Zając, to taki prawie królik?

Ze względu na podobny wygląd, zające i króliki można łatwo ze sobą pomylić, a terminy „zając” i „królik” bywają używane zamiennie. Istnieje nawet rasa królików, która nazywa się zajęczak.
Zarówno zające, jak i króliki należą do zajęczaków (Lagomorpha). Zajęczaki obejmują z kolei dwie rodziny: Zającowate (Leporidae) i szczekuszkowate (Ochotonidae).
Zające i króliki to przedstawiciele zającowatych, które występują w zasadzie na całym świecie, przy czym do Australii i Nowej Zelandii króliki trafiły za sprawą człowieka. W 1859 roku pewien imigrant przywiózł do Australii 24 króliki jako pamiątkę ze swojej ojczyzny. Tam zwierzęta rozmnażały się w takim tempie, że w końcu zostały uznane za swoistą plagę.
Szczekuszki żyją głównie na terenach górskich oraz w innych zimniejszych regionach i słyną z wydawanych przez siebie głosów przypominających gwizdanie.
Dzieląc rząd zajęczaków dalej, dotrzemy do rodzajów. Zające i króliki są przedstawicielami różnych rodzajów w ramach jednej rodziny. Jednak ich sposób życia pod wieloma względami się różni i rozmnażanie między nimi nie jest możliwe. Zające nie mogą więc łączyć się w pary z królikami.
Roślinożercy z podwójnym trawieniem
Wszystkie zającowate żywią się wyłącznie roślinami. Ich cechą charakterystyczną są duże, stworzone do gryzienia i skubania siekacze. Za dwoma siekaczami znajduje się dodatkowa para zębów, tzw. podwójne siekacze, pomagające im kruczyć twarde pokarmy.
Kolejną cechą szczególną Leporidae jest „podwójne trawienie”. Oprócz normalnego, twardego kału, zające i króliki wydalają tak zwany cekotrof. Jest on stosunkowo miękki i zawiera wiele ważnych składników odżywczych.
Zwierzęta zjadają go i trawią ponownie. Dla nas jest to co najmniej nieapetyczne, dla zającowatych jest to natomiast zupełnie normalne, zdrowe zachowanie.
W artykule dotyczącym układu trawiennego królika w magazynie zooplus znajdziesz więcej informacji na temat ich procesu trawienia.
Warto wiedzieć: Przez długi czas zające i króliki uważano za gryzonie. Dziś zaliczane są do rodziny zającowatych. W przeciwieństwie do gryzoni, zającowate nie mają chwytnych przednich łap.