5.4 11.3 13.8 14.7 14.3 10.7 5.6 0.0 −3.5 5,1
Średnie temperatury w nocy [°C] −9.0 −8.7 −6.0 −1.2 5.5 7.8 9.0 7.9 4.1 0.2 −3.5 −6.7 −0,1
Rekordy minimalnej temperatury [°C] −37.4 −34.1 −25.6 −13.5 −6.1 −3.5 0.9 −2.2 −5.8 −14.1 −22.7 −28.9 −37,4
Opady [mm] 55 53 60 85 115 147 162 126 93 67 60 55 1078
Średnie usłonecznienie (w godzinach) 68 85 112 134 175 167 159 156 125 118 81 85 1438
Źródło: IMGW 1.11.2014
Zanieczyszczenie powietrza

Umiejscowienie miasta na dnie kotliny utrudnia jego wentylację, przez co spowija je smog, szczególnie w sezonie grzewczym. Nowy Targ znajduje się w czołówce rankingu polskich i europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem[8].

W podsumowaniu Polskiego Alarmu Smogowego[9][10] w 2018 i 2019 roku Nowy Targ został ogłoszony najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, natomiast w 2021 roku najbardziej zanieczyszczonym w całej Unii Europejskiej[11]. Od 2018 roku, pod względem najwyższego średniorocznego stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu, Nowy Targ osiągnął najwyższy wynik w Polsce (18 ng/m3), stanowiący 1800% wartości dopuszczalnej normy; wartość ta jest porównywalna z 22 papierosami wypalanymi każdego dnia. Nowy Targ osiągnął też wysoką pozycję pod względem najwyższego średniorocznego stężenia pyłu PM10 oraz największej liczby dni, w których jego normy zostały przekroczone.
Struktura powierzchni

Według danych z 2006[12][13] Nowy Targ ma obszar 51,07 km².
Rodzaj terenu Powierzchnia
ha %
użytki rolne 2446 48,5
lasy 1790 35,5
tereny osiedlowe 218 4,3
drogi 197 3,9
tereny przemysłowe 97 1,9
wody 69 1,3
tereny rekreacyjne 24 0,4
ogółem 5042 100,0

Miasto stanowi 3,46% powierzchni powiatu.
Demografia

Dane z 2019 według UM Nowy Targ[14]:
Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób % osób % osób %
Populacja 31 979 100 16 865 52,74 15 114 47,26
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²] 626,18 330,23 295,95
Wykres zmian liczby ludności

Na wykresie[15][16][17] widoczne są spadki liczby ludności wywołane potopem szwedzkim, zarazą[18] i głodem spowodowanym przez rabację galicyjską[19] oraz II wojną światową.

Piramida wieku mieszkańców Nowego Targu w 2014[20]:
Piramida wieku Nowy Targ.png
Osiedla w Nowym Targu
Ławeczka góralki na rynku
Dawny plac targowy na osiedlu Bereki
Bloki na Generała Maczka
Aleje Tysiąclecia oddzielające starą część miasta od nowej
Polana Dziubasówki w północnej części miasta

Nowy Targ nie dzieli się formalnie na dzielnice. Teren miasta podzielony jest na rejony ze względu na:

    naturalne bariery komunikacyjne (rzeki, tory kolejowe, główne drogi itd.),
    zwartość powierzchni,
    zróżnicowanie zagospodarowania terenu między rejonami.

Głównymi rejonami miasta są:

    Stare Miasto i Śródmieście
        granica północna – Czarny Dunajec
        granica południowa – Aleje Tysiąclecia (droga krajowa nr 49)
        granica wschodnia – Biały Dunajec
        granica zachodnia – ul. Krakowska (droga krajowa nr 47, Zakopianka)
    Równia Szaflarska (pot. Bloki)
        granica północna – Aleje Tysiąclecia (droga krajowa nr 49)
        granica południowa – granica miasta ze wsią Szaflary
        granica wschodnia – Biały Dunajec
        granica zachodnia – ul. Krakowska (droga krajowa nr 47, Zakopianka)
    Ibisor
        granica północna – Czarny Dunajec
        granica południowa – granica miasta ze wsią Szaflary
        granica wschodnia – ul. Krakowska (droga krajowa nr 47, Zakopianka)
        granica zachodnia – linia kolejowa nr 99 (Chabówka – Zakopane)
    Bór
        granica północna – Czarny Dunajec
        granica południowa – granica miasta ze wsią Szaflary
        granica wschodnia – linia kolejowa nr 99 (Chabówka – Zakopane)
        granica zachodnia – granica miasta ze wsią Zaskale
    Niwa i Dział
        granica północna – granica miasta z wsiami Klikuszowa i Obidowa
        granica południowa – Czarny Dunajec
        granica wschodnia – Dział
        granica zachodnia – granica miasta ze wsiami Ludźmierz, Lasek i Trute
    Kowaniec i Kokoszków
        granica północna – granica miasta ze wsią Obidowa
        granica południowa – Czarny Dunajec
        granica wschodnia – granica miasta ze wsią Waksmund
        granica zachodnia – Dział
    Podmieścisko
        granica północna – Dunajec
        granica południowa – Aleje Tysiąclecia (droga krajowa nr 49 i droga wojewódzka nr 969)
        granica wschodnia – granica miasta ze wsią Waksmund
        granica zachodnia – Biały Dunajec
    Czerwone (Lotnisko)
        granica północna – Aleje Tysiąclecia (droga krajowa nr 49 i droga wojewódzka nr 969)
        granica południowa – granica miasta ze wsiami Szaflary i Gronków
        granica wschodnia – granica miasta ze wsiami Waksmund i Gronków
        granica zachodnia – Biały Dunajec

Charakterystyka poszczególnych rejonów[21]:
Rejon 1 2 3 4 5 6 7 8 Razem
Powierzchnia ha 132 273 145 397 1001 2011 175 902 5036
% 2,62 5,42 2,88 7,88 19,88 39,93 3,47 17,91 100
Ludność osoby 3695 16370 1571 1411 3890 5110 1218 401 33666
% 10,98 48,62 4,67 4,19 11,55 15,18 3,62 1,19 100
Gęstość zaludnienia (osoby/km²) 2799,24 5996,34 1083,45 355,42 388,61 254,10 696,00 44,46 668,51
Widok Tatr z północnych dzielnic Nowego Targu

Dzielnice i osiedla mieszkaniowe nie stanowią oficjalnego, prawnego podziału administracyjnego miasta. Nie są zgodnie z art. 5 ustawy o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 jednostkami pomocniczymi gminy. Nazwy niektórych osiedli i dzielnic funkcjonują jako nazwy potoczne poszczególnych obszarów miasta[22].

    Śródmieście
        Osiedle Bereki
        Osiedle Topolowe
    Równia Szaflarska (Bloki)
        Osiedle Suskiego
        Osiedle Polana Szaflarska
        Osiedle Witosa
    Ibisor
        Osiedle Bohaterów Tobruku
        Osiedle Tetmajera
    Bór
        Osiedle Bór
        Osiedle Na Skarpie
    Niwa i Dział
        Osiedle Buflak
        Niwa
        Osiedle Nowe
    Kowaniec i Kokoszków
        Osiedle J. Bednarskiego
        Osiedle Gazdy
        Kokoszków
        Kowaniec
        Osiedle Marfiana Góra
        Osiedle Oleksówki
        Osiedle Michała Rekuckiego
        Osiedle Robów
        Osiedle Szuflów
        Osiedle Willowe
        Osiedle Zadział
    Podmieścisko
        Osiedle Konfederacji Tatrzańskiej
        Osiedle Podmieścisko

Historia
Początki

Początki osadnictwa na terenach dzisiejszego Podhala sięgają XIII wieku, kiedy to z opactwa w Jędrzejowie przybyli cystersi. Założyli klasztor w Ludźmierzu, a w 1254 Bolesław Wstydliwy zezwolił im na zakładanie nowych osad.

Już w 1233 wymieniana jest leżąca w tym miejscu osada o nazwie Stare Cło (Antiquum Theoloneum) lub Długie Pole. Była ona prawdopodobnie położona na prawym brzegu Białego Dunajca, na wschód od obecnego centrum miasta. Osada została założona przez cystersów ze Szczyrzyca, lokowana na prawie niemieckim (magdeburskim) w drugiej połowie XIII wieku, miała komorę celną przy szlaku handlowym ze Śląska na Węgry, którym wywożono sól i ołów, a sprowadzano wino. Jeszcze w 1338 znajdował się tam oddzielny kościół św. Leonarda, a sołtysem w tym czasie był człowiek o imieniu Günter. Według źródeł historycznych z XVII wieku osada Nowy Targ (Novum Forum) została zniszczona przez Tatarów w 1287. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii, a zarazem Nowego Targu (lokowanego na prawie niemieckim) pochodzi z 1326. Po dojściu do władzy Kazimierz Wielki przejął własności cystersów. W ten sposób Nowy Targ, jak i całe Podhale, stał się w 1335 własnością królewską i tak zostało aż do rozbiorów. W 1337 zadecydowano o przeniesieniu miasta, w 1346 połączono go z leżącą niedaleko osadą Stare Cło, a Kazimierz Wielki nadał powtórny przywilej lokacyjny (22 czerwca). W ten sposób powstało nowe miasto z rynkiem i kościołem parafialnym (św. Katarzyny). Miasto zostało lokowane między Białym i Czarnym Dunajcem na 150 łanach frankońskich, które wcześniej należały do miejscowości Nowy Targ i Stare Cło. Zasadźcą był Dytrych, syn Dytrycha Szyi. Parafię w Starym Cle w 1350 przyłączono do parafii nowotarskiej, a od 1354 wymieniane są jako połączone.
Przywileje królewskie

Miasto, jako ważny ośrodek handlowy znajdujący się blisko granicy z Węgrami, otrzymywało od królów polskich wiele przywilejów. Dzięki temu mógł rozwijać się handel i rzemiosło. Król Kazimierz Wielki zwolnił nowotarżan od płacenia cła krakowskiego, a także pozwolił na organizowanie corocznego jarmarku na 25 XI (św. Katarzyny), który trwał osiem dni. W 1487 Kazimierz IV Jagiellończyk potwierdził dotychczasowe prawa miasta, nadał mu prawo magdeburskie i usunął ciężary prawa polskiego, a także ustanowił drugi jarmark 25 lipca (św. Jakuba) oraz nadał przywilej organizowania czwartkowego targu, który odbywa się do dzisiaj. W 1494 Jan I Olbracht potwierdził prawa i przywileje miasta. W 1521 Zygmunt I Stary pozwolił wójtowi pobierać myto na drodze prowadzącej na Węgry przez Orawę w wysokości 1 grosza polskiego od wozu i 1 denara od konia, w zamian za naprawianie dróg i mostów. Od 1533 obcy kupcy nie mogli omijać miasta. Zwolniono wójta od świadczeń dla wojska. Zygmunt Stary pozwolił spółce, w której członkiem był Jan Burian z Nowego Targu, na poszukiwanie metali w Karpatach i na Spiszu, a w 1588 podobny przywilej nadał Zygmunt III Waza. Wcześniej, w 1576 Stefan Batory potwierdził statut cechu rękodzielników. Od 1593 miasto miało prawo składu soli, ołowiu i śledzi, a od 1603 też wina. W 1613 Zygmunt Waza potwierdził statut cechu zbiorowego Nowego Targu. Król Jan II Kazimierz Waza wprowadził trzeci jarmark w Niedzielę Białą (pierwsza niedziela po Wielkanocy). Ostatni przywilej, pozwalający na organizowanie 12 jarmarków w roku, nadał król Stanisław August Poniatowski w 1772, gdy miasto było już pod obcą administracją.
Okres Rzeczypospolitej szlacheckiej
Starosta Adam Kazanowski
Pałac Kazanowskich w Warszawie został sfinansowany w dużej mierze z podatków płaconych przez nowotarskich mieszczan

Pierwszymi wójtami Nowego Targu byli potomkowie zasadźcy Dytrycha. W 1424 wójt Mikołaj sprzedał wójtostwo staroście nowotarskiemu Ratułdowi. On i jego potomkowie łamali prawa chłopów, wciąż powiększali pańszczyznę, wprowadzali nowe daniny i robocizny i z tego powodu toczył się ciągły spór między mieszkańcami a kolejnymi starostami. Podobnie było też później za starostów Pieniążków, Komorowskich i Kazanowskich. W tym czasie, w 1448 powstał dekanat w Nowym Targu. Prawdopodobnie pod koniec XV w. postawiono kościół św. Anny. Na przełomie XV i XVI wieku miasto liczyło ok. 500 mieszkańców, w ciągu roku organizowano 7 jarmarków. Starostwo objęli członkowie rodziny Pieniążków, którzy zakładali nowe wsie i ostatecznie wykupili urząd wójta w 1525, łącząc go z urzędem starosty. W 1586 powstała w Nowym Targu komora celna w miejsce dawnej podkomory, podległej komorze w Myślenicach. W XVI wieku miasto liczyło ok. 800 mieszkańców. Na początku XVII wieku powstało osiedle Gazdy. W 1616 starostą został Stanisław Witowski. W 1624 powstał w mieście pierwszy cech kuśnierski, a urząd starosty objął Mikołaj Komorowski. Zabiegał o zwiększenie dochodów z dzierżaw starostwa, co było przyczyną wielkiego niezadowolenia mieszczan i chłopów. Słali oni ciągle skargi na starostę, który jednak nic sobie nie robił z wyroków sądowych. Trwało to aż do jego śmierci w 1633 Następcą Komorowskiego został Tomasz Zamoyski, syn hetmana Jana Zamoyskiego. Następnie starostą był Adam Kazanowski, który usuwając sołtysów zwiększał liczbę folwarków. Przeciwko jego praktykom występowali górale nowotarscy. Później przez rok starostą był książę Jeremi Wiśniowiecki. Wówczas wydarzył się bunt Kostki Napierskiego, który był stronnikiem Chmielnickiego. 16 czerwca 1651 wyprowadził on chłopów z Nowego Targu i zaatakował zamek w Czorsztynie. Został schwytany i zginął wbity na pal. W 1655 nowotarżanie wzięli udział w antyszwedzkim powstaniu pod wodzą Gabriela Woyniłłowicza. W latach 1650–1666 starostami byli Adam Kisiel, Jan Wielopolski, Władysław Łukowski, Michał Ossoliński i Stanisław Witowski. Następnie urząd ten przejęli Wielopolscy. Starościna Maria Wielopolska obniżyła robociznę chłopom i dała im przywilej propinacyjny. W 1669 miasto zostało zajęte przez okolicznych chłopów zbuntowanych z powodu nadużyć, jakich dopuszczali się stacjonujący na zimę w mieście żołnierze chorągwi pancernej Jana Wielopolskiego. Buntownicy założyli samodzielny twór terytorialny zwany przez historyków „Rzecząpospolitą Podhalańską”. Został on zlikwidowany dopiero w maju 1670, kiedy to buntownicy zostali pokonani pod Nowym Targiem przez ekspedycyjny, 1000-osobowy regiment wojsk cudzoziemskiego autoramentu[23]. Później starostwo trafiło w ręce rodziny Wiśniowieckich i Radziwiłłów. Anna Radziwiłłowa wprowadziła na Podhalu gospodarkę czynszową. Na przełomie XVII i XVIII wieku powstało osiedle Oleksowa (dziś Oleksówki). Wcześniej wypalany tam był węgiel drzewny. Około lat 50. XVIII wieku miasto liczyło ok. 1000 mieszkańców. W 1759 jezuici założyli w mieście misję. W 1766 Franciszek Rychter został ostatnim starostą nowotarskim.
Klęski dotykające miasto

Wraz ze schyłkiem Rzeczypospolitej szlacheckiej w XVII i XVIII wieku następował powolny upadek Nowego Targu. Przyczyniały się do tego liczne nieszczęścia spadające na miasto. Pierwszy wielki pożar zdarzył się w 1601, niszcząc stare akta miejskie i większość budynków, w tym kościół parafialny, szpital, ratusz i dwór. W 1656 do Nowego Targu dotarli Szwedzi, który złupili i spalili, a wielu mieszkańców wymordowali. Kolejne pożary zdarzały się w latach 1673, 1696, 1710 i 1719, za każdym razem niszcząc co najmniej połowę zabudowań, z czego ten ostatni ponownie zniszczył kościół. W roku 1710 w Nowym Targu wybuchła epidemia dżumy, w roku 1740 miasto złupiła drużyna zbójnicka Jakuba Surovca, natomiast w czasie konfederacji barskiej Rosjanie. Ostatni wielki pożar zdarzył się w 1784 i zniszczył ponad 380 budynków, kościół i dwór. W 2. połowie XVIII wieku miasto zaczęło podnosić się ze zniszczeń. W 1761 rozpoczęto renowację kościoła, a w 1767 wybudowano drewniany ratusz, istniejący do 2. połowy XIX wieku. Miał dwa piętra, a w jego podziemiach znajdowało się więzienie i skład wina.
Czas rozbiorów
Nowy Targ (po 1838)

Już w 1769 zastawione tereny Spisza administrowane przez Rzeczpospolitą zostały zwrócone przez Austrię Węgrom, rzekomo w celu utworzenia kordonu sanitarnego dla panującej wówczas w Polsce zarazy. Rok później również ziemia nowotarska znalazła się poza granicami Polski, na dwa lata przed I rozbiorem Polski. Wtedy tereny te zostały połączone z Galicją i trafiły pod administrację austriacką. Starostwo trafiło pod zarząd austriackiego prefekta, a jego majątek został skonfiskowany przez państwo (sprywatyzowano go później w 1819). Chociaż władze austriackie zachowały przywileje Nowego Targu, miasto musiało opłacać świadczenia dla państwa i dostarczać rekrutów do armii. Po pożarze w 1784 starosta sądecki Austriak Tischirsch von Siegstetten zainicjował przebudowę miasta. Nadał miastu nowy plan siatki ulic, nie pokrywający się z dawnym układem budynków. Został wtedy powiększony rynek. W 1790 wyprowadzono cmentarz z centrum miasta, zgodnie z polityką józefinizmu. W pierwszej połowie XIX w. Nowy Targ i Podhale nawiedziła kolejna seria klęsk żywiołowych. W 1819 powstały odrębne władze miejskie, jednocześnie jednak miasto pozbawiono zarządu nad większymi majątkami ziemskimi. Zmieniło się to dopiero w 1854, kiedy to w Nowym Targu powstało starostwo. W 1840 miasto osiągnęło liczbę 2 tys. mieszkańców. W 1847 zakończył się trwający od połowy XVIII wieku konflikt z Waksmundem o tereny na wschód od potoków: Kowańca i Białego Dunajca. Nowotarżanie wygrali, ponieważ waksmundzianie przedstawili sądowi sfałszowany akt lokacyjny swojej wsi. Po Wiośnie Ludów zniesiono pańszczyznę, a gdy Galicji przyznawano autonomię w 1867 powstał powiat z siedzibą w Nowym Targu oraz sąd. W 1872 miasto kupiło jaz na Czarnym Dunajcu, dzięki czemu możliwe było zbudowanie młyna, tartaku, browaru i elektrowni. Istniały także liczne młyny i folusze nad potokiem Kowaniec. Choć już w 1842 wybudowano szkołę ludową, to w 1880 ponad ½ mieszkańców nie umiała pisać i czytać. Od tego roku na terenie dzisiejszego lotniska znajdował się poligon cesarsko-królewskiej artylerii z twierdz w Krakowie i Przemyślu. W 1881 w mieście zaczęła działać straż ogniowa. Po 1884 powstał nowy murowany ratusz, o kształcie takim jak obecnie. W 2. połowie XIX wieku miasto liczyło ok. 5 tys. mieszkańców. Od 1892 działało w Nowym Targu Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a w 1908 oddano do użytku budynek sokolni. Mieściło się tam m.in. kino. W 1897 przy dzisiejszym placu Słowackiego wybudowano nową szkołę powszechną, a w 1912 zburzono starą celem poszerzenia placu. W 1899 oddano do użytku linię kolejową Chabówka – Zakopane. Po 30 latach starań, w 1904 utworzono (pierwsze na Podhalu) gimnazjum o profilu humanistycznym, a w 1912 wybudowano bursę gimnazjalną dla uczniów spoza miasta. W 1911 powstał w Nowym Targu Związek Podhalan z prezesem Władysławem Orkanem, a od 1913 ukazywała się „Gazeta Podhalańska”. W roku tym dzięki członkom „Sokoła” utworzono Związek Drużyn Podhalańskich, które weszły później w skład II Brygady Legionów. W 1914 oddano do użytku szpital, a miasto osiągnęło liczbę ponad 9 tys. mieszkańców.
I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne
Andrzej Galica

W czasie I wojny światowej u boku Austriaków walczyły drużyny strzeleckie Piłsudskiego, w tym drużyny podhalańskie pod wodzą Andrzeja Galicy. W gimnazjum nowotarskim zorganizowano szpital Czerwonego Krzyża. Po wybuchu wojny w więzieniu austriackim (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury) przetrzymywany był przez krótki czas Włodzimierz Iljicz Lenin. Pod koniec 1914 Rosjanie zostali pokonani w bitwie pod Limanową, a w maju 1915 pod Gorlicami i zaczęli wycofywać się na wschód. W 1918 państwa centralne zostały pokonane na froncie zachodnim i w nocy z 31 października na 1 listopada Nowy Targ opanowały wojska polskie. Mieszkańcy miasta brali udział w walki o granice nowo powstałej Polski, wśród nich było 40 uczniów gimnazjum.

W 1920 w Nowym Targu powstało Koło „Gorce” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W mieście działały także Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne i Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast”. W latach 1921–1931 działało żeńskie Seminarium Nauczycielskie. W 1924 wybudowano pierwsze schronisko na Turbaczu (które spłonęło w 1933), a w 1925 utworzono rezerwat „Na Czerwonem” (później „Bór na Czerwonem”). Rok później wybudowano szkołę powszechną na Kowańcu. W 1927 powstał tartak, a w 1930 cegielnia i lotnisko nowotarskie. W tym samym roku poświęcono plac pod budowę nowego kościoła. W 1932 powstał klub sportowy Podhale Nowy Targ i budynek Komunalnej Kasy Oszczędności (dziś Urząd Miasta). W trakcie jego budowy odkryto kilka monet rzymskich z IV wieku. Miały one znaleźć się w zbiorach gimnazjum, a w czasie wojny zaginąć. W 1934 odsłonięto w Rynku pomnik Orkana, a w 1935 powstała Wysokogórska Szkoła Rolnicza w Kokoszkowie.
II wojna światowa
Budynek Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego, podczas okupacji Dom Niemiecki
Józef Kuraś „Ogień”

1 września 1939 około godziny 16:30 Nowy Targ zostały zajęty bez walki przez Niemców. W czasie okupacji Podhale stało się punktem przerzutu na Węgry ludzi będących w konflikcie z nową władzą i odcinkiem na trasie kurierów utrzymujących łączność rządu emigracyjnego w Londynie z polskim państwem podziemnym. Niemcy rozpoczęli wśród górali akcję germanizacyjną pod nazwą Goralenvolku. Miał być to tzw. naród góralski, który był różny od Polaków i pochodził tak jak Niemcy od Gotów. Na czele górali, którzy przyjęli kenkarty z literą „G” stanął Komitet Góralski (Goralisches Komitee) z prezesem Wacławem Krzeptowskim, mający siedzibę w Zakopanem. Jednak nie wszyscy górale poszli na współpracę z hitlerowcami i w 1941 Nowy Targ stał się siedzibą konspiracyjnej Konfederacji Tatrzańskiej na czele z Augustynem Suskim, mającą na celu walkę z Goralenvolkiem. Wydawała ona podziemne pisma „Na placówce”, „Wiadomości Polskie” i „Der freie Deutsche” (w języku niemieckim). Organizacja została rozbita w 1942, a jej członkowie wraz z przywódcą zostali aresztowani i zamordowani lub wywiezieni do Auschwitz. Części członków udało się jednak uciec do lasu, był wśród nich Józef Kuraś „Ogień”. Na terenie więzienia nowotarskiego Niemcy wykonywali egzekucje. W latach 1941–1942 w mieście istniało getto żydowskie.

29 stycznia 1945 miasto zostało zdobyte przez oddziały 1 Armii Gwardii IV Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej[24], które wkroczyły do Nowego Targu od strony Kowańca, przeprowadzone przez Gorce przez oddział „Ognia”. W czasie walk o miasto zginęło 237 żołnierzy radzieckich (pochowanych na cmentarzu komunalnym). Ku ich czci w 1945 wzniesiono na placu Słowackiego pomnik[24]. W czasie II wojny światowej zginęło 130 nowotarżan narodowości polskiej i prawie cała ludność żydowska miasta.
Mniejszości etniczne

Pierwsi Żydzi pojawili się w Nowym Targu w czasie jego lokacji w 1346. Starosta Adam Kazanowski zasłynął jako pierwszy, który zaczął sprowadzać ich na Podhale. Społeczność żydowska dynamicznie się rozwijała, w 2. połowie XIX wieku w Nowym Targu mieszkało ok. 400 Żydów (7% ogółu ludności miasta), a u progu I wojny światowej ponad 1300 (15%). Przed I wojną pobieranie myta za przejazd przez mosty na Czarnym i Białym Dunajcu było zajęciem Żydów, m.in. Szai Ajzensztoka, opisanego przez Jana Kasprowicza. W okresie międzywojennym prawie wszystkie kamienice w Rynku i większość sklepów znajdowały się w rękach żydowskich, byli oni właścicielami ok. 30% podmiotów gospodarczych. W czasie okupacji Żydzi zostali skierowani do obozu pracy na Borze w Nowym Targu. Później Niemcy utworzyli w maju 1941 getto żydowskie w okolicach ul. Krasińskiego, w którym zgromadzono ok. 2500 ludzi. Zostało ono zlikwidowane 30 sierpnia 1942. Część Żydów wysłano do obozu koncentracyjnego w Bełżcu, a resztę rozstrzelano na miejscu na cmentarzu żydowskim. Dokonano egzekucji od 400 do 2000 osób, pochowanych później w masowym grobie. Jedynym Żydem, któremu udało się uciec z rozstrzeliwania był Dawid Grasgrin, przed wojną handlarz dorożkami i końmi. Ukrył się w miejscowości Czerwony Klasztor na Słowacji, a po wojnie powrócił do Nowego Targu. Został przewodniczącym Gminy Żydowskiej i rozpoczął starania o zwrot synagogi, która w okresie PRL-u zamieniona została na kino. W swoim domu przyjmował Żydów będących w drodze do Palestyny i powracających na Podhale po wojnie, gdyż ich własne domy zostały już zajęte. Został zastrzelony w swoim mieszkaniu 10 lutego 1946 przez „Ognia” (Józef Kuraś), członkowie oddziału „Ognia” ukradli mu 7500 złotych, konia i wóz.

Obecnie istnieje Ziomkostwo Żydów Podhalańskich w Izraelu, które w 1990 ufundowało na kirkucie pomnik. W mieście istnieje także duża społeczność cygańska, należąca do Bergitka Roma. Pierwotnie mieszkali w Kotlarce nad Robowem, w dzielnicy Kowaniec, gdzie zajmowali się robieniem kotłów. W czasie Polski Ludowej zostali przeniesieni na osiedle Topolowe, gdzie mieszkają do dzisiaj.
Okres powojenny

Po wojnie władzę w mieście objęli komuniści. Na czele Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego miał stanąć Józef Kuraś ps. „Ogień”, który miał zastąpić dotychczasowego szefa, Stanisława Strzałkę. Kuraś został wezwany do krakowskiego WUBP, lecz zawrócił z drogi i podjął decyzję o powrocie „do lasu”, w związku z rozkazem jego aresztowania przez komunistów. W 1949 w dawnym więzieniu, w którym przez kilka dni przebywał Lenin, urządzono poświęcone temu wydarzeniu muzeum. Na placu Słowackiego postawiono pomnik żołnierzy radzieckich, dwukrotnie wysadzany tuż po wojnie przez antykomunistycznych partyzantów.

W 1951 ukończono w stanie surowym budowę nowego kościoła, przerwaną w czasie okupacji, który w 1962 został konsekrowany.

W październiku 1953 podjęta została uchwała Prezydium Rady Ministrów PRL o budowie w mieście kombinatu obuwniczego, który miał zapewnić zatrudnienie ludności rejonu. Budowa rozpoczęła się w styczniu 1954, a w 1955 Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Podhale” rozpoczęły produkcję. Ich pierwszym wieloletnim dyrektorem był T. Jelonek. Zakłady w czasach swojej świetności zatrudniały ponad 10 tysięcy ludzi. Specjalnie dla zakładu wybudowano stację kolejową Nowy Targ Fabryczny oraz osiedle mieszkaniowe „Bór”[25].

Pod koniec lat 50. powstały pierwsze osiedla mieszkaniowe: Świerczewskiego (obecnie Topolowe), Zawadzkiego (obecnie Suskiego). W 1961 otwarto halę lodową, a już pięć lat później Podhale Nowy Targ po raz pierwszy zdobyło tytuł mistrza Polski. W latach 70. zbudowano przelotowe Aleje Tysiąclecia i Zakopiankę. W 1974 otwarto Powiatowy Dom Kultury, który trzy lata później otrzymał status Miejskiego Ośrodka Kultury. W 1979 na lotnisku nowotarskim mszę świętą odprawił papież Jan Paweł II. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowego szpitala, która zakończyła się dopiero w 2008. W 1985 rozpoczęto budowę hotelu „Skalny”, jednego z najwyższych budynków w mieście. Hotel został otwarty w 2016[26] i od 2019 działa pod inną marką[27]. Utworzono prewentorium kolejowe im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego na Kowańcu.

Po 1989 w dawnym „Domu Partii” umieszczono Urząd Rejonowy, a później starostwo. W 1994 utworzono Euroregion Tatry z siedzibą po polskiej stronie w Nowym Targu.
Kalendarium

    1326 – Wiadomość o istnieniu osady Novum Forum, posiadającej kościół parafialny.
    1346 – Kazimierz III Wielki wydał przywilej ponownej lokacji miasta Nowego Targu (22 czerwca).
    1487 – Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu prawo do drugiego jarmarku w roku i targu tygodniowego w czwartki.
    1525 – Zygmunt I zezwolił spółce górniczej, z udziałem Jana Buriana z Nowego Targu, na poszukiwanie metali w Karpatach.
    1533 – Nowy Targ otrzymał przywilej zabraniający obcym kupcom omijać miasto.
    1601 – Wielki pożar (spłonęły m.in. kościół parafialny i stare akta miejskie).
    1656 – Zniszczenie miasta i wymordowanie znacznej części jego mieszkańców przez Szwedów.
    1710 – Podczas pożaru Miasta spłonęło 41 domów i kościół parafialny.
    1770 – Włączenie dóbr nowotarskich do Austrii.
    1784 – Wielki pożar strawił większość zabudowy miejskiej, w tym kościół parafialny i dwór starościński. Wytyczenie obecnego planu miasta.
    1823 – Otwarta została pierwsza apteka w Nowym Targu.
    1881 – Utworzono ochotniczą straż pożarną.
    1884 – Powstał gmach sądu powiatowego (założonego w 1867).
    1886 – Zakończono budowę ratusza.
    1898 – Wybudowano elektrownię miejską.
    1899
        Oddano do użytku linię kolejową Chabówka-Zakopane.
        Miasto posiadało światło elektryczne (wcześniej niż Kraków).
    1904 – Działalność rozpoczęło Gimnazjum w Nowym Targu (wrzesień).
    1911–1912 – W Nowym Targu otwarto kino.
    1925 – Utworzono rezerwat „Na Czerwonem” (później „Bór na Czerwonem”).
    1930 – Powstało lotnisko.
    1932 – Powstał Klub Sportowy Podhale Nowy Targ.
    1933 – Miasto odwiedził prezydent Polski Ignacy Mościcki.
    1934 – I Międzynarodowy Wyścig Górski na Dunajcu.
    1939 – 1 września około godz. 16.30 wojska niemieckie zajęły miasto.
    1941 – Utworzono Konfederacje Tatrzańską z siedzibą w Nowym Targu.
    1942 – Zlikwidowano getto nowotarskie (30 sierpnia).
    1945 – Armia Czerwona wyparła wojska niemieckie (29 stycznia).
    1955 – Powstanie Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego.
    1966 – Podhale Nowy Targ po raz pierwszy zdobyło mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie.
    1979 – W czasie pierwszej pielgrzymki do Polski w Nowym Targu przebywał papież Jana Pawła II (8 czerwca).
    1994 – Założono Euroregion Tatry z siedzibą w Nowym Targu.
    2004 – Miasto odwiedził prezydent Słowacji Ivan Gašparovič.
    2009 – Miasto odwiedził prezydent Polski Lech Kaczyński.
    2011 – Miasto odwiedził prezydent Polski Bronisław Komorowski[28].
    2019 – W ramach uroczystości związanych z 100 rocznicą powstania Związku Podhalan miasto odwiedził prezydent Polski Andrzej Duda[29].

Gospodarka

     Osobny artykuł: Bank Spółdzielczy w Nowym Targu.

Jarmark w Nowym Targu

Nowy Targ jest centrum handlowym, komunikacyjnym i przemysłowym Podhala oraz południowej części Małopolski. Stanowi również ważny ośrodek handlu ze Słowacją. Miasto od początku swojego istnienia było związane z handlem oraz rzemiosłem. Już w średniowieczu było ważnym punktem na szlaku handlowym ze Śląska na Węgry. Nowy Targ posiadał prawo składowania soli, miedzi, ołowiu oraz wina, a w 1533 wydano przywilej mówiący, że obcy kupcy nie mogą omijać miasta. Nadal funkcjonuje słynny nowotarski jarmark, którego początki sięgają XIII wieku, gdy przywilej organizowania corocznego jarmarku nadał Kazimierz III Wielki. Obecnie jarmarki odbywają się w czwartki oraz soboty na które tłumnie przyjeżdżają turyści chcący kupić wyroby regionalne, kożuchy, a także podhalańskie sery.

W Nowym Targu znajdują się liczne sklepy, supermarkety oraz centra handlowe. Swoje sklepy ma wiele krajowych oraz zagranicznych sieci, m.in. E.Leclerc, Castorama, Carrefour, Jysk. W Nowym Targu jest kilkanaście salonów samochodowych takich jak Volkswagen, Škoda, Land Rover, Renault, Dacia, Audi, Ford Motor Company, Hyundai, Citroën, Peugeot, Fiat, Opel, Chevrolet, Suzuki, Honda i Kia. Siedziby na terenie Nowego Targu ma wiele firm usługowych, obejmujące swoim działaniem południową cześć Małopolski. Jedną z większych ról obok handlu i usług odgrywa przemysł, a w szczególności przemysł skórzany. W czasach PRL W Nowym Targu działały Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Podhale”, które zatrudniały ok. 10 tys. osób. Obecnie w byłych zakładach NZPS swoje fabryki mają duże firmy obuwnicze Wojas i Demar oraz wiele mniejszych firm. Na terenie miasta znajduje się także wiele zakładów kuśnierskich produkujących słynne kożuchy i inne wyroby ze skóry.
Transport

Przez miasto przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią zakopianki. W Nowym Targu zaczyna się droga krajowa nr 49 prowadząca do przejścia granicznego do Słowacji w Jurgowie. W czerwcu 2010 ruszyła budowa wschodniej obwodnicy miasta, mającą odciążyć ruch w centrum miasta[30]. Najbliższy port lotniczy to port lotniczy Kraków-Balice.
Transport drogowy
Autobus Autosan Solina należący do PKS Nowy Targ

Drogi wojewódzkie:

    droga wojewódzka nr 957 Białka – Jabłonka – Nowy Targ
    droga wojewódzka nr 969 Nowy Targ – Krościenko nad Dunajcem – Stary Sącz

Drogi krajowe:

    47 Chabówka – Nowy Targ – Zakopane
    49 Nowy Targ – Białka Tatrzańska – Jurgów

Komunikacja miejska

     Osobny artykuł: Miejski Zakład Komunikacji w Nowym Targu.

Autobus niskowejściowy Kapena Urby należący do MZK Nowy Targ

Za komunikację miejską w Nowym Targu odpowiada Miejski Zakład Komunikacji. Rocznie z usług miejskiego przewoźnika korzysta ok. 2,5 miliona pasażerów. Obecnie MZK Nowy Targ posiada 14 linii autobusowych, obsługujących miasto, jak i okoliczne miejscowości:
Linia Trasa
0 Linia okrężna
1 Zaskale – Bór
2 Kowaniec – Ludźmierz
3 ul. Waksmundzka – Obidowa
4 Kowaniec – Szaflary
5 Łopuszna – ul. Ludźmierska
6 Szpital – C.H. Alma
7 Kowaniec – Ludźmierz – Pyzówka
8 Kowaniec – Klikuszowa – Pyzówka
9 C.H. Alma – Grel
10 Szpital – Zaskale
11 Rynek – Buflak
12 Wojska Polskiego – Szpital – Kowaniec – Wojska Polskiego
13 Zajezdnia MZK – os. Niwa Szkoła

Autobusy komunikacji miejskiej w Nowym Targu malowane są na kolor żółty, a w skład taboru wchodzą: Autosan SanCity 9LE (9 sztuk), Solbus Solcity 11M (2 sztuki), Jelcz 120M/3 (1 sztuka), Jelcz 120M (4 sztuki) oraz Autosan H7 (2 sztuki)[31]. Ponadto MZK stara się regularnie modernizować i kupować nowe pojazdy.
Transport kolejowy
Dworzec kolejowy w Nowym Targu

Dworce i stacje:

    Nowy Targ (stacja czynna)
    Nowy Targ Fabryczny (przystanek zlikwidowany)

Linie:

    Kraków Główny – Sucha Beskidzka – Chabówka – Nowy Targ – Zakopane nr 94/97/98/99
    Nowy Targ – Podczerwone – (granica) – Sucha Góra Orawska nr. 135a (rozebrana)
    Nowy Targ – Jurgów – Podspady (granica) – Tatrzańska Dolina – Spiska Bela (projekt linii)

Transport lotniczy

Najbliższe porty lotnicze:

    Port lotniczy Poprad – ok. 50 km i Port lotniczy Kraków-Balice – ok. 80 km

Ponadto rozważana jest także rozbudowa obecnego lotniska Aeroklubu Nowy Targ dla potrzeb ruchu pasażerskiego z zachowaniem sportowego charakteru lotniska. W 2011 przy ul. Szpitalnej 14 otworzono lądowisko sanitarne.
Edukacja
Żłobki

    Żłobek „Raj Liska”, Nowy Targ – os. Nowe 31C
    Prywatny Żłobek Fiku-Miku, Nowy Targ, ul. Szaflarska 53

Przedszkola

    Przedszkole Miejskie Nr 2, Nowy Targ, Kowaniec
    Przedszkole Miejskie Nr 4, Nowy Targ, Bór
    Przedszkole Ochronka Zgromadzenia Sióstr Serafitek pw. Dzieciątka Jezus, ul. Długa 13
    Przedszkole niepubliczne „Liwlandia”, ul. Bolesława Wstydliwego 9
    Przedszkole Prywatne „Promyczek”, Nowy Targ, ul. Wojska Polskiego 5
    Przedszkole Prywatne „Wesoły korowód”, Nowy Targ, ul. Wojska Polskiego 26
    Przedszkole Prywatne, Nowy Targ, ul. Szaflarska 51

Szkoły podstawowe

    Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. M Kopernika 28
    Szkoła Podstawowa Nr 3, Nowy Targ- Kowaniec
    Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego, ul. św. Brata Alberta 35
    Szkoła Podstawowa Nr 5, ul. Wł. Orkana 17
    Szkoła Podstawowa Nr 6, Os. Na Skarpie 11
    Szkoła Podstawowa Nr 9, ul. Jana Pawła II 85
    Szkoła Podstawowa Nr 11, pl. Evry 3

Szkoły średnie
I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, widok od strony ul. Nadwodniej

    Zespół Szkół Nr 1, pl. Słowackiego 13 im. Władysława Orkana
    Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej, ul. Ludźmierska 32
    I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego, pl. Krasińskiego 1
    Prywatne Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Venuleta[32]
    Zespół Szkół Ekonomicznych – ul. Kowaniec 125
    Zespół Szkół Rolniczych im. A. Suskiego, ul. Kokoszków 71
    Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica, ul. Wojska Polskiego 9
    Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5, ul. Jana Pawła II 85
    Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Cechu Rzemiosł Różnych, ul. Szaflarska 9
    Szkoła Przysposabiająca do Pracy, ul. Jana Pawła II 85

Uczelnie

    Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, ul. Kokoszków 71
    Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Nowym Targu, pl. Krasińskiego 1

Inne

    Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina, ul. Parkowa 12
    Uniwersytet Trzeciego Wieku

Organizacje działające w mieście[33]

    Aeroklub Nowy Targ,
    Auto Moto Klub „Gorce”,
    Duszpasterstwo Trzeźwości przy Parafii NSPJ,
    Caritas Archidiecezji Krakowskiej Stacja opieki Nowy Targ,
    Fundacja 2 koła,
    Fundacja im. Adama Worwy,
    Fundacja „Da się”,
    Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
    Klub Hokejowy „Podhale Amatorzy”,
    Klub Sportowe „Gorce”,
    KS „Górale”,
    KS „Szarotka”,
    KS „Szkółka Piłkarska Górale”,
    KS „Wiaterni”,
    Maltańska Służba Medyczna,
    Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targ,
    Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy,
    Miejski Nauczycielski Chór „Gorce”,
    Niezależny Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział Nowy Targ,
    Nowotarski Klub Abstynentów „Rodzina”,
    Nowotarski Klub Kolarski,
    Nowotarski Klub Piłkarski „Podhale”,
    Nowotarski Klub Sportów Walki „Hoły Team”,
    Nowotarski Klub Hokejowy „Zawisza”,
    Ochotnicza Straż Pożarna,
    Ognisko Towarzystwa Krzywienia Kultury Fizycznej „Gorce – Nowy Targ”,
    Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy NSPJ,
    Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w parafii pw. Św. Katarzyny,
    Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne Chór „Echo Gorczańskie”,
    Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk,
    Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Małopolska w Nowym Targu,
    Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolski,
    Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Miejski Nowy Targ,
    Polski Związek Wędkarski – Koła Wędkarskie nr 16, 17, 28,
    Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością intelektualną – Koło Nowy Targ,
    Polskie Towarzystwo Historyczne,
    PTTK Oddział „Gorce”,
    Rajd Wokół Tatr,
    Regionalny Zespół Dziecięcy „Hotar”,
    Stowarzyszenie Biegam po Górach,
    Stowarzyszenie Hipiczne PRO NATI,
    Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”,
    Stowarzyszenie Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć”,
    Stowarzyszenie Podhalańskie Amazonki,
    Stowarzyszenie Polsko-Niemieckie Forum Podhale,
    Stowarzyszenie Promocji Sportu,
    Stowarzyszenie Sportowe Karate „Yokozuna”,
    Stowarzyszenie Viva L"ARTE,
    Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Małopolska Koło Nowy Targ,
    Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni”,
    Towarzystwo Sportowe „Old Boys-Podhale”,
    Towarzystwo Kultury Aktywnej „Ferment”,
    Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki,
    UKS „Gimpel”,
    UKS „Metalka”,
    UKS „Orkan" i UKS „Piątka" przy Szkole Podstawowej nr 5,
    UKS „ Delfin’,
    UKS „Tęcza" przy Szkole Podstawowej nr 2,
    Wodne Pogotowie Ratunkowe,
    Stowarzyszenie I Love Podhale,
    Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju,
    Zespół góralski „Mali Hyrni”, „Hyrni”,
    Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” Koło Nowy Targ,
    Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejskie Nowy Targ,
    Związek Kynologiczny Oddział w N. Targ,
    Związek Podhalan Oddział w Nowym Targu.

Kultura
Kino Tatry w Nowym Targu

    Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego[34]
    Młodzieżowy Dom Kultury
    Miejski Ośrodek Kultury
    Miejska Biblioteka Publiczna
    Spółdzielczy Dom Kultury przy ul. Kopernika
    Galeria Jatki, Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych
    Galeria „Stara Kotłownia”
    Kino „Tatry”
    DKF „Kabina”

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Religia
Kościół MB Anielskiej na Kowańcu

Większość mieszkańców Nowego Targu stanowią wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego. Nowotarskie kościoły:

    Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, al. Tysiąclecia 39 – Śródmieście
    Kościół św. Katarzyny, ul. Kościelna 1 – Stare Miasto
    Kościół św. Brata Alberta, Nowy Targ – Niwa
    Kościół Matki Bożej Anielskiej, Nowy Targ – Kowaniec
    Kościół św. Jadwigi Królowej, Nowy Targ – Bór
    Kościół św. Jana Pawła II, ul. Szaflarska 160 – Równia Szaflarska
    Kościół św. Anny
    Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców, pod Turbaczem

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzi także Kościół Zielonoświątkowy, protestancka wspólnota o charakterze ewangelicznym, posiadająca kaplicę (zbór „Elim”) przy ul. Orkana 4, a także Kościół Boży, posiadający kościół „Drzewo życia” Foursquer.

W mieście działalność prowadzi również zbór Świadków Jehowy z Salą Królestwa przy ul. Kasprowicza 93[35][36][37].
Przyroda i turystyka
Gorce wiosną (Hala Długa)

Nowy Targ leży w północnej części Podhala we wschodniej części Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, u podnóża Gorców pomiędzy Białym a Czarnym Dunajcem, które łączą się, tworząc Dunajec, będący prawym dopływem Wisły. Z tego miejsca wyrusza słynny spływ kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego, będący jedną z największych i najstarszych imprez tego typu w Europie. Miasto jest doskonałą bazę dla turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej, kajakowej, ekstremalnej czy motorowej. Położenie Nowego Targu sprawia, że jest miastem o bogatych walorach turystycznych. Najbliżej znajduje się pasmo Gorców z najwyższym szczytem Turbaczem (1314 m n.p.m.). W niewielkiej odległości od miasta jest Jezioro Czorsztyńskie, które zadowoli miłośników sportów wodnych. Na zachód od Nowego Targu znajduje się masyw Babiej Góry, a na południe Tatry. W tych obszarach znajdują się 4 parki narodowe: Gorczański Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy i Pieniński Park Narodowy Miłośników sportów zimowych zadowolą wyciągi narciarskie Zadział oraz Długa Polana znajdujące się w dzielnicy Kowaniec, a także niewielka odległość do dużych ośrodków narciarskich takich jak Białka Tatrzańska oraz Bukowina Tatrzańska. W 2006 program turystyczny Instynkt Tropiciela telewizji TV4 przyznał Nowemu Targowi nagrodę „turystycznego odkrycia roku”.
Ochrona przyrody
Schronisko na Turbaczu

    Gorczański Park Narodowy – utworzony w 1981, obejmuje centralne pasmo Gorców, m.in. masywy Turbacza i Gorca. Na terenie Parku występuje wiele gatunków zwierząt wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Są to m.in.: traszka karpacka, niedźwiedź brunatny, podkowiec mały, popielica szara, rzęsorek mniejszy, ryś euroazjatycki, wilk szary, żbik europejski. Symbolem parku jest Salamandra plamista (Salamandra salamandra)
    Bór na Czerwonem – rezerwat ścisły znajdujący się na terenie Nowego Targu założony w 1925. Na jego terenie chroni się roślinność torfowiskową. Najcenniejszymi gatunkami roślin które występują w rezerwacie są podbiałek alpejski, sosna drzewokosa, widłak jałowcowaty i widłak goździsty.

Szlaki turystyczne
Widok z chaty „Bene” na Jaworzynę Obidowską

    szlak turystyczny niebieski – niebieski na Bukowinę Obidowską
    szlak turystyczny zielony – zielony przez Polanę Brożek i Bukowinę Waksmundzką na Turbacz
    szlak turystyczny żółty – żółty przez Polanę Rusnakową i Bukowinę Miejską na Turbacz
    szlak turystyczny zielony – zielony przez Bukowinę Obidowską i Obidową na Stare Wierchy
    szlak turystyczny czarny – czarny przez Bukowinę Obidowską na Bukowinę Miejską

Zabytki
Kościół pod wezwaniem św. Anny

     Osobny artykuł: Kościół św. Anny w Nowym Targu.

Kościół św. Anny

Drewniana budowla, wzniesiona na podciętym od północy stromą skarpą wzgórzu, na terenie cmentarza. Zbudowany został prawdopodobnie w końcu XV wieku (tradycja o jego ufundowaniu przez zbójników w 1219 nie znajduje żadnego potwierdzenia w źródłach). Późniejsze przebudowy zatarły większość jego pierwotnych cech gotyckich. Najpoważniejszy remont dokonany został tuż przed 1610, ok. 1772 dobudowano wieżę, a późniejsze remonty przeprowadzono w latach: 1865, 1879, 1903, 1974 i 2002. Późnobarokowy ołtarz główny pochodzi z 1 poł. XVIII wieku. W jego polu środkowym umieszczono obraz Rodziny N. P. Marii z 1516 (przykryty obrazem św. Rodziny z 1763), a w górnej kondygnacji obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XVI wieku. W ołtarzach bocznych z końca XVII wieku znajdują się barokowe obrazy: św. Marii Magdaleny i św. Marii Egipcjanki w lewym oraz Matki Boskiej Łaskawej i św. Rozalii w prawym. Malowidła ścienne autorstwa urodzonego w Nowym Targu malarza Hipolita Lipińskiego z ok. 1880, przedstawiają m.in. legendę o założeniu kościoła przez zbójników. Do ciekawszych elementów wyposażenia wnętrza należą także: rokokowa ambona, organy z 2 poł. XVIII wieku oraz dwie gotyckie rzeźby przedstawiające Matkę Boską Bolesną i św. Jana Ewangelistę. Podczas ostatniego remontu, przeprowadzonego w latach 1998–2001, odnowiono m.in. malowidła ścienne i położono marmurową posadzkę. Kościół znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Jest to najstarsza góralska świątynia na Podhalu[38].
Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej

     Osobny artykuł: Kościół św. Katarzyny w Nowym Targu.

Kościół św. Katarzyny

Kościół św. Katarzyny jest obecnie najstarszym istniejącym kościołem na Podhalu. Został wybudowany w 1346. Ufundował go król Kazimierz Wielki. Wcześniej istniała tylko parafia przyszłej patronki miasta. Z powodu pożarów które trawiły kościół w latach: 1601, 1656 (potop szwedzki),1710, 1719, 1932 i następujących po nich remontach kościół nie wygląda tak jak 600 lat temu. Obecnie kościół jest murowany. Wystrój wnętrza kościoła utrzymany jest w stylu barokowym. W głównym ołtarzu znajduje się obraz św. Katarzyny (z 1892). W lewym ołtarzu bocznym mieści się obraz Przemienienia na górze Tabor. Zdobią go figury Mojżesza i Eliasza, zaś w antepedium wprawiona jest tłoczona skóra – kurdyban, według legendy przywieziony spod Wiednia przez Jana III Sobieskiego. Z prawej zaś strony znajduje się ołtarz św. Józefa który jest kopią bogatego, barokowego ołtarza zniszczonego w pożarze w 1932, w którym znajduje się jego obraz (1970). Drugi obraz, umieszczony w tym ołtarzu, to wizerunek św. Agnieszki Męczennicy. Obydwa te obrazy przysłaniają ukoronowaną figurę Matki Bożej Królowej. Ołtarz wieńczy obraz św. Anny z Maryją i św. Joachimem oraz postać św. Michała Archanioła, depczącego szatana. Niżej na ścianach nawy po każdej stronie jest jeszcze jeden ołtarz – z lewej z figurką św. Antoniego z Dzieciątkiem, św. Teresy i św. Kunegundy oraz obrazem Matki Bożej Wniebowziętej (z 1899); zaś z prawej ołtarz poświęcony św. Mikołajowi, św. Barbarze oraz św. Teresie, której obraz wisi w tym ołtarzu. Ciekawy jest także chór muzyczny z tyłu kościoła. Dzięki pracom konserwatorskim odsłonięto umieszczone na balustradzie XVIII-wieczne zdobienia i malowidła, będące ilustracją do fragmentów psalmów. Miały one za zadanie wzbudzić pogardę dla wartości doczesnych i ulotnych. Balustrada podzielona jest na 7 pól. Pierwsze i ostatnie malowidło noszą podpisy: „Panie przed Tobą wszelkie pragnienie moie, y wzdychanie moie nie jest tayne Tobie” oraz „Me wchodź wsad zsługą twoim, albowiem nie każdy będzie usprawiedliwiony przed obliczem twoim”. Przy kościele znajduje się ogród różańcowy ze źródełkiem.
Pomniki
Pomnik Władysława Orkana przed usunięciem z Rynku

Na terenie Nowego Targu znajdują się trzy pomniki: pomnik Władysława Orkana na Placu Słowackiego, pomnik Adama Mickiewicza przy wejściu do parku miejskiego, oraz pomnik Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku.
Rynek i ratusz

     Osobne artykuły: Rynek w Nowym Targu i Ratusz w Nowym Targu.

Ratusz – rynek

Nowy Targ jest miastem handlowym więc ma duży rynek, o powierzchni 1,5 ha. Niegdyś odbywały się na nim jarmarki na które tłumnie zjeżdżali kupcy, oraz ludność całego Podhala. Obecnie nowotarski Rynek okalają zabytkowe kamienice mieszczańskie (częściowo przebudowane w ostatnich latach), choć do końca XVIII wieku wszystkie zabudowania były drewniane (spłonęły w 1784). Pośrodku rynku znajduje się zabytkowy ratusz pochodzący z XIX wieku. Jest budynkiem dwukondygnacyjnym, posiadającym na froncie wieżę, zwieńczoną hełmem oraz iglicą. Poprzedni, drewniany ratusz stał na tym samym miejscu już w 1767. Nieopodal ratusza znajduje się kapliczka św. Jana Kantego. Została poświęcona 11 września 1904, przez proboszcza parafii pod wezwaniem św. Katarzyny Michała Wawrzynowskiego.
Sport
Wychowanek Podhala Krzysztof Zborowski w barwach Reprezentacji Polski

Z Nowym Targiem związanych jest wielu utytułowanych sportowców i klubów sportowych. W mieście działa klub hokejowy Tatry Ski Podhale Nowy Targ – najbardziej utytułowany, wielokrotny mistrz Polski, Szarotka Nowy Targ – jedenastokrotny mistrz Polski w unihokeju od roku 2000–2010. Do 2009 posiadający także sekcję piłki nożnej oraz Górale Nowy Targ (aktualny mistrz Polski w unihokeju).

Sporty motorowe reprezentuje Auto Moto Klub Gorce Nowy Targ, który jest najbardziej utytułowanym klubem trialowym w Polsce. Wychowankiem Auto Moto Klubu Gorce jest najlepszym zawodnik trialu, Tadeuszem Błażusiakiem, który jako pierwszy w historii pięciokrotnie wygrał jedne z najtrudniejszych zawodów enduro świata: Erzbergrodeo. W 2013 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Aeroklub Nowy Targ posiada sekcję samolotową, szybowcową, paralotniarską i modelarską. Ponadto prowadzi szkolenia dla przyszłych pilotów samolotów i szybowców oraz skoczków spadochronowych.
Widok na miasto z szybowca miejskiego aeroklubu

Z Nowego Targu pochodzi Ewa Pawlikowska, sześciokrotna Mistrzyni Świata i dziesięciokrotna Mistrzyni Polski w karate kyokushin. Prężnie rozwija się Klub Sportowy Gorce, który zrzesza wiele sekcji (tenis stołowy, koszykówka, szachy, unihokej, biegi narciarskie). Wiele sukcesów jest właśnie związanych z tenisem stołowym – zespół kobiet w sezonie 2008/2009 wywalczył awans do ekstraklasy, natomiast drużyna męska po wielu latach występów w drugiej lidze wywalczyła awans do pierwszej ligi w sezonie 2012/2013. Kilku zawodników odniosło i odnosi sukcesy w zawodach ogólnopolskich indywidualnych oraz jest w kadrze Polski (m.in. Maja Krzewicka i Izabela Godlewska, które są medalistkami Mistrzostw Polski, a także Mikołaj Kierski, który w sezonie 2006/2007 był wicemistrzem Polski w mikście kadetów, a indywidualnie był w czołowej ósemce).
Aleksandra Król

W Nowym Targu wychowała się również Aleksandra Król – snowboardzistka, olimpijka, specjalizująca się w snowboardowym slalomie gigancie równoległym (PGS) i slalomie równoległym (PSL)[39][40]. Najlepszy wynik na mistrzostwach świata uzyskała w 2017 w Sierra Nevada (Hiszpania), zajmując 8. miejsce w konkurencji slalom równoległy. Jest złotą medalistką 28. Uniwersjady, która odbywała się 2017 w kazachskim mieście Ałmaty, na której poprawiła wynik z 2011 roku, kiedy to na 25. Uniwersjadzie w Erzurum (Tur) była 4.

Stolica Podhala jest miastem, w którym jest najwięcej w Polsce olimpijczyków przypadających na 1000 mieszkańców. Jest ich 43, w tym 38 hokeistów. W Nowym Targu podczas zimowej uniwersjady w 1993 i 2001 w Miejskiej Hali Lodowej rozgrywano mecze w hokeju na lodzie.
Kluby sportowe
Tadeusz Błażusiak w czasie Erzbergrodeo 2009

    Podhale Nowy Targ – hokej na lodzie, short track, unihokej
    NKP Podhale Nowy Targ – piłka nożna
    Klub Hokejowy Podhale Amatorzy Nowy Targ – hokej na lodzie
    KS Szarotka Nowy Targ – unihokej
    KS Górale Nowy Targ – unihokej
    KS Gorce Nowy Targ – tenis stołowy, koszykówka, unihokej, biegi narciarskie, szachy
    KS Wiaterni Nowy Targ – żeglarstwo, triathlon
    Aeroklub Nowy Targ – sporty lotnicze
    Auto Moto Klub Gorce – trial motorowy
    Stowarzyszenie Sportów Walki Krokus Nowy Targ – sporty walki
    RC Model Sport Nowy Targ – modelarstwo
    Yacht Club Polski Nowy Targ – żeglarstwo
    Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie Nowy Targ – żeglarstwo
    Kelly’s Team Górskie Orły Nowy Targ – kolarstwo górskie
    Stowarzyszenie Sportowe Karate Yokozuna – karate
    UKS Delfin Nowy Targ – pływanie
    UKS Gimpel Nowy Targ – lekkoatletyka

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12 lutego 1929
Zygmunt Rajski podczas mistrzostw Nowego Targu w skokach narciarskich
Obiekty sportowe

    Miejska Hala Lodowa – znajduje się przy ul. Parkowej. Swoje mecze rozgrywają tutaj klub hokejowy Podhale Nowy Targ, MMKS Podhale Nowy Targ oraz amatorskie drużyny hokejowe. Miejska Hala Lodowa została wybudowana 1952 i od tego czasu przeszła wiele remontów oraz modernizacji. Obecnie MHL posiada pojemność 3500 osób. Przy hali znajdują się boiska do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki oraz tor lodowy. Najważniejsze imprezy które miały miejsce na nowotarskim lodowisku to Zimowa Uniwersjada 1993 i 2001, turniej przedkwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w 2004 z udziałem Polski, Holandii, Litwy i Chorwacji.
    Stadion Miejski im. Józefa Piłsudskiego – mieści się przy ul. Kolejowej, posiada pełnowymiarowe boisko piłkarskie oraz bieżnię.
    Hala Sportowa KS Gorce – al. Tysiąclecia. Przy hali sportowej znajduje się boisko piłkarskie z bieżnią oraz kortami tenisowymi
    Basen Miejski – plac Evry
    Wyciągi narciarskie Długa Polana oraz Zadział
    lotnisko Nowy Targ
    Tor Auto Moto Klubu Gorce
    Skatepark – al. Solidarności
    Narciarskie trasy biegowe – Długa Polana (długość 700 m), trasa biegowa na lotnisku (długość 15 km), trasa biegowa w Borze Kombinackim (długość 5,5 km)
    Miejska Hala Sportowa – nowo wybudowana hala przy Szkole Podstawowej na os. Niwa. W niej mecze rozgrywają mistrz Polski seniorów w unihokeju – Madex Górale oraz wicemistrz – Worwa Szarotka i inne unihokejowe kluby
    Ścianka wspinaczkowa (Centrum Wspinaczkowe TOP, ul. Konfederacji Tatrzańskiej 1b)

Ludzie związani z Nowym Targiem

     Zobacz też kategorie: Ludzie związani z Nowym Targiem, Ludzie urodzeni w Nowym Targu.

Burmistrzowie Nowego Targu

Lista burmistrzów[41]
Burmistrzowie do 1950

    ok. 1830–1832 – Antoni Piątkowski
    1867–1883 – Julian Wiśniewski
    1883–1886 – Józef Schowal
    1897–1898 – Franciszek Ksawery Sheybal (komisarz rządowy)
    1898–1907 – Mikołaj Halikowski
    1907–1922 – Józef Rajski
    1922–1924 – Franciszek Dworski
    1924–1933 – Józef Rajski
    1934 – Franciszek Drużbacki
    1934–1939 – Andrzej Franciszek Stachoń
    1939–1945 – Jan Stanek (burmistrz komisaryczny)
    1945 – Adam Michał Szoski
    1945 – Franciszek Placzyk
    1945 – Władysław Nehring
    1945–1949 – Tomasz Magierski
    1949–1950 – Edward Ludomir Kotowski

Przewodniczący Prezydium MRN

    1950–1954 – Franciszek Jakobiszyn
    1954–1955 – Antoni Władysław Głąbiński
    1955–1956 – Stanisław Antolak
    1956–1958 – Kazimierz Wielgus
    1958–1959 – Leon Leja
    1959–1966 – Bolesław Sidziński
    1966–1970 – Jan Żmuda
    1970–1973 – Józef Różański

Naczelnicy

    Jan Kazimierz Kasprzycki
    Władysław Gawlas
    Andrzej Hadowski
    1981–1990 – Stanisław Ślimak[42]

Burmistrzowie od 1990

    1990–1994 – Józef Jan Rams
    1994–1996 – Czesław Borowicz
    1996–2014 – Marek Fryźlewicz
    od 2014 – Grzegorz Watycha

Miasta partnerskie

Miasta partnerskie Nowego Targu[43]:

    Niemcy Radevormwald – Niemcy
    Słowacja Kieżmark – Słowacja (10.06.1995)
    Francja Évry – Francja
    Włochy Roverbella – Włochy
    Słowacja Liptowski Mikułasz – Słowacja[44]

Gmina partnerska:

    Polska Stary Targ (z sołectwem Nowy Targ) – Polska (26.05.2017)[45]

Sąsiednie gminy

Nowy Targ, Szaflary
Zobacz też

    Synagoga w Nowym Targu
    Cmentarz żydowski w Nowym Targu
    Nowotarszczyzna

Przypisy

Wyniki badań bieżących – Baza Demografia – Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2020-07-21].
Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Warszawa 1880, tom VII, s. 307–310.
Stan Lewicki, Historja handlu w Polsce na tle przywilejów handlowych: (prawo składu), Warszawa 1920, s. 139.
Hanan-Michael Bordin: English-Yiddish dictionary of place-names. Jerusalem – Tel Aviv: Bedek Media Group, 2015. (ang. • jid.).
Nowy Targ – Atrakcje turystyczne, zabytki Nowego Targu, Przewodnik po Nowym Targu | Travelin, travelin.pl [dostęp 2021-03-30].
Szkice z dziejów ruchu komunistycznego w województwie krakowskim. Kazimierz Olszański (red.). Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1958, s. 43.
Climate Lesser Poland Voivodeship: Temperature, climate graph, Climate table for Lesser Poland Voivodeship – Climate-Data.org, en.climate-data.org [dostęp 2021-03-30].
Nowy Targ, Sucha Beskidzka i Proszowice wśród najbardziej rakotwórczych miast w Polsce. „Dziennik Polski”, 2015-01-05. Warszawa.
Polscy liderzy w smogu. Wygrywają Nowy Targ i Pszczyna » GLOBEnergia, GLOBEnergia, 31 października 2019 [dostęp 2021-03-30] (pol.).
Nowy Targ i Pszczyna to najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce – kolejny rok z rzędu... » GLOBEnergia, GLOBEnergia, 1 grudnia 2020 [dostęp 2021-03-30] (pol.).
Piotr Urbanik: Miasta z najgorszym powietrzem. Jeden lider w trzech kategoriach. onet.pl, 2021-12-09. [dostęp 2021-12-09]. (pol.).
Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska, Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2006 r.), Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2006, ISSN 1734-6118.
Nowy Targ w liczbach – 31.12.2006. nowytarg.pl, 2007-01-31. [dostęp 2014-01-27].
Informacje na stronie Nowego Targu.
Rocznik demograficzny 2013. [dostęp 2013-12-31].
Roczniki demograficzne 2006–2012. [dostęp 2017-05-29].
Mieczysław Adamczyk: Dzieje miasta Nowego Targu. Nowy Targ: Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 1991.
Dawny trakt handlowy, epidemia, Moskale i Romuald Traugutt. Tajemnice kapliczki na ul. Polnej w Nowym Targu. [dostęp 2014-05-26].
Keely Stauter-Halsted: The Nation In The Village: The Genesis Of Peasant National Identity In Austrian Poland, 1848–1914. Cornell University Press, 2005-02-28, s. 26. ISBN 978-0-8014-8996-9. [dostęp 2013-12-31].
Nowy Targ w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2016-01-10] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
Liczba uprawniowych do głosowania w okręgach wyborczych. 2013. [dostęp 2013-01-27].
Okręgi wyborcze, ich granicach i numery. 2013. [dostęp 2013-01-27].
Krzysztof Jóźwiak, Nieznane polskie powstania, „Rzecz o Historii”, 9 lutego 2018.
Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939–1945, Sport i Turystyka 1988, ISBN 83-217-2709-3, s. 463.
„Fabryka Milioner” – gazeta Samorządu Robotniczego Nowotarskich Zakładów Obuwniczych 1961.
Beata Szkaradzińska: Hotel Campanile Nowy Targ – Zakopane otwarcie w listopadzie. 2016-10-12. [dostęp 2019-12-12]. (pol.).
Hotel w Nowym Targu – pod marką B&B Hotels. 2019-10-22. [dostęp 2019-12-12].
Bronisław Komorowski w Nowym Targu: Powiedziałem, że przyjadę, no i jestem. podhale24.pl, 2011-05-31. [dostęp 2017-05-29].
Redakcja, Nowy Targ. Prezydent RP na 100-leciu Związku Podhalan [ZDJĘCIA], Zakopane Nasze Miasto, 4 sierpnia 2019 [dostęp 2020-10-07] (pol.).
Budowa mostu na Dunajcu oficjalnie rozpoczęta. podhale24.pl, 2010-06-02. [dostęp 2017-05-29].
Pojazdy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nowym Targu. 2013. [dostęp 2013-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-18)].
Prywatne Szkoły Średnie im. Prof. Jana Venuleta. oficjalna strona [dostęp 2020-08-21]
Urząd Miasta Nowy Targ – Informacje, nowytarg.pl [dostęp 2020-10-08] (pol.).
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego. 2012. [dostęp 2012-02-03].
Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2017-01-12].
Co łączy Zakopane, Nowy Targ i Krościenko nad Dunajcem?, 24tp.pl, 10 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-11].
Świadkowie Jehowy wznawiają publiczną działalność na Podhalu, podhale24.pl, 24 czerwca 2022.
Marian Kornecki Gotyckie kościoły drewniane na Podhalu, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987.
Biografie • Polski Komitet Olimpijski. olimpijski.pl. [dostęp 2017-04-08].
Profil na oficjalnej stronie FIS. [dostęp 2017-04-08]. (ang.).
Galeria portretów historycznych wg Barbary Słuszkiewicz. nowytarg.pl. [dostęp 2017-11-28].
Stanisław Ślimak – Wójt Gminy Szaflary. BIP Urzędu Gminy Szaflary. [dostęp 2017-12-04].
Urząd Miasta Nowy Targ – Informacje, nowytarg.pl [dostęp 2021-08-19] (pol.).
Nowy Targ nawiązuje partnerską współpracę z Liptowskim Mikulaszem, nowytarg.pl [dostęp 2022-02-08] (pol.).

    Miasto partnerskie Nowy Targ, gminastarytarg.pl [dostęp 2021-08-19] (pol.).

Linki zewnętrzne

    Strona internetowa Urzędu Miasta Nowy Targ
    Nowy Targ, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VII: Netrebka – Perepiat, Warszawa 1886, s. 307., s. 307–310
    Archiwalne widoki miejscowości w bibliotece Polona

    pde

Miasta województwa małopolskiego

    pde

Powiat nowotarski

    pde

Powiat nowotarski (1920–1975)

    pde

Burmistrzowie Nowego Targu
Kontrola autorytatywna (gmina miejska):

    VIAF: 127883894LCCN: n83201795GND: 4266008-7NKC: ge888971J9U: 987007562109605171WorldCat: lccn-n83201795

Kategorie:

    Nowy TargGminy i miasta PodhalaMiasta lokowane przez Kazimierza III WielkiegoPowiat nowotarskiMiasta posiadające prawo składuMiasta w Polsce lokowane w XIV wiekuMiasta w województwie małopolskimMiasta królewskie I Rzeczypospolitej (województwo krakowskie)
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Herb Nowego Targu >;)) Czyli menczennica górą :)

Lothar.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.



Historia herbu Podhala

    Aktualności
    By Admin
    wrz 27, 2017

Portal PolskieLogo.net zajmujący się logotypami polskich klubów sportowych “wziął na warsztat” herb Podhala! Zapraszamy do lektury ciekawego artykułu dotyczącego historii zarówno naszych barw jak i logotypu.

Portal PolskieLogo.net zwykle pisze o herbach klubów piłkarskich, ponieważ futbol ma najbardziej urozmaicone tło około sportowe, od ponad stu lat wokół niego budowane są swoiste więzi międzyludzkie lub antagonizmy kibicowskie. Jest to dyscyplina najbardziej medialna w Polsce, a popularność piłki wynika z czynników bardziej tożsamościowych niż czysto sportowych. Także większość polskich klubów sportowych ma rodowód futbolowy – nierzadko te powstałe przed wojną stanowiły rozwinięcie drużyn piłkarskich, a w PRL-u odgrywały rolę sekcji wiodącej i reprezentatywnej dla klubu.

Jednak w Nowym Targu to hokej na lodzie zdominował futbol i porównywanie osiągnięć obu sekcji jest jak chwalenie się spacerem po gorczańskim reglu dolnym przed doświadczonym zdobywcą Rysów… Pierwsi zeszli tylko dwukrotnie (1983, 1988) z podium Mistrzostw Polski w ciągu trzech dekad, podczas gdy drudzy marzyli o przekroczeniu progu III ligi. Obecnie możemy stwierdzić, że postawienie na sporty zimowe w stolicy Podhala było świetną decyzją, na której zyskał wizerunkowo cały region.
Historia znaku

Początki klubu datowane są na 1932 rok, gdy utworzono w Nowym Targu Towarzystwo Sportowe „Podhale”. Pierwszą uprawianą dyscypliną był futbol, choć jeszcze przed wojną otwarto sekcję lekkoatletyczną, tenisową i narciarską. Sekcja hokeja na lodzie pojawiła się w trakcie… okupacji niemieckiej!

Portal dotarł do zdjęcia odznaki klubu, w kształcie parzenicy z wkomponowanym centralnie monogramem „TSP” i szarotką, będącą symbolem klubu. Niestety jest wielce prawdopodobne, że znak ten został opracowany w późniejszych latach (np. przy okazji jubileuszu 50-lecia).

Z 1948 roku pochodzi jubileuszowa odznaka z żółto-niebiesko-czerwonymi polami tarczy i napisem SKS Podhale, ale też istnieje podobna z nazwą NKS Podhale (Nowotarski Klub Sportowy).

Możliwe, że był to pierwszy powojenny znak Podhala… Warto odnotować, że w 1948 roku drużyna hokejowa została zgłoszona do rozgrywek prowadzonych przez Krakowski Okręgowy Związek Hokeja, czyli wtedy rozpoczęła marsz na sportowe szczyty.

Podczas reorganizacji sportu opiekę nad nowotarskimi sportowcami przejęło Zrzeszenie Sportowe “Spójnia” i pod tą nazwą hokeiści debiutowali w Mistrzostwach Polski w 1952 roku. Futboliści pojawili się w 3. lidze, by jednak szybko spaść do niższej klasy rozgrywek. W 1955 roku Spójnia weszła w skład zrzeszenia Sparta i stąd korekcie uległa nazwa klubu z Nowego Targu.

W drugiej połowie lat 50-tych przywrócono historyczną nazwę „Podhale” i wkrótce klub został tytanem polskiego hokeja. Sukcesy Podhala najlepiej zobrazuje poniższa infografika:

Lista sukcesów „Szarotek” sprawia, że jest to najbardziej utytułowany klub hokejowy w Polsce!

Tylko który znak towarzyszył nowotarskim hokeistom w latach sukcesów? Na pewno symbolem była szarotka z kijem hokejowym, natomiast wątpliwości budzi wygląd otaczającej ją tarczy.

Zachowało się mnóstwo pamiątek, na których tarcza podzielona jest na trzy pola o kolorach (od prawej strony według reguł heraldyki): czerwonym, niebieskim i żółtym.

Jak widzimy, ten układ był powielony na proporczykach i odznakach. Wczytując się w artykuły Stefana Leśniowskiego, prawidłowe barwy klubu mają odwróconą kolejność, czyli prezentują się następująco: żółty-niebieski-czerwony. Przygotowując materiały na jubileusz 50-lecia, wykonawca zamienił żółte pole z czerwonym i stąd taki znak pojawia się na wielu materiałach. Opowieść o przypadkowym odwróceniu kolorów wydaje się wiarygodna, pamiętamy że materiały z 15-lecia miały właśnie taką kolejność kolorów na tarczy.

Znak Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego „Podhale” – który od 2000 roku stanowił zaplecze kadrowe dla hokejowej drużyny występującej w Ekstralidze – ma te barwy ułożone w prawidłowym szyku.

Ostatnie lata przyniosły skrajne emocje dla sympatyków Podhala. Z jednej strony dwa Mistrzostwa Polski (2007, 2010) czy kilkakrotnie brąz (m.in. w dwóch ostatnich sezonach), z drugiej spadek z Ekstraligi (ostatnie miejsce w sezonie 2011/12).

W sierpniu 2015 roku utworzono Sportową Spółkę Akcyjną KH „Podhale”, która dostała licencję na występy w Polskiej Hokej Lidze. W nazwie klubu i jego herbie pojawił się człon sponsorski „TatrySki”.

Źródło: polskielogo.net
Autor: Jakub Malicki
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Herb Nowego Targu >;)) Czyli menczennica górą :)

Lothar.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.


Po odrzuceniu bajek :) mamy Hypatię >;))

Hypatia z Aleksandrii (gr. Ὑπατία, ur. ok. 355 lub 370[1], zm. w marcu 415 w Aleksandrii) – aleksandryjska filozofka neoplatońska, matematyczka; córka Teona z Aleksandrii. Zwana również „męczennicą nauki”[1]. Legenda przypisuje Hypatii wynalezienie astrolabium i rodzaju areometru.
Spis treści

    1 Życiorys
    2 Hypatia a chrześcijaństwo
    3 Śmierć
    4 Legenda i historia
    5 Morderstwo Hypatii a stanowisko historyków
    6 Pamięć o Hypatii
    7 Hypatia w kulturze
    8 Przypisy
    9 Bibliografia
    10 Linki zewnętrzne

Życiorys

Córka matematyka, astronoma i filozofa Teona z Aleksandrii, wykształcenie matematyczne odebrała najpewniej pod jego kierunkiem. Być może kształciła się w Atenach. Jednak prawdopodobnie nigdy nie opuściła rodzinnego miasta. Była aktywna na polu nauki i filozofii.

Nie zachowały się żadne jej pisma, ale można jej hipotetycznie przypisać współpracę z ojcem przy redakcji pism Ptolemeusza i Euklidesa. Wiadomo, że pracowała nad komentarzami i wydaniem traktatów „Arytmetyka” Diofantosa i „Stożkowe” Apoloniusza z Pergi. Nie można wykluczyć, że ostateczny kształt tych dzieł, jaki dotarł do naszych czasów, jak również „Almagestu” i „Tablic podręcznych” Ptolemeusza, jest dziełem Hypatii[2][3].

Nieco więcej wiadomo o jej działalności na polu filozofii, szczególnie dzięki listom jej ucznia Synezjusza z Cyreny, biskupa Ptolemaidy. Utworzyła wokół siebie krąg oddanych uczniów, wspólnotę dążącą do wiedzy i poznania natury rzeczywistości, opierając się na filozofii pitagorejsko-platońskiej. Hypatia wymagała od siebie i swych uczniów wysiłku umysłu, woli i wyrzeczeń. Jednocześnie jej postawa była tolerancyjna i odznaczała się otwartym spojrzeniem na problemy filozoficzne. Wśród jej uczniów byli chrześcijanie i poganie, pochodzący nie tylko z Aleksandrii i Egiptu, ale z Syrii, Cylicji i Konstantynopola. Jej uczniowie odpłacali jej przywiązaniem i miłością długo po osiągnięciu samodzielności, a nawet wysokich godności kościelnych.

Choć filozoficzny krąg jej uczniów miał charakter elitarny, Hypatia wykładała również publicznie matematykę i astronomię[4]. Wykłady prowadziła w swym domu, przed którym zbierały się tłumy entuzjastów, i w miejskich salach wykładowych. Często jeździła powozem, zatrzymywała się po drodze w instytucjach publicznych, rozmawiała z urzędnikami i dostojnikami. Była niezwykle szanowana wśród swoich zwolenników i uchodziła za autorytet moralny. Ceniono jej wiedzę, logikę i inne zalety intelektualne oraz cechy jej charakteru: umiar, dystynkcję w obejściu, prostotę ubioru, wstrzemięźliwość seksualną (do końca życia pozostała dziewicą), miłość do Aleksandrii, w której sprawy się angażowała.
Hypatia a chrześcijaństwo

Hypatia nie była praktykującą poganką. Nie chcąc dostarczać pretekstu chrześcijańskiej administracji miasta do ataku na siebie i swoich uczniów[5], respektowała prawodawstwo antypogańskie, nie uczęszczała do świątyń, nie uczestniczyła w protestach przeciwko burzeniu świątyń pogańskich lub zamienianiu ich na chrześcijańskie kościoły. Nic nie wiadomo na temat jej postawy podczas burzenia Serapejonu w 391 roku. Nie czyniła różnicy między swymi pogańskimi i chrześcijańskimi uczniami. Opiekowała się wszystkimi studentami, niezależnie od ich światopoglądu. Utrzymywała kontakty z urzędnikami cesarskimi i miejskimi, z których większość była chrześcijanami. Był nim również Orestes, prefekt cesarski. Dzięki temu cieszyła się powszechnym szacunkiem. Za czasów biskupa Teofila, odpowiedzialnego za zniszczenie Serapejonu, nie spotykały jej żadne szykany.
Śmierć
Ikona przedstawiająca Cyryla z Aleksandrii

Sytuacja zmieniła się po objęciu biskupstwa w 412 roku przez bratanka Teofila, Cyryla (późniejszego świętego Cyryla z Aleksandrii), który szybko popadł w konflikt z cesarskim prefektem i namiestnikiem Egiptu Orestesem, przyjacielem Hypatii. Cyryl i inni księża zaczęli atakować aleksandryjską filozofkę i matematyczkę, oskarżając ją z ambon aleksandryjskich kościołów o czary i uprawianie satanizmu. Jednak przyczyny religijno-polityczne były tylko jednym z powodów ataku Cyryla na Hypatię. Cyryl zazdrościł aleksandryjskiej matematyczce popularności wśród mieszkańców Aleksandrii. Według najnowszych badań profesor Marii Dzielskiej, żywił do niej głęboką, patologiczną nienawiść:

    ...zarzuty stawiane Cyrylowi dotyczą ponadto głębszego aspektu sprawy niż tylko udziału w zewnętrznych manifestacjach wrogości i kłamstwa. Dotykają sfery jego psychologii i moralności. Cyryl uczynił coś, co można by określić naruszeniem zasad chrześcijańskiego porządku moralnego, któremu miał służyć. Stało się tak dlatego, że nie umiał pogodzić się z przegraną. Chciał być liderem społeczności aleksandryjskiej, a tymczasem to miejsce w kręgach elity zajmowała Hypatia... Pobudzało to jego ambicje, prowadziło do frustracji i patologicznej zawiści. Cyryl stawał się niebezpieczny. Aż trzy źródła mówią nam o zawiści Cyryla jako przyczynie śmierci Hypatii. Chodzi tutaj o Sokratesa, Hezychiusza i Damascjusza. Najcięższe, bezpośrednie, imienne oskarżenia o kierowanie się prymitywną, mroczną zawiścią wobec Hypatii spadają na Cyryla ze strony Damascjusza...[6]

W wyniku tego[7] w 415 roku Hypatia – według niektórych osoba w starszym wieku[8], według innych opracowań (Ch. Kingsley) miała wówczas tylko 25 lat[9], choć najczęściej w piśmiennictwie podawany jest wiek 45 lat – została zamordowana. Wywleczono ją z powozu przed kościołem Caseareum, zdarto z niej ubranie, wyłupiono jej oczy i zabito ostrakonami[10]. Ponieważ przywódcą tego mordu był chrześcijanin, Piotr Lektor, rzuciło to – jak podaje Sokrates Scholastyk[11] – cień na Kościół aleksandryjski i na jego biskupa. Zwykle wyważony w swoich ocenach Sokrates był pełen oburzenia na Cyryla[12]. Oskarża go również późniejszy neoplatoński filozof Damascjusz (462–544). Sokrates pisze też, że Hypatia, będąc w przyjaźni z Orestesem, w opinii ludzi ze sfer kościelnych rzekomo przeszkadzała w pojednaniu między nim a biskupem miasta[8]. Orestes, pozbawiony cennego sprzymierzeńca, w wyniku zabiegów Cyryla stracił swe stanowisko.

Jak twierdzi Maria Dzielska, trudno jest udowodnić bezpośrednie wydanie rozkazu, nakazującego zamordować Hypatię w określonym miejscu czy w określony sposób przez biskupa Cyryla, ale jednoznacznie ponosi on odpowiedzialność za to morderstwo[13]. Profesor Tadeusz Zieliński ze śmiercią Hypatii wiąże udział mnichów nitryjskich, których nazywa „czarną gwardią” takich biskupów jak Teofil czy Cyryl. Obciąża ich odpowiedzialnością nie tylko za śmierć Hypatii, ale także za zburzenie Serapejonu[14]. O udziale mnichów nitryjskich w wydarzeniach w Aleksandrii wspomina również Maria Dzielska[15]. Bestialski mord dokonany na aleksandryjskiej uczonej był czymś niespotykanym nawet na ówczesne czasy. Oburzenie obecne również wśród wielu chrześcijan odbiło się głośnym echem w starożytnym świecie. Śledztwo w sprawie śmierci aleksandryjskiej matematyczki oparło się nawet o dwór cesarski, jednak dzięki potędze i wpływom Cyryla nikogo nie ukarano[16][17].
Legenda i historia
Hypatia, obraz Charlesa Williama Mitchella z 1885 roku

Okoliczności śmierci Hypatii znamy przede wszystkim z relacji historyka chrześcijańskiego, Sokratesa Scholastyka (ok. 380−450)[18], mieszkającego w Konstantynopolu.

Późniejsi autorzy wczesnego średniowiecza pozostawili sporo wzmianek o Hypatii, a hagiografia chrześcijańska niektóre elementy jej życia powiązała ze św. Katarzyną[19][20][21]. Jan z Nikiu (VII w.) w swojej Kronice świata krytykuje aleksandryjską matematyczkę:

    Kobieta filozof, poganka imieniem Hypatia, cały czas poświęcała się magii, astrolabiom i instrumentom muzycznym, swymi satanicznymi sztuczkami zwiodła wielu ludzi. Gubernator miasta świadczył jej niezwykłe honory, gdyż go zaczarowała. W wyniku tego przestał chodzić do kościoła, jak miał w zwyczaju[22].

Księga Suda, leksykon bizantyjski z X w., cytuje dzieło Żywot Izydora filozofa, którego autorem jest neoplatończyk Damaskios (462−544) z Aten. Filozof następująco opisał przyczyny i okoliczności śmierci Hypatii:

    ...Cyryl, powodowany zazdrością, spowodował, że pocięto ją (ceadem ei protinus machinatus est), i to /w sposób/ najbardziej ze wszystkich zbrodniczy[23].

Zainteresowanie osobą Hypatii przeżyło renesans w okresie oświecenia, kiedy irlandzki filozof i wolnomyśliciel z nurtu racjonalistycznego, John Toland (1670−1762), w swym traktacie Hypatia zinterpretował jej śmierć w duchu antykatolickim, czyniąc z niej symbol konfliktu rozumu i religii, wolności i fanatyzmu, nauki i ciemnoty[24]. Podchwycił to Wolter. Odtąd legenda żyła już własnym życiem, obrastając w coraz to nowe, coraz mniej prawdopodobne znaczenia. Czyniono z Hypatii symbol swobody seksualnej, młodzieńczą i piękną ofiarę sadystycznych, ogarniętych nieczystymi żądzami mnichów. Bez wątpienia aparycja aleksandryjskiej filozofki robiła wrażenie. Damascjusz opisuje ją jako kobietę piękną i powabną[25]. Jej śmierć miała zapoczątkować upadek intelektualny Aleksandrii, koniec nauki i filozofii. Próbowano również czynić z niej chrześcijankę, która porzuciła pogaństwo tuż przed swoją śmiercią[26].

Według Marii Dzielskiej i Pierre’a Chuvina Hypatia stała się ofiarą konfliktu politycznego pomiędzy chrześcijanami, z których jedna strona była przedstawicielem władzy świeckiej, druga kościelnej, choć Dzielska dostrzega tu również istotne relacje interpersonalne[6].

Biskupi aleksandryjscy zatrudniali i utrzymywali ze swoich dochodów grupy zbrojnych parabolanów, służących do siłowego rozstrzygania doraźnych gier politycznych i sporów religijnych, wzniecania zamieszek, samosądów i likwidacji niewygodnych osób[27], co zostało wykorzystane do zabicia Hypatii[28]. W kolejnych latach, aż do podboju muzułmańskiego, Aleksandria była nadal żywym ośrodkiem życia umysłowego, choć jego poziom ulegał ciągłemu obniżeniu[29][30].
Morderstwo Hypatii a stanowisko historyków

Profesor Maria Dzielska uważa, że morderstwo Hypatii miało głównie podłoże polityczne, choć równie ważnym czynnikiem była osobista zawiść i niechęć, jaką biskup Cyryl żywił do aleksandryjskiej matematyczki[6]. Profesor Aleksander Krawczuk jest zdania, iż Hypatię zamordowano z dwóch przyczyn: jako polityczną zwolenniczkę Orestesa oraz niewygodną z punktu widzenia ówczesnej filozofii chrześcijańskiej pogańską, uczoną kobietę[31]. Podobne stanowisko prezentuje dr Andrzej Ćwiek, egiptolog z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Według niego mord na Hypatii wynika bezpośrednio z atmosfery panującej w tamtym czasie w Aleksandrii, nakazującej prześladować pogan i likwidować ich kulturę w imię chrześcijaństwa[32].

Pochodzący z Konstantynopola i żyjący w tym samym okresie co Cyryl i Hypatia Sokrates Scholastyk (380-ok. 450) twierdził, że Hypatię zamordowali chrześcijanie, którym przewodził lektor Piotr, z uwagi na jej osobiste przymioty i działalność, zaś znajomość z Orestesem była tylko pretekstem do zabicia niewygodnej osoby[18]. W swoim dziele „Historia Kościoła” tak pisze o Hypatii:

    Żyła w Aleksandrii pewna niewiasta imieniem Hypatia, była ona córką filozofa Teona. Udało jej się osiągnąć tak wysoki stopień wykształcenia, że przewyższała współczesnych sobie filozofów, stała się kontynuatorką wznowionej przez Plotyna filozofii platońskiej i potrafiła wykładać na prośbę zainteresowanych wszelkie, jakie by nie były, doktryny filozoficzne. Dlatego też garnęli się do niej zewsząd ci, którzy chcieli się poświęcić nauce filozofii. Ze względu na zmuszającą do szacunku szczerość i swobodę wypowiedzi, którą zapewniło jej posiadane wykształcenie, umiała mądrze występować także i wobec przedstawicieli władzy; i nie potrzebowała się wstydzić, kiedy się pojawiła wśród mężów: wszyscy nie tylko szanowali ją dla nieprzeciętnej roztropności, ale nawet czuli się onieśmieleni. Otóż tym razem przeciwko niej uzbroiła się zawiść. Ponieważ bowiem dość często spotykała się z Orestesem, fakt ten skłonił ludzi ze sfer kościelnych do wysunięcia oszczerczego oskarżenia, że to właśnie ona stoi na zawadzie i sprzeciwia się nawiązaniu przyjaznych stosunków pomiędzy Orestesem a biskupem Cyrylem. Tak więc ludzie porywczego usposobienia, którym przewodził lektor Piotr, umówiwszy się między sobą upatrzyli moment, kiedy owa niewiasta wracała skądś do domu, i wyrzuciwszy ją z lektyki zawlekli pod kościół zwany Cezarejon; tu zdarłszy z niej szaty zabili ją odłamkami skorup. Następnie rozszarpawszy ciało na sztuki poznosili poszczególne części na miejsce zwane Kinaron i spalili w ogniu. Zbrodnia ta ściągnęła na Cyryla i na Kościół w Aleksandrii niemało hańbiących zarzutów. Bo ci, co żyją według religii Chrystusowej, nie mają absolutnie nic wspólnego z morderstwami, bitwami i podobnymi do tych sprawami[33].

Niektórzy historycy katoliccy oraz teologowie i patrolodzy kościoła katolickiego mają inne zdanie o roli Cyryla w publicznym mordzie Hypatii. J.Daniélou i I. Marrou (1963) przedstawiają zabójstwo Hypatii jako samosąd tłumu, będący przejawem bezprawia[34]. Katolicy patrolodzy B. Altaner i A. Stuiber uważają (1978 r.), że nie można biskupa Aleksandrii obarczać winą za śmierć Hypatii[35]. Autorzy tomu pierwszego dzieła pt. Świat Bizancjum pod redakcją C. Morrisson (2004 r.), będący badaczami francuskiego CNRS, Sorbony i Uniwersytetu we Fryburgu i in., stwierdzają, że za mord dokonany na Hypatii winić należy zaostrzanie się namiętności religijnych w społeczeństwie Aleksandrii, którym sprzyjała nietolerancyjna postawa Cyryla. Podobnie działo się w Konstantynopolu i innych ośrodkach Bizancjum:

    Świadczą o tym wydarzenia w Aleksandrii, którym sprzyjała nietolerancyjna postawa patriarchy Cyryla (412-444): była to masakra chrześcijan zgromadzonych przed jednym z kościołów spalonych przez Żydów, a następnie zabójstwo filozofki Hypatii przez fanatycznych chrześcijan (415), którzy ukamienowali ją i spalili jej zwłoki po ich uprzednim poćwiartowaniu (Sokrates, Hist. eccl. VII,15). Akty przemocy powtarzają się także w innych miastach, a zwłaszcza w Konstantynopolu, gdyż kontrowersje natury doktrynalnej i kościelnej wywołują namiętności, jakie nawet dziś trudno sobie wyobrazić. Nie są one jedynie przejawem konfliktów frakcji, gry interesów czy rywalizacji osób albo miast (jak w przypadku rywalizacji szkół antiocheńskiej i aleksandryjskiej)[36].

O niepokojach religijnych na terenie Egiptu i Aleksandrii wspomina również praca zbiorowa Religie starożytne Bliskiego Wschodu pod red. prof. dr hab. Krzysztofa Pilarczyka:

    Wielokrotnie w pierwszych wiekach naszej ery miało miejsce prześladowanie egipskich chrześcijan; po zwycięstwie chrześcijaństwa nastąpiło nie mniej zajadłe prześladowanie „pogan”. Spalenie Biblioteki Aleksandryjskiej, zburzenie Serapeum i zamordowanie Hypatii, to kolejne odsłony tego dramatu. Świątynie dawnych bóstw były zamieniane na kościoły[37].

Pamięć o Hypatii

W wierszu „Traktat moralny” napisanym w 1947 polski poeta Czesław Miłosz wspomina o Hypatii:

    Biedna Hypatia, z której zdarli
    Suknie na placu Aleksandrii

Powyższy cytat stanowi również motto książki Marii Dzielskiej Hypatia z Aleksandrii[38].

Na cześć Hypatii została nazwana planetoida (238) Hypatia, krater[39] i grupa rowów na Księżycu, planeta krążąca wokół gwiazdy jota Draconis oraz rodzaj ciem z rodziny niedźwiedziówkowatych[40].
Hypatia w kulturze
Fotografia z 1867 roku autorstwa Cameron pt. Hypatia

    2009 – film Agora, reż. Alejandro Amenábar, w roli głównej (jako Hypatia) Rachel Weisz.
    W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Brooklyn Museum otwarto wystawę ceramiczną poświęconą Hypatii[41].
    Smithsonian Institution posiada w swoich zbiorach rycinę, przedstawiającą atak chrześcijańskiego tłumu na Hypatię[42].
    Angielska fotografka Julia Margaret Cameron wykonała zdjęcie zatytułowane Hypatia.
    Postać Hypatii pojawia się w odcinku Patty amerykańskiego serialu komediowego Dobre miejsce
    Hypatia jest jedną z wielkich naukowców w grze „Cywilizacja 6”

Przypisy

Hypatia z Aleksandrii, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-03-20].
Maria Dzielska, Hypatia z Aleksandrii, Universitas, Kraków 2010, wyd. III poprawione, s. 12. Cytat: Ten, kto pragnie dowiedzieć się czegoś więcej ... musi sięgnąć oczywiście do poświęconych jej naukowych prac monograficznych. Większość opracowań tego typu pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i pomimo że można w nich znaleźć i ciekawe analizy i interesujące argumenty, są to prace już przestarzałe... Na specjalną uwagę zasługują badania W.R. Knorra i A. Camerona, którzy dodają nowe, oryginalne spostrzeżenia, do dotychczasowych ustaleń, na temat komentarzy Hypatii (i jej ojca Teona) do Almagestu Ptolemeusza i prac innych matematyków aleksandryjskich. Wiele nowych poglądów i refleksji nad życiem i myślą Hypatii wprowadza Cameron (współautorka J. Long) również do swojej najnowszej książki poświęconej Synezjuszowi z Cyreny pt. „Barbarians and Politics at the Court of Arcadius”.
Maria Dzielska, Hypatia z Aleksandrii, Universitas, Kraków 2010, wyd. III poprawione, s. 175, 176. Cytat: Gdy ojciec pisał komentarze do Euklidesa i Ptolemeusza, Hypatia pracowała nad dziełami Apolloniusza z Perge, Diofantosa i również Ptolemeusza. Wiemy o tym dzięki wiadomościom przechowanym przez Hezychiusza z Miletu.
Maria Dzielska, Hypatia z Aleksandrii, Universitas, Kraków 2006, wydanie drugie, poprawione, s. 78.
Dzielska 2010 ↓, s. 179.
Maria Dzielska, Hypatia z Aleksandrii, Universitas, Kraków 2010, wyd. III poprawione, s. 169.
Dzielska 2010 ↓, s. 159, 168, 169, 178.
Por. J. Chapman, St. Cyril of Alexandria w: Catholic Encyclopedia (1913 (ang.) – wraz z bibliografią.
Dzielska 2010 ↓, s. 130.
Dzielska 2010 ↓, s. 162.
Por. Historia Kościoła, V,22; przekład polski: Historia Kościoła. S. J. Kazikowski (przekład), E. Wipszycka (wstęp), A. Ziółkowski (komentarz). Warszawa: IW PAX, 1986, s. 612. ISBN 83-211-0519-X.
Maria Dzielska, Hypatia z Aleksandrii, Universitas, Kraków 2010, wyd. III poprawione, s. 170. Cytat: Ostrożny w swych sądach i oskarżeniach Sokrates nie może jednak, w konkluzji swego opowiadania o tych tragicznych wydarzeniach, oprzeć się uczuciu oburzenia na Cyryla i jego Kościół i pisze: „Zbrodnia ta ściągnęła na Cyryla i na Kościół w Aleksandrii niemało hańbiących zarzutów”.
Maria Dzielska, Hypatia z Aleksandrii, Universitas, Kraków 2010, wyd. III poprawione, s. 168, 169.
Chrześcijaństwo antyczne, Tadeusz Zieliński, Toruń 1999, s. 303.
Maria Dzielska, Hypatia z Aleksandrii, Universitas, Kraków 2010, wyd. III poprawione, s. 154.
Dzielska 2010 ↓, s. 164–165.
Krawczuk 1988 ↓, s. 92.
Maria Dzielska, Hypatia z Aleksandrii, Universitas, Kraków 2010, wyd. III poprawione, s. 14. Cytat: Wielką zaletą jego sprawozdania jest to, że umieszcza morderstwo Hypatii w szerokim kontekście wydarzeń aleksandryjskich lat 412–415, umożliwiając dociekania nad przyczynami jej śmierci.
Maria Dzielska, Hypatia z Aleksandrii, Universitas, Kraków 2010, wyd. III poprawione, s. 26. Cytat: Pewne powiązania z ... Hypatią ma natomiast najbardziej chyba lubiana i znana święta i męczennica aleksandryjska – Katarzyna. Jak twierdzą badacze legendy Katarzyny, w jej hagiograficznym wizerunku, kształtowanym od ok. VIII wieku, znajdują się motywy zaczerpnięte z biografii Hypatii. W nieznanej na Zachodzie książce poświęconej Hypatii B.A. Myrsilidesa znajdujemy niezwykle ciekawą wiadomość potwierdzającą... poglądy uczonych na temat związku legendy św. Katarzyny z historycznymi losami Hypatii. Pisze on, że w Azji Mniejszej, koło miasta Laodycea, w dolinie rzeki Pyramos, niedaleko dzisiejszego Denizli znajdował się kościół ku czci filozofki Hypatii alias św. Katarzyny. Myrsilides wspomina o tym, że znalazłszy się w Denizli został zaproszony przez starszyznę gminy do ruin kościoła na obrządek religijny poświęcony „św. Hypatii-Katarzynie”. W ruinach kościoła widział też zatartą w wielu miejscach inskrypcję wspominającą fundację kościoła ku czci i pamięci Hypatii (alias Katarzyny lub noszącej drugie imię „Katarzyna”!). ... Możemy wiec zapytać, czy legenda św. Katarzyny nie stanowi czegoś w rodzaju chrześcijańskiej ekspiacji za niezasłużoną śmierć Hypatii oddając pod imieniem i doświadczeniami losu uczonej Katarzyny hołd jej duchowym zaletom, wiedzy i moralnej godności?.
G.B. Bronzini, La leggenda di Sa Caterina d’Alessandria. Passioni greche e latine, „Attidelia Accademia Nazionale dei Linzei”, anno CCCLVII, 1960, ser. Ottava, Memorie, Classe di scienze morali, storiche e filologiche IX (Roma 1960), s. 255–413.
[Oxford Dictionary of Byzantium], ed. A. P. Kazhdan, Oxford University Press 1991, s.v. Catherine of Alexandria.
Jan z Nikiu, Historia świata, 84.87-103.
Zob. Przypis 8. łacińskiego tłumacza Historii Kościelnej, H. Valesius’a, który przytacza po łacinie cały fragment Żywota Izydora zamieszczony w Księdze Suda dotyczący Hypatii, PG 67, 769.
M. B. Ogilvie: Women in science: Antiquity through the 19th century. Cambridge MA: The MIT Press, 1986. (ang.).
Dzielska 2010 ↓, s. 104.
Dzielska 2010 ↓, s. 174.
Władysław Dziewulski, Zwycięstwo chrześcijaństwa w świecie starożytnym, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1969, s. 164.
Maria Dzielska, Hypatia z Aleksandrii, Universitas, Kraków 2010, wyd. III poprawione, s. 168.
Krawczuk 1988 ↓, s. 90.
Adam Łukaszewicz, Egipt Greków i Rzymian, KiW, Warszawa 2006, s. 378.
Aleksander Krawczuk, Ostatnia Olimpiada, Ossolineum, Wrocław 1988, s. 91.
Religie starożytne Bliskiego Wschodu, praca zbiorowa pod red. Krzysztofa Pilarczyka, WAM, Kraków 2008, s. 59.
Sokrates Scholastyk, Historia Kościoła, Ks. VII,15, Pax, Warszawa 1986, s. 514–515; PG 67, 767-769.
Por. Cesarstwo bizantyjskie jako cesarstwo chrześcijańskie. W: J.Daniélou, I. Marrou: Historia Kościoła. M. Tarnowska (przekład), R. Aubert (wprowadzenie). T. 1: Od początku do roku 600. Warszawa: IW PAX, 1986, s. 286. ISBN 83-211-0577-7. Cytat: Z tą samą polityką /przeciw pogaństwu/ wiąże się zamknięcie w roku 529 neoplatońskiej szkoły ateńskiej, która jak wiemy, stała się wówczas fanatycznym centrum pogaństwa i okultyzmu. (...) Pomimo paru epizodów będących przejawem bezprawia, jak samosąd wobec Hypatii, pogańskiej kobiety-filozofa, w roku 415 czy wobec chrześcijańskiego studenta około roku 485 lub 487, będące tam /w Aleksandrii/ w rozkwicie studia filozoficzne rozwijają się w atmosferze religijnej neutralności. Wprawdzie aż do początków VI wieku wykładowcy w szkole są poganami, jednakże ich nauczanie już od zarania wieku V ma taki charakter, że mogą w nim uczestniczyć także uczniowie chrześcijańscy.
Patrologia. Warszawa 1990. s. 388. Cytat: Jego gwałtowne i bezwzględne występowanie przeciw nowacjanom i Żydom z Aleksandrii doprowadziło do konfliktu z namiestnikiem Orestesem. Nie można pomawiać go o winę za zamordowanie w 415 r. słynnej neoplatonki Hypatii.
Praca zbiorowa: Świat Bizancjum. C. Morrisson (red.), A. Graboń (przekład), dr. hab D. Brodka (konsultacja naukowa). T. 1: Cesarstwo wschodniorzymskie 330-641. Kraków: Wydawnictwo WAM, 2007, s. 29. ISBN 978-83-7318-746-7.
Religie starożytne Bliskiego Wschodu, praca zbiorowa pod red. Krzysztofa Pilarczyka, WAM, Kraków 2008, s. 59.
Dzielska 2010 ↓, s. 11.
Lunar Topographic Orthophotomap (LTO) Series – LTO-78B4 Hypatia. Lunar and Planetary Institute, 2010. [dostęp 2010-06-11].
Hypatia – Butterflies and Moths of the World. The Natural History Museum, 2007. [dostęp 2010-06-11]. (ang.).
Brooklyn Museum: Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Place Setting: Hypatia. .brooklynmuseum.org, 2007-03-21. [dostęp 2011-01-14]. (ang.).

    Hypatia, Ancient Alexandria’s Great Female Scholar. .smithsonianmag.com, 2010-03-15. [dostęp 2011-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-04)]. (ang.).

Bibliografia

    Alic M., Hypatia’s Heritage, Beacon Press, 1986 (ang.).
    Amore K., Hypatia, Authorhouse, 2001 (ang.).
    Chuvin P., Ostatni poganie, Warszawa: Czytelnik, 2008.
    Dzielska M., Hypatia z Aleksandrii, wyd. 3, Kraków: Universitas, 2010.; wyd. angielskie (Revealing Antiquity, No. 8). Harvard University Press; Reprint edition, Cambridge Mass. 1996), wyd. greckie (Ateny 1997); wyd. tureckie (Stambuł 1999); wyd. koreańskie (Seul 2002), wyd. hiszpańskie (Madryt 2004, wyd. II Madryt 2009); wyd. tajskie (Bangkok 2005); wyd. francuskie (Paryż 2009); wyd. portugalskie (Relógio D'Água 2009).
    Kingsley Ch., Hypatia. New Foes with an Old Face, Kessinger Publishing, 1997 (ang.).
    Krawczuk A., Ostatnia Olimpiada, Wrocław: Ossolineum, 1988.
    Scholastyk S., Historia Kościoła, S.J. Kazikowski (tłum.), E. Wipszycka, A. Ziółkowski (oprac.), Warszawa: IW PAX, 1986.

Linki zewnętrzne

    Sympatia do Hypatii. Tomasz Ponikło rozmawia z prof. Marią Dzielską, „Tygodnik Powszechny”, 14 grudnia 2010 [dostęp 2010-12-29].
    publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać John J. O'Connor; Edmund F. Robertson: Hypatia z Aleksandrii w MacTutor History of Mathematics archive (ang.)
    Female Inventors: Hypatia of Alexandria [zarchiwizowane z adresu 2013-02-07] (ang.).
    Św. Katarzyna: genialna piękność w aureoli?, Racjonalista.pl [dostęp 2011-04-22]. – jak losy Hypatii przekształcono w legendę o św. Katarzynie.

Kontrola autorytatywna (osoba):

    ISNI: 0000 0004 5092 3663VIAF: 316731617, 268513424LCCN: n85017447GND: 119121409BnF: 11989551zSUDOC: 027965570NLA: 56568153NKC: xx0144194BNE: XX1526003PLWABN: 9810546452505606NUKAT: n2006092450J9U: 987007301951405171CANTIC: a10306158ΕΒΕ: 44920BLBNB: 000566819LIH: LNB:WJJ;=BHWorldCat: lccn-n85017447

Encyklopedia internetowa:

    PWN: 3913603 Britannica: biography/Hypatia Treccani: ipazia Universalis: hypatie БРЭ: 2360845 NE.se: hypatia Store norske leksikon: Hypatia Catalana: 0265536

Identyfikatory zewnętrzne:

    MacTutor History of Mathematics archive: Hypatia

Kategorie:

    EtycyFilozofowie IV wiekuFilozofowie V wiekuLudzie związani z AleksandriąMatematycy starożytnej GrecjiMatematycy IV wiekuMatematycy V wiekuNeoplatończycyOsoby upamiętnione nazwami kraterów na KsiężycuOsoby upamiętnione nazwami planetOsoby upamiętnione nazwami planetoidUrodzeni w IV wiekuZmarli w 415
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Herb Nowego Targu >;)) Czyli menczennica górą :)

Lothar.
>;)) Jaka to wielka różnica :) no bo chrześcijanie się okazali małymi łajdakami a ich "biskup" zawistnym krętaczem. Taaak to i potem bajki o menczennicach są konieczne żeby ludzie nie pamiętali łajdactw niby "świętych" kk >;))

Sytuacja zmieniła się po objęciu biskupstwa w 412 roku przez bratanka Teofila, Cyryla (późniejszego świętego Cyryla z Aleksandrii), który szybko popadł w konflikt z cesarskim prefektem i namiestnikiem Egiptu Orestesem, przyjacielem Hypatii. Cyryl i inni księża zaczęli atakować aleksandryjską filozofkę i matematyczkę, oskarżając ją z ambon aleksandryjskich kościołów o czary i uprawianie satanizmu. Jednak przyczyny religijno-polityczne były tylko jednym z powodów ataku Cyryla na Hypatię. Cyryl zazdrościł aleksandryjskiej matematyczce popularności wśród mieszkańców Aleksandrii. Według najnowszych badań profesor Marii Dzielskiej, żywił do niej głęboką, patologiczną nienawiść:

    ...zarzuty stawiane Cyrylowi dotyczą ponadto głębszego aspektu sprawy niż tylko udziału w zewnętrznych manifestacjach wrogości i kłamstwa. Dotykają sfery jego psychologii i moralności. Cyryl uczynił coś, co można by określić naruszeniem zasad chrześcijańskiego porządku moralnego, któremu miał służyć. Stało się tak dlatego, że nie umiał pogodzić się z przegraną. Chciał być liderem społeczności aleksandryjskiej, a tymczasem to miejsce w kręgach elity zajmowała Hypatia... Pobudzało to jego ambicje, prowadziło do frustracji i patologicznej zawiści. Cyryl stawał się niebezpieczny. Aż trzy źródła mówią nam o zawiści Cyryla jako przyczynie śmierci Hypatii. Chodzi tutaj o Sokratesa, Hezychiusza i Damascjusza. Najcięższe, bezpośrednie, imienne oskarżenia o kierowanie się prymitywną, mroczną zawiścią wobec Hypatii spadają na Cyryla ze strony Damascjusza...[6]