Jaki "powrót" Chińczycy tam są >;) A pelikany łykają te ściemy >;))
![]() |
Chińska misja Chang’e 5 znalazła wodę na Księżycu
Badania Układu Słonecznego Posted on 22 czerwca 2022 by Sebastian Syty 3k odsłon Chińska Misja Chang’e 5 powiodła się. Jej zadaniem było wylądowanie na Księżycu i pobranie próbek. Wstępna analiza spektralna pobranych próbek wykazała obecność wody, co potwierdzono po badaniach na Ziemi. Misja Chang’e 5 wylądowała na Księżycu w grudniu 2020. Miejscem lądowania był Oceanus Procellarum (Ocean Burz), z którego łazik pobrał próbki i odwierty. Są to najmłodsze próbki księżycowe, jakie kiedykolwiek były badane. Próbki pobrane w grudniu 2020 dotarły na Ziemię w tym samym miesiącu. CNSA via CCTV Chiński lądownik księżycowy Chang’e 5 wykorzystujący robotyczne ramię do zbierania próbek w Mons Rumker na księżycowym Oceanus Procellarum 1 grudnia 2020 r. Jak podkreślił w wywiadzie Li Chunlai, planetolog z National Astronomical Observatories Chińskiej Akademii Nauk, po raz pierwszy wyniki analizy laboratoryjnej przywiezionych na Ziemię próbek księżycowych i dane spektralne z badań prowadzonych bezpośrednio na powierzchni Księżyca zostały łącznie wykorzystane do zbadania obecności, formy i ilości wody na Księżycu. Wyniki wskazują, że z pewnością na powierzchni Księżyca nie występują zbiorniki wodne. Natomiast mówią one nam, że w każdym kilogramie skał i gleby na powierzchni Księżyca jest około 30 miligramów OH, a jeśli jest grupa hydroksylowa, to powinna być też woda. NASA (photo by Apollo 15) Mons Rümker, miejsce lądowania Chang’e 5 na Księżycu, widziany ze statku Apollo 15. Naukowcy ocenili, że woda ta pochodzi głównie z Księżyca i jest zawarta w minerale zwanym apatytem. Jest to zaskoczeniem, ponieważ spodziewano się, że więcej hydroksylu będzie pochodziło z wiatrów słonecznych. Wiatry słoneczne są stałym strumieniem naładowanych cząstek spływających ze Słońca przez Układ Słoneczny, który zmienia cząsteczki powierzchni Księżyca, wybijając atomy tlenu, które łączą się z wodorem, tworząc grupy hydroksylowe. „Wyniki dokładnie odpowiadają na pytanie o charakterystykę rozmieszczenia i źródła wody w strefie lądowania Chang’e 5 oraz dostarczają rzetelnych informacji do interpretacji i szacowania sygnałów wody w danych z badań teledetekcyjnych” powiedział Li Chunlai. Zapowiedział także, że przyszłe misje Chang’e również będą się koncentrować na tematyce wody, a zwłaszcza na potencjalnym lodzie na biegunach Księżyca. Źródła: Andrew Jones: China's moon sample-return mission finds water evidence twice over. Space.com |
Chińczycy też się szybko uczą chwytów marketingowych. Jest woda, to jest i życie a co tam na prawdę jest, to tylko oni wiedzą ![]() ![]()
Druga tura bez Bonżura...
|
Sprowadzili Hel3 z Księżyca to nowa energetyka. Kto wie może ropa i węgiel to przeszłość? A u nas chodzą ploty o wywłaszczaniu Polaków jak dom nie będzie zeroemisyjny. To znaczy jak nie kupisz tych pomp ciepła. To dopiero interes jak się prawem przymusza do zakupów.
|
|
No...Rzucili się odrabiać kamienie milowe
![]()
Druga tura bez Bonżura...
|
Przynajmniej dowiadujemy się w jakiej ciemnocie jesteśmy trzymani.
|
Klepanie kasy dla firm. Przecież ta geotermia o nie wszędzie występuje...
Druga tura bez Bonżura...
|
Hel-3, przez naukowców nazywany kosmicznym pierwiastkiem, może całkowicie zrewolucjonizować energetykę. Wykorzystywany jako paliwo w reakcji fuzji termojądrowej pozwoli na produkcję czystej energii – bez dwutlenku węgla i radioaktywnych odpadów. Dodatkowo 70 proc. energii zostaje w procesie przekształcone na energię elektryczną. Choć na Ziemi tego pierwiastka brakuje, to szacuje się, że złoża na Księżycu mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię na 250 lat.
|
Wojtek. Na tą fuzję potrzeba dużej kasy. A z resztą, nie może być energia za darmo...
Druga tura bez Bonżura...
|
Free forum by Nabble | Edit this page |