Więzienia: Polska w europejskiej czołówce pod względem liczby osadzonych
Fotorzepa, Piotr Nowak
Anna Słojewska
Anna Słojewska
Polska jest w czołówce krajów Europy, jeśli chodzi o liczbę osadzonych. W statystykach prym wiodą państwa z obszaru postsowieckiego.
Rada Europy opublikowała doroczne dane o więziennictwie 40 krajów Europy. Najwięcej więźniów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest w Rosji (418), Gruzji (252) i Azerbejdżanie (235). Najmniej – w Islandii (47), Finlandii (51) i Holandii (54).
Poniżej dalsza część artykułu
Polska jest na wysokim, 8. miejscu, z 194 osadzonymi na 100 tys. mieszkańców.
Czytaj też:
Zatrważający raport Ministerstwa Sprawiedliwości o resocjalizacji więźniów
Ile więźniów pracuje w Polsce
Osadzonymi zajmuje się u nas relatywnie niewielu więzienników. Na jednego przypada zaledwie 5,2 więźnia. W UE gorzej jest tylko w Estonii i Grecji. W całej Europie największy niedobór mają Macedonia Północna i Rosja.
Niskie są też w Polsce wydatki na utrzymanie więźnia. Przeciętnie kosztuje on 26,9 euro dziennie - to mniej niż w krajach Europy Zachodniej, nawet uwzględniając różnice w sile nabywczej pieniądza. W Szwecji dzień więźnia kosztuje podatnika 380 euro, w Holandii – 244 euro, zaś w Irlandii Płn to aż 778 euro.
W krajach z dużą społecznością imigrantów to oni tworzą dużą grupę skazanych. W Niemczech 38 proc., w Szwecji – 28 proc. Jedna trzecia z tej grupy to obywatele innych państw UE.
Raport podaje, za jakie przestępstwa odsiadywany jest wyrok. Polska wyróżnia się na tle UE w dwóch kategoriach: handlu narkotykami i przestępstwach drogowych.
Tylko 3,3 proc. skazanych w polskich więzieniach siedzi za handel narkotykami. Na Łotwie jest ich 40 proc., a w większości państw Europy wskaźnik jest dwucyfrowy.
Relatywnie dużo mamy skazanych za przestępstwa drogowe: 8,3 proc. Więcej jest tylko w Islandii, na Łotwie, w Estonii, Finlandii i Portugalii.
Raport sporządził Uniwersytet w Lozannie na podstawie corocznych danych z krajów Rady Europy.
https://www.rp.pl/Prawo-karne/304039909-Wiezienia-Polska-w-europejskiej-czolowce-pod-wzgledem-liczby-osadzonych.html