
Stworzenie Adama – fresk autorstwa Michała Anioła, ukończony około 1511 roku, znajdujący się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie.
Wszystkie freski w Kaplicy Sykstyńskiej zostały wykonane przez Michała Anioła na polecenie papieża Juliusza II. Przedstawiają one sceny ze Starego Testamentu i nawiązują do ówczesnych trendów w sztuce (m.in. do antropocentryzmu)[1].
Fresk przedstawia scenę z Księgi Rodzaju (Rdz 1,27)[2], w której Bóg daje życie Adamowi, pierwszemu człowiekowi.
Jahwe jest przedstawiony jako starszy człowiek z brodą. Ciało Boga jest bardzo bliskie klasycznemu pięknu oraz idealnym proporcjom[1]. Spoczywa na rozłożystej purpurowej szacie, razem z kilkoma cherubinami. Jego lewe ramię obejmuje kobietę, prawdopodobnie Ewę, która dopiero czeka w niebie na bycie stworzoną.
Adam przedstawiony jest na tle zielonych ogrodów i błękitnych wód Edenu.
Prawe ramię Boga wysuwa się, aby przekazać iskrę życia do palca Adama. Palce Boga i Adama znajdują się w bardzo niewielkiej odległości od siebie.
Kontrowersyjny pępek
Zaobserwowano, że czerwone płótno wokół Boga ma kształt ludzkiej macicy[3], a zielony szal przypomina pępowinę[4]. Ta hipoteza wyjaśniałaby posiadanie pępka przez Adama, który nie urodził się z kobiety, ale został stworzony i jako taki nie powinien go posiadać[4].
Według innej interpretacji, czerwone płótno jest porównywane z kształtem ludzkiego mózgu[5
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stworzenie_Adama