Ciekawe spojrzenie pan Kukliński jako "bohater tragiczny"?

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
3 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Ciekawe spojrzenie pan Kukliński jako "bohater tragiczny"?

Lothar.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciekawe spojrzenie pan Kukliński jako "bohater tragiczny"?

michalina
Nawet mi się nie chce tego sluchać,dla mnie to był zwykły zdrajca i tyle.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Ciekawe spojrzenie pan Kukliński jako "bohater tragiczny"?

Lothar.
Mamy niby muzeum tego pana na rynku starego miasta ale nikt tam nie chce chodzić, bo jakiś niesmak Michalino. Ze zdrajcami się zadawać?

Muzeum Zimnej Wojny – niepubliczne muzeum historyczne, znajdujące się przy ul. Jezuickiej 1/3 w Warszawie. Prezentuje historię zimnej wojny oraz wkład Polaków w obalenie komunizmu.
Historia

Muzeum początkowo nosiło nazwę Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego i zostało założone w 2006 przez Józefa Szaniawskiego. Od 2006 r. do 2022 r. mieściła się przy ul. Kanonia. Po śmierci założyciela w 2012 prowadzenie placówki przejęła Fundacja Józefa Szaniawskiego, kierowana przez jego syna, Filipa Frąckowiaka, jednocześnie nowego dyrektora muzeum[1]. Rok 2018 przyniósł modernizację ekspozycji i niewielkie rozszerzenie powierzchni wystawienniczej muzeum, a także zmianę jego nazwy na "Izba Pamięci Generała Kuklińskiego[2].

W lutym 2022 dyrektor Izby ogłosił, że na 30 czerwca 2022 planowane jest przekształcenie placówki w Muzeum Zimnej Wojny im. Generała Kuklińskiego i przeniesienie jej pod nowy adres: ul. Jezuicka 1/3, również na warszawskiej Starówce[3]. Obecnie Muzeum Zimnej Wojny mieści się pod planowanym adresem (ul. Jezuicka 1/3) i jest otwarte 6 dni w tygodniu. W nowy miejscu można zapoznać się z historią zimnej wojny, jej postaciami oraz ważnymi datami i kluczowymi momentami. Znajduje się tam wiele multimediów; ekrany dotykowe, hologramy, gogle VR oraz oryginalne eksponaty z okresu zimnej wojny, takie jak: mapy, mundury, dokumenty, broń i przedmioty użytku codziennego.
Działalność

Oprócz zwykłej działalności – przyjmowania indywidualnych i zbiorowych gości swojej ekspozycji stałej – Muzeum Zimnej Wojny prowadzi również działalność edukacyjną, skierowaną do uczniów szkół podstawowych i średnich[4], oraz wydawniczą.

Organizuje także wystawy tymczasowe, prezentowane zarówno w swojej siedzibie, jak i poza nią: w kraju i zagranicą (m.in. w budynkach Parlamentu Europejskiego, akademii West Point, czy w siedzibie brytyjskiej Izby Gmin[5]). Niektóre z tych wystaw Muzeum zrealizowało we współpracy z partnerami – m.in. Archiwum Akt Nowych czy Ronald Reagan Presidential Library.
Zbiory

W zbiorach muzeum znajduje się wiele oryginalnych eksponatów.

W ekspozycji stałej zaprezentowano m.in. oryginał mapy sztabowej z 1970 roku, prezentującej udział Ludowego Wojska Polskiego w planowanym ataku Układu Warszawskiego na zachód i południe Europy, oryginalny podpis Ronald'a Reagan'a, oryginalny podpis Buzz'a Aldrin'a z misji Apollo 11, mundur pułkownika Kuklińskiego, szablę – dar premiera Jerzego Buzka, przekazany mu w dniu wstąpienia Polski do NATO, rentgen skafandra z misji Apollo 15, czy oryginał pośmiertnej nominacji Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady z 2016 przekazany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ważną grupę eksponatów stanowią liczne zdjęcia i filmy z okresu zimnej wojny, w tym niepublikowane dotąd wypowiedzi sowieckich oficerów[4]. Wydzielony fragment ekspozycji stanowią dokumenty i zdjęcia związane z założycielem Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego - przyjaciela i pełnomocnika Ryszarda Kuklińskiego – prof. Józefem Szaniawskim[4].

W grudniu 2021 muzeum pozyskało m.in. oryginał medalu Distinguished Intelligence Medal, otrzymanego przez Kuklińskiego z rąk dyrektora CIA Williama Caseya w 1982. Medal − prawdopodobnie jedyny egzemplarz tego rodzaju w Europie − został zaprezentowany w muzeum podczas specjalnej wystawy tematycznej 11−20 lutego 2022, zorganizowanej z okazji 18. rocznicy śmierci Kuklińskiego[6]. Dziś można go oglądać z Muzeum Zimnej Wojny.