Czy tylko na Ludzką Chciwość, można liczyć? >;))

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
8 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Czy tylko na Ludzką Chciwość, można liczyć? >;))

Lothar.
Ten post był aktualizowany .
Spotkałem się z takim ciekawym twierdzeniem Pana od Kryptowalut >;)) Hmm myślę że to twierdzenie jest krzywdzące dla większości ludzi, a ten pan, mając kontakt głównie z ludźmi zajmującymi się finansami i hmm "krojeniem frajerów" co daje gigantyczne zyski bez pracy w usługach bankowych daje specyficzne obserwacje dotyczące tego świata, być może nawet prawdziwe, ale tylko we fragmentach naszego świata. Spotkałem się też ze stwierdzeniem że tylko człowiek je i odpoczywa po to żeby móc dalej pracować, bo zwierzęta tego nie robią i jedzą aby móc odpocząć i się rozmnożyć. Hmm więc nasunęła mi się pewna teoria :) dotycząca teorii rozwoju >;PP Czy osoby które nie chcą pracować, a tylko jedzą i się rozmnażają, na pewno rozwinęły się do poziomu "Człowieka"? :) Czy to mogło by być wyznacznikiem?
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Czy tylko na Ludzką Chciwość, można liczyć? >;))

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Czy tylko na Ludzką Chciwość, można liczyć? >;))

Lothar.
To chyba Historia Antykultury? >;)

Zerknąłem i przy okazji przypomniano mi że i nobla można odebrać za wypowiedź "rasistowską" nawet jak opiera się na Faktach >;))

 Nowojorska instytucja badawcza, którą przez lata kierował James Watson, laureat Nobla za odkrycie struktury DNA, pozbawiła tego 90-letniego naukowca wszelkich tytułów honorowych po tym, jak stwierdził, że inteligencja ma związek z pochodzeniem rasowym.

W oświadczeniu kierownictwa The Cold Spring Harbor Laboratory podkreślono, że ten ośrodek „jednoznacznie odrzuca niepotwierdzone i lekkomyślne osobiste opinie dr Jamesa D Watsona na temat przynależności etnicznej i genetyki”.

"Słowa dr Watsona są karygodne, nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych i w żaden sposób nie reprezentują poglądów CSHL, jego członków, kadry naukowej, pracowników czy studentów. Laboratorium potępia szermowanie nauką w celu uzasadnienia uprzedzeń" – napisano w oświadczeniu.

https://www.rp.pl/Swiat/190119647-Noblista-pozbawiony-tytulow-po-rasistowskiej-wypowiedzi.html
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Czy tylko na Ludzką Chciwość, można liczyć? >;))

Biegnij Lola biegnij
Zabanowany
Ten post był aktualizowany .
ZAWARTOŚCI USUNIĘTE
Autor usunął wiadomość.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Czy tylko na Ludzką Chciwość, można liczyć? >;))

Lothar.
Po blokowane, ze względu na prawa autorskie. Ciekawa jaką można mieć pracę po takich studiach >;)) Przyznam że podejrzewam że u was w Szkolnictwie >;PPP

Gender studies – interdyscyplinarny obszar badawczy zajmujący się płcią kulturową, czyli manifestacją męskości lub kobiecości w różnych społeczeństwach, oraz to, jak łączy się ona z instytucjami społecznymi, gospodarką, władzą, tożsamością, seksualnością[1].
Rzeźba mężczyzny żyjącego w czasie starożytnego Egiptu. Męskie dekoracje ciała były powszechne.
Spis treści

    1 Historia
    2 Tematyka
    3 Studia uniwersyteckie
        3.1 W Europie i na świecie
        3.2 W Polsce
    4 Krytyka
    5 Zobacz też
    6 Przypisy
    7 Bibliografia

Historia

Za prekursorki gender studies uważa się takie pisarki jak Virginia Woolf (autorkę m.in. esejów: Własny pokój, Trzy gwinee) czy Simone de Beauvoir (autorkę książki Druga płeć)[2].

Gender studies wyrosły w latach 70. XX w. z tzw. women's studies (studia kobiece) jako akademicki efekt działań drugiej fali feminizmu[3]. Women's studies koncentrowały się na zbadaniu tego, w jaki sposób różnorodne wyobrażenia, stereotypy czy instytucje społeczne sprzyjają dyskryminacji kobiet i prowadzą do nierównego traktowania kobiet i mężczyzn[1]. Women's studies były zaangażowane społecznie, np. wspierano lub tworzono na uniwersytetach centra pomocy kobietom, starano się propagować wiedzę o osiągnięciach kobiet[4]. Ich celem było nie tylko poznanie, ale także zmiana społeczna polegająca na ograniczeniu nierówności społecznych pomiędzy kobietami i mężczyznami[4].

Z czasem badaczki zaczęły sobie zdawać sprawę, że dyskryminacja kobiet w wielu dziedzinach wynika z szerszego systemu, w którym płeć biologiczna łączy się z płcią kulturową (gender)[4]. Niektóre badaczki uznały, że nie da się zrozumieć podrzędnego statusu kobiet w społeczeństwie bez zrozumienia sposobu, w jaki działa cały system płci biologicznej i kulturowej[4]. Z drugiej strony pojawienie się women's studies doprowadziło do wyłonienia się alternatywnych wobec nich men's studies, a później także gay studies i lesbian studies. Te nowe dyscypliny były związane z women's studies zarówno merytorycznie jak i organizacyjnie. By uwzględnić te inne dyscypliny w USA zmieniano nazwy programów akademickich: z women's studies na gender studies[4].

Okres szczególnego rozwoju gender studies przypada na lata 90., a istotną rolę w tym okresie odegrała Judith Butler i jej praca Uwikłani w płeć (ang. Gender Trouble) (1990)[3].
Judith Butler autorka kluczowej dla gender studies pracy Uwikłani w płeć (1990)

Obecnie w obszarze zainteresowania studiów genderowych znajdują się również zagadnienia tzw. men's studies, gay and lesbian studies czy queer theory[5].
Tematyka

Analiza podejmowana w gender studies dotyczy m.in. kulturowych i społecznych procesów konstruowania norm męskości i kobiecości, internalizacji owych norm oraz społecznych konsekwencji ich obowiązywania. Problematyka płci kulturowej analizowana jest w powiązaniu z kwestiami klasowymi, etnicznymi, rasowymi, religijnymi i innymi. Ważnym obszarem analiz w obrębie gender studies jest nienormatywność płciowa: zjawiska transseksualizmu, transgenderyzmu czy androgynii. Przedmiotem badań w gender studies jest także seksualność, w tym szczególnie normy seksualne oraz obszary seksualnej nienormatywności.

Ważnym paradygmatem studiów gender jest teoria społeczeństwa patriarchalnego, zgodnie z którą kobiety są ofiarami instytucjonalnie utrwalonej męskiej dominacji w społeczeństwie i kulturze. Dominacja ta, uzasadniana naturalną nierównością biologiczną płci, prowadziła do wykluczenia kobiet z najważniejszych obszarów życia społecznego (przede wszystkim z nauki, gospodarki, polityki i religii). Kobiecość konstruowana była jako odwrotność i uzupełnienie męskości, przypisywano jej cechy związane z wycofaniem, biernością i słabością, rezerwując dla kobiet podrzędne role w strukturze społecznej. Z tego powodu studia gender stanowią ważny element gender mainstreamingu, czyli strategii politycznej zmierzającej do likwidacji przejawów dyskryminacji kobiet i wypracowania stanu zrównoważonych relacji pomiędzy mężczyznami i kobietami[potrzebny przypis].

Studia gender podejmowane są w obrębie wielu dyscyplin akademickich, m.in. w filozofii, historii, socjologii, psychologii, antropologii kultury, literaturoznawstwie, historii sztuki, ekonomii i in. Teoretycy gender studies przyjmują założenie, że wszystkie aspekty ludzkiego życia uwarunkowane są konsekwencjami obowiązywania społecznych i kulturowych norm płci.
Studia uniwersyteckie
W Europie i na świecie

Studia uniwersyteckie z gender studies zostały po raz pierwszy wprowadzone w USA w latach 70. XX wieku. Pierwsze studia w Europie otwarto w Niemczech na Uniwersytecie w Oldenburgu i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie w 1985 (były to studia międzykierunkowe)[6]. Na skutek procesu bolońskiego i ujednolicania kierunków studiów w Unii Europejskiej studia z gender studies powstały na innych uniwersytetach w Europie[6].

W 2006 roku utworzono dzienne studia magisterskie na Uniwersytecie Wiedeńskim[6].
W Polsce

W Polsce gender studies pojawiły się po raz pierwszy na Uniwersytecie Warszawskim w 1996 roku, następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w IBL PAN i na Uniwersytecie Łódzkim[7].

Najczęściej gender studies w Polsce funkcjonują jako studia podyplomowe i zaoczne, studia dzienne należą do rzadkości[7].
Krytyka

Krytyka prowadzona jest z trzech odmiennych perspektyw:

    krytyka inspirowana politycznym konserwatyzmem zarzuca gender studies ideologizację nauki polegającą na wprowadzaniu do bezstronnej refleksji naukowej wątków feminizmu. Spór w tym zakresie toczony jest przede wszystkim w obrębie socjologii wiedzy i wiąże się z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o możliwość obiektywności w naukach humanistycznych[potrzebny przypis].
    krytyka inspirowana nurtami współczesnej socjobiologii zarzuca studiom gender pomijanie lub minimalizowanie znaczenia czynników biologicznych, w tym genetycznych, w konstrukcji płci i przyjmowanie stanowiska skrajnie konstruktywistycznego. Spór dotyczy granicy pomiędzy biologicznymi i kulturowymi czynnikami tożsamości płci[potrzebny przypis].
    krytyka inspirowana stanowiskiem esencjalistycznym zarzuca studiom gender rozmywanie jednoznacznych kategorii płci i prowadzenie refleksji na zbyt ogólnym poziomie, co uniemożliwia precyzyjne wskazanie na problemy będące elementem codziennego doświadczenia mężczyzn i kobiet. Postulowany jest powrót do prowadzenia refleksji w obrębie women’s studies i men’s studies oraz konstruowanie radykalnej krytyki społecznej podejmowanej z perspektywy feministycznej[potrzebny przypis].

W sierpniu 2018 rząd Węgier ogłosił zawieszenie finansowania studiów i badań uniwersyteckich z gender studies[8].
Zobacz też
        W Wikimedia Commons znajdują się multimedia związane z tematem:
Gender studies

    gender history
    role kobiece i role męskie
    archeologia płci kulturowej
    new queer cinema
    feminizm w muzykologii

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gender_studies
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Czy tylko na Ludzką Chciwość, można liczyć? >;))

Lothar.
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.
Lothar. napisał/a
To chyba Historia Antykultury? >;)

Zerknąłem i przy okazji przypomniano mi że i nobla można odebrać za wypowiedź "rasistowską" nawet jak opiera się na Faktach >;))

 Nowojorska instytucja badawcza, którą przez lata kierował James Watson, laureat Nobla za odkrycie struktury DNA, pozbawiła tego 90-letniego naukowca wszelkich tytułów honorowych po tym, jak stwierdził, że inteligencja ma związek z pochodzeniem rasowym.

W oświadczeniu kierownictwa The Cold Spring Harbor Laboratory podkreślono, że ten ośrodek „jednoznacznie odrzuca niepotwierdzone i lekkomyślne osobiste opinie dr Jamesa D Watsona na temat przynależności etnicznej i genetyki”.

"Słowa dr Watsona są karygodne, nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych i w żaden sposób nie reprezentują poglądów CSHL, jego członków, kadry naukowej, pracowników czy studentów. Laboratorium potępia szermowanie nauką w celu uzasadnienia uprzedzeń" – napisano w oświadczeniu.

https://www.rp.pl/Swiat/190119647-Noblista-pozbawiony-tytulow-po-rasistowskiej-wypowiedzi.html
PS. Tam były komentarze >;))

Andrzej Lamers
Marksizm został zreformowany przez frankfurtczyków, ale terror, jako główne narzędzie tej ideologfii pozostał. „Równość” jako marksistowski dogmat jest nie do ruszenia, jak dogmat o Trójcy św. Jeśli fakty są sprzeczne z marksistowską ideologią antykultury, to na pohybel faktom, a naukowiec do więzienia, albo na wygnanie.
Lubię to! · Odpowiedz · 27 t
Mark Wroblew
Proste pytanie-Proszę wymienić wynalazki dokonane przez Murzynów.Rownież,czy znacie szachistów z Afryki?
Lubię to! · Odpowiedz · 1 · 44 t
Jan Pustelnik
Niedługo zaczną na nowo pisać historię i wymyślać nowe fakty naukowe, żeby się ideologia zgadzała...

PS. Żaden szanujący się dziennikarz, nie powinien tego tytułować "rasistowska wypowiedz" to jest atak na prof. Watsona. Zastanówcie się co wy szerzycie i jakie będą tego konsekwencje. Wy macie dodatkowo kolumnę "nauka"... Zmieńcie na "nauka kiedy nam pasuje".
Lubię to! · Odpowiedz · 5 · 2 l
Iwona Kowalska
Powtorze: Nikt nie przeczy temu, ze owe roznice istnieja, istotna jednak jest ich przyczyna. Czy rzeczywiscie jest ona implikacja jedynie genetyki czy tez maja na nia wplyw czynniki srodowiskowe jak np. wychowanie, edukacja, odzywianie etc. Tutaj nie ma jednoznacznych naukowych odpowiedzi.
Lubię to! · Odpowiedz · 1 · 2 l
Bernard Wrotek
Według tej lewackiej logiki jeśli powiem, że przeciętny murzyn jest wyższy i szybciej biega niż przeciętny azjata, to jestem rasistą.
Lubię to! · Odpowiedz · 7 · 2 l
Andrzej Lamers
To nie żadna lewacka ideologia, tylko frankfurcka odmiana marksizmu. Trzeba nazywać tę szerzącą się zarazę po imieniu. MARKSIZM. A każdy marksizm prowadzi do terroru i zbrodni. Tym razem drobnymi kroczkami, ale jadą, jak walec.
Lubię to! · Odpowiedz · 27 t
Rajmund Misiura
Mamy prawo do wolności słowa i wypowiedzi. Nie oznacza to że mamy prawo do wolności PO WYPOWIEDZI!
Lubię to! · Odpowiedz · 3 · 2 l
Przemek Drzewicz
Na IQ wpływają nie tylko geny, ale środowisko. Jest powszechnie znane, ze środowisko aktywuje konkretne geny. Stąd mamy taki duży wysyp raka, bo zanieczyszczenie środowisko aktywuje konkretne geny odpowiedzialene za raka. Poza tym testy IQ nie są miarodajne. Ten sam test w USA wypadnie dobrze, a w Polsce bardzo źle. Testy są silnie uwarunkowane kulturowo. Jakby afrykanie oceniali naszą intelegencję na podstawie wytropienia i zabicia lwa-to wyszlibyśmy bardzo słabo. Stąd ta krytyka Watsona, który powołuje się na badania, które są bardzo wątpliwe metodycznie.
Lubię to! · Odpowiedz · 3 · 2 l
Tobiasz Karkoszka
Pytanie na jakiej grupie badawczej opierał swoje badania , bo jesli afroamerykanów mieszkających w USA jak przypuszczam to wtedy Pana teza o lwie i tropieniu upada
Lubię to! · Odpowiedz · 2 l  · Edytowany
Jerzy Debelak
Przecież długotrwała powtarzalność jakiegos czynnika , nawet kulturowego moze mieć wpływ ma geny , bo inaczej po co by one były gdyby nie prowadziły do zmian.
Lubię to! · Odpowiedz · 2 l
Katarzyna Ginda-Kolasińska
wyniki badań ,o których mówił Watson, wyciszono jako politycznie niepoprawne, choć jak czytałam już jakiś czas temu, krytykom nie udało się podważyć ich poprawności metodologicznej.
Lubię to! · Odpowiedz · 5 · 2 l
Iwona Kowalska
To moze Katarzyno wytlumaczysz nam dlaczego "od pierwszego opracowania testu IQ bezustannie obserwuje się efekt Flynna – wzrost wyników IQ w kolejnych pokoleniach oraz zmniejszanie się różnic między krajami rozwijającymi się a rozwiniętym " ?
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Czy tylko na Ludzką Chciwość, można liczyć? >;))

Amigoland
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez Lothar.
Lothar. napisał/a
Spotkałem się z takim ciekawym twierdzeniem Pana od Kryptowalut >;)) Hmm myślę że to twierdzenie jest krzywdzące dla większości ludzi, a ten pan, mając kontakt głównie z ludźmi zajmującymi się finansami i hmm "krojeniem frajerów" co daje gigantyczne zyski bez pracy w usługach bankowych daje specyficzne obserwacje dotyczące tego świata, być może nawet prawdziwe, ale tylko we fragmentach naszego świata. Spotkałem się też ze stwierdzeniem że tylko człowiek je i odpoczywa po to żeby móc dalej pracować, bo zwierzęta tego nie robią i jedzą aby móc odpocząć i się rozmnożyć. Hmm więc nasunęła mi się pewna teoria :) dotycząca teorii rozwoju >;PP Czy osoby które nie chcą pracować, a tylko jedzą i się rozmnażają, na pewno rozwinęły się do poziomu "Człowieka"? :) Czy to mogło by być wyznacznikiem?
Cześć Wojtek. Witajcie Duszki. Chciałbym o tych którzy nie chcą pracować, hehehe. Jak zawsze wrócę się daleko wstecz. Jak sobie przypominasz ludzkość już od początku dzieliła się na myśliwych i zbieraczy. Interesują mnie ci zbieracze. Kim byli i dlaczego nie szli na polowania. Są to tacy sami osobnicy jak dziś. Osobnicy nie umiejący wbić gwoździa w ścianę, nie mówiąc już o wymianie uszczelki w cieknącym kranie. Kiedyś, nie idąc na polowanie, nie mogli przecież siedzieć z kobietami w jaskini i im po prostu, przeszkadzać. Musieli wyjść i znaleźć sobie "zajęcie" Hehehe. No i tak zostali zbieraczami. Ich funkcja w społeczeństwie była też bardzo ważna, nie tylko dlatego że zbierali produkty leśne i drzewo na opał. Oni obserwowali okolicę. Informowali o pokazaniu się "grubego" zwierza, a także co najważniejsze...Jakiegoś wroga, z obcego plemienia...
Druga tura bez Bonżura...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Czy tylko na Ludzką Chciwość, można liczyć? >;))

Lothar.
Indianie północnoamerykańscy tak mieli, jak nie chcesz być facetem, to nie.